מאות יחידות דיור - 60 מטר מגן החיות התנ"כי

הוועדה המחוזית אישרה הקמת שכונה חדשה בי-ם למרות ההתנגדויות. זואולוגית: "קרבה למבני מגורים עלולה ליצור מצוקה לבעלי החיים"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) במחוז ירושלים, אישרה בשבוע שעבר תוכנית להקמת 490 יחידות דיור סמוך מאוד לגדר גן החיות התנ"כי בירושלים, למרות שתושבי האזור וארגוני הסביבה מזהירים מפגיעה בבעלי החיים. חוות דעת שהוגשה מטעם גן החיות קובעת שיש סכנה לבעלי החיים עקב הבנייה, בשל תאורה, רעשים, זיהום ועוד, אך בגן מסתפקים בפיקוח הדוק על העבודות שינטרל, לדבריהם, את הסכנה.

השכונה החדשה אמורה להיבנות בשטח שבין שכונת גבעת משואה לבין גן החיות. התוכנית כוללת הקמתן של 490 יחידות דיור בבניינים של 5 עד 7 קומות וכן מרכז מסחרי, כבישים וגנים ציבוריים. הבניינים הקרובים ביותר ייבנו במרחק של 60 מטרים מגדר גן החיות. מתנגדי התוכנית הגישו חוות דעת העוסקות ברווחתם של בעלי החיים ומצביעות על סכנות שונות לבריאות הפיזית והנפשית של דרי גן החיות.

הזואולוגית ד"ר תמר רון הציגה בפני הוועדה את הבעיות שעלולות להיגרם בשל מפגעי הרעש, התאורה והאבק. בפרוטוקול הוועדה נכתב: "ד"ר רון הוסיפה וציינה כי קרבה מוגזמת של גן חיות למבני מגורים או לבינוי אחר עלולה ליצור מצוקה קבועה אצל בעלי החיים. צוין כי בעלי חיים הנחשפים לתאורה, לרעש קבוע וזמני ולמפגעי אבק, סובלים ממצוקה נפשית ומפגיעה בריאותית. כמו כן, לא ברור כיצד ניתן יהיה למנוע פגיעות אלו בבעלי החיים. עוד צוין כי בעלי החיים נמצאים בגן החיות בכפייה וכי בשל כך קיימת חובה מוגברת כלפיהם וכי בשל העובדה שגן החיות מחזיק במינים המצויים בסכנת הכחדה, קיימת אף חובה כלפי העולם כולו, לשמירת רווחתם של בעלי חיים אלה".

עוד טענו המתנגדים, שיוצגו על ידי עו"ד גלעד ברנע, שלא רק הליכי הבנייה, אלא עצם קיום השכונה, עלול להפריע לבעלי החיים. בעתיד, טוענים המתנגדים, יבקשו תושבי השכונה החדשה להעביר את גן החיות בשל הרעש שגורמים בעלי החיים. "בשביל לבנות 490 יחידות דיור במדרון כל כך תלול צריך להוריד חצי הר, זה ברור שזה יהרוס את גן החיות", אמרה איילה גרייצר, תושבת השכונה הסמוכה וממתנגדי הבנייה.

מנגד, בחוות דעת שכתבה הוטרינרית הראשית של גן החיות, ד"ר נילי אבני – מגן, נכתב כי ניתן "למזער ולנטרל כמעט לחלוטין את פוטנציאל הנזקים שיגרמו לבעלי החיים". אנשי גן החיות טענו שפיקוח הדוק על תהליכי הבנייה יכול למנוע את הנזק לחיות. בין היתר תבחן רמת העקה (סטרס) שבו נמצאות החיות באמצעות בדיקות הורמונליות".

גן החיות התנכ"י על רקע השטח המיועד לבנייה, היוםצילום: מיכל פתאל

הוועדה דחתה את רוב ההתנגדויות וגם את הצעת חבר הוועדה מטעם הארגונים הירוקים, אברהם שקד, לבטל את התוכנית. "לאחר בחינת כלל הנתונים, שוכנעה הוועדה כי נקיטת האמצעים המפורטים במכתבה של וטרינרית גן החיות תמזער את הפגיעה בבעלי החיים השוכנים בגן החיות ותאפשר את המשך פעילות גן החיות, הן לאורך תקופת הבנייה והן לאורך חיי השכונה המאוכלסת. הוועדה סבורה כי בנסיבות אלו יש לאשר את התכנית וזאת נוכח חשיבותה הרבה ונוכח הצורך הממשי הקיים בתוספת יחידות דיור בעיר ירושלים", נכתב בהחלטת הוועדה.
עם זאת, נקבעו כמה כללים לבניית השכונה, בהם איסור על כיוון תאורה לעבר גן החיות, נקיטת צעדים למניעת אבק, איסור על שימוש בפיצוצים וניטור קבוע של מצבם של בעלי החיים על ידי מפקח מטעם גן החיות.

במשרד הפנים מצביעים גם על כך שהתוכנית נועדה להקל על מצוקת הדיור של צעירים בבירה, שכן היא כוללת דירות קטנות ודירות להשכרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ