ההכרעה הגורלית בבג"ץ, הסבל הנורא של קופי המקוק

אורנה רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורנה רינת

יום לפני הכרעת בג"ץ בעתירה שהגישו הארגונים למען בעלי חיים נגד משלוח קופי חוות מזור לניסויים בארה"ב, מבקשים בעלי החווה לטעון שהקופים בחווה נהנים מתנאים טובים. תנאי מחיה פיסיים סבירים הם המינימום שבעלי החווה, המרוויחים כסף רב מהסחר בקופים, חייבים להעניק להם. תנאי מחיה קשים, נוסף לסבל ולמצוקה שמהם סובלים בעלי חיים מפותחים כקופים מעצם כליאתם בכלובים,­ היו מזיקים להם עד לפגיעה ביכולת לייצא אותם.

אבל מידת הסבל הנגרמת לקופים בחוות מזור היא לא זאת שבעטיה הוגשה העתירה לבג"ץ. התנגדות הארגונים נוגעת בראש ובראשונה למקור הקופים - רובם ניצודו בטבע, בניגוד למדיניות ולהתחייבות רשות הטבע והגנים, ובניגוד לנורמות בינלאומיות. זו אחת הסיבות לכך שהיועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות המליצו לבג"ץ לאסור את המשלוח.

קופי מקוק חיים במשפחות וניתוק ובידוד גורמים להם סבל קשה. כשמפרידים קופים צעירים מאמהותיהם, מחבקת הקופה את צאצאה באופן שזהה מבחינת התנועה וההבעה לזה שלנו. אבל את קטיעת החיבוק הזה העיתונאי והצלם לא יראו. הם גם לא יראו כיצד הציידים בטבע מפרידים בכוח קופיף שנצמד לאמו. למצוקה הנפשית הנגרמת לקופים בעת הניתוק והבידוד יש ביטויים פיסיים מובהקים, כמו הטחת הגוף שוב ושוב בסורגי הכלוב, עלייה בלחץ הדם ובדופק ואפילו מוות.

חוות מזור היא אפוא רק תחנת מעבר בדרך שעושים הקופים. לפני כשנתיים אמר אחד ממנהלי החווה, ד"ר משה בושמיץ ל"הארץ", כי "החווה מייצאת ולדות ילידי החווה מדור ראשון, שני ושלישי. מעולם לא יצא ממנה קוף אחד שיובא לארץ. לסיפור שמדובר בתחנת מעבר אין כל בסיס במציאות". ובכן, חוות מזור כנראה שינתה את עמדתה מאז.

העניין השני העומד לדיון בבג"ץ הוא המעבדה שאליה מיועדים הקופים. מעבדת SNBL, קבלנית חיצונית המשרתת יצרני תרופות, קוסמטיקה, חומרי ניקוי והדברה, נחקרה בשל תלונות על התעללות בבעלי חיים. תצלומים שצילמה בסתר עובדת מעבדה מראים קופים המוחזקים בכלובי מתכת זעירים, חלקם תולשים שערותיהם או נצמדים לפינת הכלוב כששיניהם נוקשות ללא הרף.

השאלה המוסרית שמעלה ההכרה ביכולות המנטליות המורכבות של הקופים בכל הנוגע לזכותנו לנצלם למחקר רפואי היא כבדת משקל, אבל לא היא שעומדת לפתחו של בג"ץ. הן בג"ץ והן היועץ המשפטי תומכים בניסויים לצרכים רפואיים. דרישתם מחוות מזור להוכיח שאכן זו מטרת המשלוח נובעת מחוסר נכונותם להמשיך ולהתייחס לסבל שנגרם לקופים כחסר משמעות. לדעת היועץ המשפטי חוות מזור לא הצליחה להוכיח שהקופים מיועדים למחקר רפואי.

אם אכן יקבל בג"ץ היום את עמדת היועץ המשפטי תהיה זו החלטה היסטורית. לא ניתן יהיה עוד במסווה של טיעון להצלת חיי אדם ­להתייחס לחיי בעלי חיים מפותחים כאילו היו הפקר; לא ניתן יהיה עוד להמשיך ולאשר אוטומטית גרימת ייסורים ומוות, מבלי להוכיח לפחות שמדובר במחקרים חיוניים להצלת חיים.

תגובות