בג"ץ דן בעתירה נגד משלוח 90 קופים מחוות מזור לניסוי רפואי בארה"ב

ב"תנו לחיות לחיות" טוענים כי משלוח הקופים מיותר, משום שלא הוכח כי הוא נועד לניסוי בתרופות מצילות חיים ויגרום סבל לבעלי החיים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

עתירת "תנו לחיות לחיות" נגד משלוח 90 קופים מחוות מזור לניסויים במעבדה בארצות הברית נדונה בשעה זו בבג"ץ. החווה הגישה בקשה למשלוח לפני חצי שנה, אולם המתנגדים הביאו לכך שרשות שמורות הטבע עיכבה את מתן ההיתר.

בחודש מארס הורה בית המשפט המחוזי בפתח תקווה לרשות לאשר את המשלוח, וכמה ימים לאחר מכן עתרה תנו לחיות לחיות לבג"ץ. השופטים הקפיאו את המשלוח עד לבירור יסודי של הסוגיה ולמרות טענות החווה לפיהן ההשתהות עלולה להוביל לביטול העסקה.

"תנו לחיות לחיות" טוענת כי המשלוח, שיכלול גם כ-65 קופות מבוגרות שרובן נלכדו בטבע, הוא מיותר. זאת משום שהחווה לא הוכיחה שמדובר בניסויים לתרופות מצילות חיים, אשר רק אליהם ניתן לייצא חיות בהתאם להחלטת השר להגנת הסביבה.

הקופים הכלואים בחוות מזור, השבועצילום: אלון רון

לטענות אלה הצטרף בחודש שעבר גם היועץ המשפטי לממשלה ,יהודה וינשטיין, בעמדה שהעביר לבית המשפט. העמותה גם התריעה כי במעבדה שאליהן מיועדות הקופות, , SNBL שבטקסס, נחשפו בעבר מקרי התעללות קשים בבעלי חיים. עוד טוענים כי המסע הארוך לארה"ב מייסר את החיות.

בחווה השיבו כי לצורך הניסוי, שבמרכזו פיתוח תרופה לדלקת פרקים ניוונית, יש לעשות שימוש בקופות מבוגרות שנלכדו בטבע. החווה טוענת כי לא ניתן למצוא בעולם קופי מקוק ארוך זנב בני 20-15 שנולדו בשבי ונחוצים לניסוי. בימים האחרונים הגישה החווה לבית המשפט מסמכים במעטפה סגורה, הכוללים לדברי מנהליה גם פרוטוקול אתי של הניסוי המתוכנן. את הטענות נגד המעבדה ובדבר המסע הארוך דוחה החווה על הסף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ