מהיום: מהגרים חדשים מאפריקה ייכלאו לתקופה של עד 3 שנים

העצורים יועברו למתקן הכליאה "סהרונים", שצפוי להגיע לתפוסה מלאה בתוך זמן קצר. בחודש מאי לבדו נתפסו כ-2,000 מסתננים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות האוכלוסין וההגירה תחל היום ביישום תיקון חוק ההסתננות שאושר בחודש ינואר בכנסת, ולפיו כל מהגר מאפריקה שיסתנן לישראל ייעצר לתקופה של עד שלוש שנים. תיקון החוק יחול אך ורק על מסתננים חדשים.

עד כה הועברו מסתננים, פליטים ומהגרי עבודה, שחדרו לישראל דרך גבול מצרים למתקן "סהרונים" סמוך לקציעות. נכון להיום כולל המתקן 2,000 מקומות, והוא עובר בימים אלה הרחבה ל-5,400 מקומות. על פי קצב ההסתננות לישראל, נראה כי גם המתקן המורחב יגיע לתפוסה מלאה בתוך פרק זמן קצר. העבודות לבניית מתקן כליאה חדש - שעתיד לאכלס כ-10 אלף איש - החלו לפני כחודש, ולפי הערכות משרד הביטחון, הוא עתיד להפתח בסוף השנה. על פי נתוני רשות האוכלוסין, בישראל שוהים כיום כ-60 אלף מהגרים, כשרק בחודש מאי נכנסו לתחומי המדינה על פי הנתונים הרשמיים 2,031 מהגרים.

במתקן סהרונים יעברו המסתננים הליך זיהוי ובדיקות רפואיות. מי שבקשתו למקלט לא תידחה על הסף - יקבל אשרת שהייה בישראל. אזרחי סודאן ואריתריאה – המהווים כ-90% ממבקשי המקלט - לא עוברים הליך לבחינת בקשה כיוון שהם זכאים אוטומטית להגנה זמנית. משכך, הם מקבלים אשרת שהייה וכרטיס נסיעה חד כיווני לתל אביב. מהגרים אחרים ממשיכים עצמאית לערד או אילת.

בארגוני הסיוע רואים בתיקון החוק צעד קשה הנוגד את אמנת הפליטים של האו"ם. "החוק למניעת ההסתננות הוא חוק שלידתו בחטא וגם תחילת אכיפתו היא רגע חשוך למדינת ישראל", אומרים במוקד סיוע לעובדים זרים, "במקום לבדוק את בקשות המקלט ולהעניק מעמד של פליט למי שזכאי לכך, כפי שנוהגות כל המדינות המתוקנות, בוחרת המדינה בפתרון של כליאה המונית לאלפי אנשים, קטינים ונשים, שכל חטאם הוא שביקשו לברוח מפני מעשי רצח עם ומפני משטרים חשוכים".

מתקן הכליאה "סהרונים" סמוך לקציעותצילום: אלי הרשקוביץ

לדברי ד"ר רמי גודוביץ', פעיל חברתי ורכז קשרי קהילה בספריית לוינסקי, כליאת המסתננים לפרק זמן של עד שלוש שנים היא "ענישה דרקונית" של חפים מפשע. "זה רעיון מפלצתי המעיד על אופייה של ממשלה שאיבדה צלם אנוש", הוא אומר, "במקום להילחם מלחמת חורמה במבריחים, לנתק את קשריה עם הרודנות של אריתריאה ולבחון זכאותם למעמד פליט, בוחרת הממשלה במצג שווא של עשייה". 

בשבוע שעבר התייחס שר הפנים, אלי ישי, לבעיית המהגרים מאפריקה השוהים בישראל, וטען כי נשים רבות נאנסו בתל אביב אך "מפחדות להתלונן שלא תדבק בהן סטיגמה של נשאיות נגיף האיידס". בראיון שהעניק ל"מעריב" הוסיף השר כי הפתרון למצב הוא "עוד בתי כלא ומחנות שהייה. צריך להכשיר בסיסים צבאיים שבהם נוכל לכלוא את כולם בלי יוצא מן הכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ