המדינה: "לא כל האזרחים נתונים בכל שנייה בסכנה בדרום סודאן"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים ביקשה אתמול המדינה להסיר את הצו שאוסר על גירוש אזרחי דרום סודאן בחזרה לארצם. בא כוח המדינה, עו"ד מורן בראון מפרקליטות מחוז ירושלים, דחה את חוות הדעת שהגישו ארגוני הסיוע לזרים, ולפיה המצב הקשה בדרום סודאן קשה מאוד ומסכן את חייהם של השבים לשם.

לטענת המדינה, מאז כינונה של דרום סודאן העצמאית, לפני כשנה, התייצב המצב במדינה והוא מאפשר את השבת הפליטים. לדברי נציג המדינה, "מדובר במדינה שיש בה 10 מיליון אזרחים (...) יש בעיה במדיניות ואיננו מתעלמים מכך, אבל אין שם דיווחים על כך שכל האזרחים נתונים, בכל שנייה, בכל עת, במצב שבו קיימת סכנה לחייהם. יש מאות דיווחים של אנשים שחזרו לישראל ודיברו על כך שהם מנהלים חיים סבירים, בהרים או במקומות אחרים, כולל קבלת שירותי בריאות וכיו"ב".

עו"ד בראון טען שיש להתעלם מקשיי החיים של מי ששב לסודאן, שכן מהות הבקשה להישאר היא הגנה על חייהם ולא שיפור תנאי החיים. "טוענים שהחיים שם לא מספיק טובים, כך שמה שנותר מבקשת המקלט הקולקטיבית היא בקשה להגר למדינת ישראל מטעמים כלכליים - דבר שנדחה רבות בפסיקה", אמר בראון.

עו"ד ענת בן דור, המייצגת את חמשת ארגוני זכויות האדם שעתרו בבקשה להותיר על כנו את הצו שאוסר על גירוש הסודאנים, דחתה את טענות המדינה. "המבחן שהמדינה נוקטת, שכל אזרח בכל שנייה נמצא בסכנה, הוא מחמיר מדי. אם מדובר בהחזרה של אדם למצב של רעב קיצוני, שאין לך מה לאכול, אין לך מחסה ואין לך ביטחון בסיסי, האם במצב כזה צריך לתת להם הגנה?", אמרה בן דור.

להערכת ארגוני הסיוע בישראל יש כ-700 מהגרים מסודאן. המדינה מעריכה שמדובר ביותר מאלף. השופט דחה את ההחלטה למועד אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ