הרשויות הערביות דורשות 20% מתקציב התרבות

ועד ראשי הרשויות הערביות ומסאווא עותרים לבג"ץ: אנחנו מופלים, אין לנו היכל תרבות אחד, תיאטראות ותזמורות נאלצים לנדוד ליישובים יהודיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות, ומרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים, מגישים הבוקר (ראשון) עתירה לבג"ץ, שיורה על חלוקת שוויונית של תקציב משרד התרבות, ועל העברת חמישית מתקציב המשרד לארגוני תרבות בחברה הערבית, כמו קולנוע, מחול, תיאטרון, גלריות, שירה, מוזיאונים, בתי ספר לאומנויות, ספריות, אתרי מורשת, ומכוני מחקר לתרבות הערבית שפועלים ביישובים הערביים. זאת, על סמך הנתון שהאזרחים הערבים מהווים חמישית מאזרחי המדינה.

בשנת 2009 החלו במרכז מוסאווא בהתכתבות עם משרד התרבות, המדע והספורט, והציגו נתונים על חלוקת תקציב התרבות. לפי נתונים אלה, מתוך תקציב המשרד ל-2011, שעמד על 551 מיליון שקלים, רק כ-18 מיליון שקלים הוקצו למוסדות תרבות ערבית; רק 470 אלף שקלים הוקצו למוסדות מוסיקה ערביים, בעוד שמוסדות מוסיקה יהודיים קיבלו כ-47 מיליון שקלים. מתוך 81.4 מיליון שקלים שהוקצו לתיאטראות, רק כ-2.4 מיליוני שקלים הועברו לתיאטראות ערביים.

עוד נטען בעתירה כי ביישובים הערביים בארץ אין היכל תרבות אחד שיכיל יותר מ-500 צופים, מה שמחייב ארגוני תרבות ערביים לנדוד ליישובים יהודיים מרוחקים ולשכור אולמות ובמות שנבנו במענקים של משרד התרבות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עו"ד נדאל עותמאן ממרכז מוסאווא הזכיר כי "ארגוני תרבות ערביים בנצרת, העיר הערבית הגדולה ביותר, שיש בה יותר מ-70 אלף תושבים, נודדים לקיבוץ מזרע כדי לתת קונצרטים. בערים ערביות כאום אל-פחם, שפרעם, סחנין, רהט, טייבה, אין היכלי תרבות, והמשרד לא יזם בניית היכלים כאלה. המשרד מקצה, לעומת זאת, בהחלטות פוליטיות מפלות, תקציבים נדיבים להקמת היכלי תרבות ביישובים בשטחים כמו אריאל וקרית ארבע".

לבנת ומנכ"ל תיאטרון הקאמרי נעם סמלצילום: מוטי מילרוד

בעתירה נטען שמשרד התרבות מתעלם מיישום המלצות מבקר המדינה, ובהן ההמלצה לערוך סקר צרכים מקיף, ולפיו להכין תוכנית רב-שנתית לפיתוח מוסדות התרבות הערביים ולהנגשת תרבות לערבים.

בעתירה טען עוד מרכז מוסאווא כי "בדיקת חלוקת התקציבים במדורים השונים מגלה כי האפליה מושרשת, ואף בוועדות המדורים השונות אין כלל ייצוג לאנשי תרבות ערבים. היעדר ייצוג הביא להדרה והתעלמות מהצרכים של ארגוני התרבות הערבים בעת גיבוש הקריטריונים לחלוקת תקציבי התמיכות בידי המדורים השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ