לניסוי נולדו |

לקראת הדיון בבג"ץ: הצצה נדירה לחוות הקופים במזור

בצהריים תידון העתירה נגד משלוח קופי מעבדה לארה"ב; בחווה מגדירים אותם קופים "מצילי חיים", העותרים רואים בהם "קורבנות החברות המסחריות"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

על הכביש הראשי במושב מזור אין אזכור לקיומה של חוות הקופים במקום, ובכל זאת, פעילי זכויות בעלי החיים יודעים בדיוק היכן הכלובים. ככה זה כשהחווה, היחידה שמייצאת קופים לניסויים במעבדות ברחבי העולם, הפכה לסמל במאבק נגד ניסויים. הארגונים עשו כל שביכולתם להביא לסגירתה, אך במשך 20 שנה נחלו כישלון.

נקודת המפנה היתה לפני שנה וחצי. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, קבע מדיניות חדשה, מחמירה, המגבילה ייצוא חיות למטרות ניסויים מישראל. מאז לא ייצאה החווה קופים. היום היא תעמוד שוב בפני החלטה מכרעת: בג"ץ ידון בצהריים בעתירה של עמותת "תנו לחיות לחיות" נגד משלוח 90 קופים לניסויים במעבדה בארצות הברית. אם יבטלו את המשלוח, אומרים העותרים, זה עשוי לסמן את תחילת הסוף של החווה.

את הבקשה למשלוח הגישה החווה כבר לפני חצי שנה. המתנגדים מיהרו לפעול, וגרמו לרשות הטבע והגנים - הגורם המאשר ייצוא חיות בר מישראל - לעכב את מתן ההיתר. לפני 3 חודשים התערב בית המשפט המחוזי בפתח תקווה והורה לרשות לאשר את המשלוח. ימים ספורים אחר כך כבר עתרה תנו לחיות לחיות לבג"ץ. השופטים הקפיאו את המשלוח עד לבירור יסודי של הסוגיה, חרף טענות החווה כי ההשתהות עלולה להוביל לביטול העסקה.

8 מתוך 8 |
חוות הקופים במזור
1 מתוך 8 |
חוות הקופים במזור
2 מתוך 8 |
חוות הקופים במזור

תנו לחיות לחיות טוענת כי המשלוח - שבו צפויות להיכלל כ-65 קופות מבוגרות, רובן נלכדו בטבע - מנוגד למדיניות בישראל, שאוסרת על ייצוא קופים ילידי טבע. לטענתם, המשלוח עצמו מיותר - שכן החווה לא סיפקה הוכחה שמדובר בניסויים לתרופות מצילות חיים, אשר רק אליהם ניתן לייצא חיות בהתאם להחלטת השר להגנת הסביבה. לטענות האלה הצטרף בחודש שעבר גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בעמדה שהגיש לבית המשפט. העמותה גם מתריעה כי במעבדה שאליהן מיועדות הקופות, SNBL שבטקסס, נחשפו בעבר מקרי התעללות קשים בבעלי חיים וכי המסע הארוך לארה"ב מייסר בפני עצמו.

בחווה השיבו כי לצורך הניסוי, שעוסק בפיתוח תרופה לדלקת פרקים ניוונית, אין ברירה אלא לעשות שימוש בקופות מבוגרות שנלכדו בטבע. החווה טוענת כי לא ניתן למצוא בעולם קופי מקוק ארוך זנב ילידי שבי בגיל 20-15 שנה, הנחוצים לניסוי זה. בימים האחרונים הגישה החווה לבית המשפט מסמכים במעטפה סגורה, הכוללים לדברי מנהליה גם פרוטוקול אתי של הניסוי המתוכנן. את הטענות נגד המעבדה ובדבר המסע הארוך דוחה החווה על הסף.

מנהל החווה: "מדובר בשליחות"

המנהל הווטרינרי של חוות מזור ואחד מבעליה, ד"ר משה בושמיץ, חש כי הוא ומפעל חייו מצויים תחת מתקפה בלתי מוצדקת. בראיון ל"הארץ" הוא משיב אש ומכוון אותה אל השר ארדן ואל היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, ארדן חבר לארגונים קיצוניים ושם לו למטרה למוטט את החווה כלכלית ולהוביל לסגירתה.

חוות הקופים במזורצילום: אלון רון

"השר הזה מבחינתי הוא מאוד מסוכן. הוא הלך ושם את עצמו יחד עם הפעילים - דבר שאין לו אח ורע בשום מקום בעולם", מאשים בושמיץ. "יש להם אידיאולוגיה פנאטית". הוא מציג מכתבי תמיכה ממדענים, חולים ואפילו ארגון למען בעלי חיים שמשבח את התנאים בחווה. "המכתבים מייצגים מיליון, אולי שני מיליון בני אדם", הוא אומר, "בעוד שלמתנגדים יש בפייסבוק רק כמה מאות תומכים, ובשטח הם אולי 200. זה לא רוב מדינת ישראל שחושבת כך. זו גם לא מדיניות שקיימת בשום מדינה בעולם", הוא מוסיף.

לטענתו, גם חוות הדעת שגיבש לאחרונה וינשטיין בעתירות הנוגעות לחווה מוטות ואינן מתבססות על שיקולים מקצועיים. הוא מבהיר כי החווה פועלת בהתאם לחוק, משמשת בית גידול בלבד ואינה מבצעת ניסויים - ולדבריו, הקופים זוכים אצלו לתנאים טובים יותר מבמקומות אחרים, כולל גני חיות. "זו שליחות", הוא אומר ומונה שלל תרופות, מכשירים והליכים רפואיים שפותחו לאחר ניסויים על הקופים שגודלו בחווה. את המתנגדים הוא מכנה צבועים, שכן לדבריו, לא יהססו להשתמש בתכשיר שפותח בניסוי על קופים.

הפעילים נגד ניסויים: "לא תורמים למדע"

חוות מזור, היחידה בישראל לגידול קופי מעבדה, הוקמה בשנת 1991 ואף קיבלה תמיכה כספית מהמדינה בראשית הדרך. היא מחזיקה ברישיון עסק לצמיתות. לאורך השנים ייבאה קופי מקוק ארוך זנב שנלכדו בטבע במאוריציוס, הרביעה אותם, וייצאה את צאצאיהם למעבדות מחקר, בעיקר מעבר לים.

את החווה מקיפה חומה גבוהה. בכניסה למתחם משרד, חדר טיפולים קטן ומחסן מזון. את עיקר השטח תופסים כלובי המתכת הגדולים של הקופים. לכל כלוב שתי קומות, מדפים, מכשירים ומקומות מסתור. הגורים שמיועדים לייצוא מוחזקים בכלובים נפרדים. מדי יום הם מואכלים בלחם קל, שני סוגים של ירקות ומזון יבש.

גם מתנגדיה התקיפים ביותר מודים כי תנאי ההחזקה בה סבירים, ואולם לא מבינים מדוע יש בה צורך. "עסק כזה, להרבעת קופים וייצוא שלהם, לא קיים בשום מדינה מערבית", אומרת ענת רפואה, מנהלת עמותת "מאחורי דלתות המעבדה", שמובילה את המאבק נגד החווה משנת 2000.

המאבק נגד חוות מזור הוא חלק ממערכה ארוכה נגד ניסויים בבעלי חיים, שצוברת בשנים האחרונות תאוצה. רק לאחרונה נרשם הישג בדמות שינוי המדיניות של "אל על", שאינה מוכנה עוד להטיס בעלי חיים לניסויים - ואולם החלטתה גררה מאבק משפטי מצד שבע האוניברסיטאות בישראל.

בניגוד לדבריו של בושמיץ, אומרת רפואה, הקופים לרוב אינם מיועדים למחקרים מצילי חיים. "מי שמייבא את הקופים הן מעבדות שנותנות שירותים לחברות מסחריות. הן מקבלות מוצר מוגמר - ממתיק מלאכותי, תרופה או שמפו - ועושות בדיקות רעילות", היא מסבירה. הבדיקות האלה כוללות לדבריה החדרה של הכימיקלים לגוף הקופים עד למותם. כאשר נודע לה על המשלוח המיועד, סיפרה, מיהרה להעביר לשר ולרשות דו"חות ומסמכים על התעללות במעבדת SNBL. "אף פעם לא ידענו בזמן אמת על הבקשות, כי זה סודי", הוסיפה, "ורשות הטבע והגנים היתה מאשרת אוטומטית כל בקשה". לדבריה, כשהסבירה זאת לשר ארדן, קיבלה אוזן קשבת.

"אני לא שולל ניסויים בבעלי חיים", אמר השר ארדן, "אבל אני כן יכול להבין שהפעילות של החווה הזו היא לא הכרחית כדי להמשיך ולקיים את המחקר הרפואי בישראל - זה עסק כלכלי לכל דבר, ורובו מבוסס על ייצוא למדינות שיכולות לבד לייבא את הקופים האלה ממאוריציוס, הן לא צריכות אותנו כמתווכים", הסביר.

לדבריו, לו זה היה תלוי רק בו, היה אוסר לחלוטין ייצוא חיות למטרות ניסויים, אלא שהיועצת המשפטית של המשרד הזהירה אותו כי צעד כזה עלול להוות פגיעה בחופש העיסוק - ולכן פנה ליועץ המשפטי לממשלה בעניין.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לדברי בושמיץ כי עמדת היועץ המשפטי "פורטה בבית המשפט ומדברת בעד עצמה".

מהטבע למעבדה. לחצו להגדלה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ