מהיום: מהגרים אפריקאים ייכלאו |

ח"כ אלדד בסיור בגבול הדרום: יש לירות במסתננים שיגיעו לגדר

חברי ועדת החוץ והביטחון סיירו בגבול ישראל-מצרים. אלדד: "מי שחודר את הגבול לישראל יירה – תיירת משוודיה, סודאנים מאריתריאה, אריתראי מסודאן"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חברי ועדת החוץ והביטחון סיירו היום (ראשון) בגבול ישראל-מצרים, שם תדרך אותם מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו, בעניין הפעילות בגזרה. בסיור אמר ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), כי יש לירות בכל מי שיעבור את גבולה של מדינת ישראל. "כל מי שחודר את גבולה של מדינת ישראל יירה – תיירת משוודיה, סודאנים מאריתראה, אריתראי מסודאן, עזאתי מסיני. מי שנוגע בגבולה של מדינת ישראל – נורה", אמר.

יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בר-און, ציין כי "את האחריות למדיניות הטיפול במסתננים יש להפנות לדרג המדיני, ולא לצה"ל. ההנחיות עד היום לצה"ל מהדרג המדיני לא היו ברורות". בר-און הגדיר את קצב בניית הגדר בקו הגבול "מרשים". לפי היעד שהציב משרד הביטחון, השלמת 240 הקילומטרים צפויה להתבצע עד לסוף שנת 2012, ואף לפני כן. "עלות הגדר היא כשני מיליארד שקלים, ומה שצריך היום זה בעיקר סבלנות עד לסיום הבנייה. כמות המסתננים תרד משמעותית. ברור שבשלב זה הבעיה בסיני איננה עומדת בראש סדר העדיפויות במצרים, אלא רק בעדיפות השלישית", הוסיף.

ח"כ אלדד, שאמר כי יש לירות בכל מי שיתקרב לגדר, ניסה לסייג את דבריו והוסיף כי "לא ניתן לירות במי שסתם מטפס, משום שכל הארגונים יפי הנפש מיד יתחילו לצרוח ויפנו לבית המשפט. לכן אני לא רואה את צה"ל נותן הוראה לירות באנשים שמטפסים על גדר בידיים ריקות. החלופה המעשית היחידה היא על כן מעצר ממושך. כל מי שמנסה לעבור את הגדר מושלך לכלא, לתקופה ממושכת".

ח"כ אריה אלדדצילום: מיכל פתאל

בעוצבת אדום, האחראית על גזרה זו, מדווחים על ירידה במספר המהגרים האפריקאים המגיעים לאזור שבו הוקמה כבר הגדר. עם זאת, קצינים בעוצבה הסבירו כי במקומות אחרים, שבהם עדיין אין מכשול המונע את הגעתם של שיירות ההברחה מחצי האי סיני, חלה עלייה במספר המהגרים החוצים את קו הגבול.

רשויות הביטחון הביעו חשש מביסוסו של "ציר הט'", כפי שהוא מכונה בצבא - דרך מעבר שיתחיל בסיני (או ברצועת עזה), דרך ירדן, ומשם לישראל.  לדברי ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), כבר כיום מתכננת הממשלה לבנות גדר מאילת לים המלח, לאורך הגבול הירדני, אך פרויקט זה טרם תוקצב. 

רשות האוכלוסין וההגירה תחל היום ביישום תיקון חוק ההסתננות, שאושר בחודש ינואר בכנסת, ולפיו כל מסתנן שייכנס לישראל ייעצר לתקופה של עד שלוש שנים. תיקון החוק יחול אך ורק על מסתננים חדשים.

עד כה הועברו מסתננים, פליטים ומהגרי עבודה שחדרו לישראל דרך גבול מצרים למתקן "סהרונים" סמוך לקציעות. נכון להיום כולל המתקן 2,000 מקומות, והוא עובר בימים אלה הרחבה ל-5,400 מקומות. על פי קצב ההסתננות לישראל, נראה כי גם המתקן המורחב יגיע לתפוסה מלאה בתוך פרק זמן קצר. בנייתו של מתקן כליאה גדול, שעתיד לאכלס כ-10 אלף איש, טרם החלה. על פי נתוני רשות האוכלוסין, בישראל שוהים כיום כ-60 אלף מהגרים, כשרק בחודש מאי נכנסו לתחומי המדינה על פי הנתונים הרשמיים 2,031 מהגרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ