בג"ץ הציע פשרה לחוות מזור: תוכל לייצא קופים שנולדו בשבי

לפי הצעת בית המשפט, החווה תוכל לשלוח למעבדה בארה"ב 40 קופים ילידי שבי, אך ייאסר עליה לייצא קופות מבוגרות שנלכדו בטבע

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בג"ץ לא מאשר משלוח של קופים שנלכדו בטבע לניסויים בארצות הברית. בדיון שנערך אחר הצהריים בבג"ץ, בעתירה של עמותת "תנו לחיות לחיות" נגד משלוח 90 קופים מחוות מזור לניסויים במעבדת SNBL בארצות הברית, הציעו השופטים סלים ג'ובראן, חנן מלצר ויורם דנציגר לחווה פשרה, במסגרתה ייאסר ייצוא של 50 קופות מבוגרות שנלכדו בטבע, אך יתאפשר משלוח של 40 קופים ילידי שבי למעבדה. בעלי החווה התבקשו למסור את תשובתם להצעה עד יום ראשון.

מנהל החווה ואחד מבעליה, ד"ר משה בושמיץ, אמר כי עליו לבדוק את העניין עם מזמיני המשלוח. ב"תנו לחיות לחיות" ביקשו להתייחס למשלוח 90 הקופים כאל מקשה אחת, אך השופטים דחו את הבקשה והבהירו כי ההחלטה אם להיענות להצעת הפשרה נתונה כעת בידי חוות מזור בלבד. "תפסת מרובה לא תפסת", שב ואמר השופט מלצר לנציגי העמותה.

השופט מלצר הבהיר בדיון כמה פעמים כי ברור שהסוגיה הרחבה יותר – משלוח קופים מישראל לניסויים בחו"ל באופן כללי – תתגלגל בהמשך לפתחו של בית המשפט. לעותרים נגד המשלוח אמר כי בקשתם נגעה רק לקופות שניצודו בטבע. "לגבי העתיד כל הזכויות שמורות. לא לגבי המשלוח הזה. לא ניצלתם את ההזדמנות שהיתה בפניכם לפתוח את המאבק הכולל בתוך התיק הזה".

עמותת תנו לחיות לחיות, האגודה הישראלית נגד ניסויים בעלי חיים ועמותת מאחורי דלתות המעבדה מסרו כי הם "מברכים על כך שבג"ץ הבהיר שלא יאפשר לסחור בקופים שניצודו בטבע. אנו נמשיך בכל יתר הפעילות נגד החווה בגיבוי של הציבור בישראל, על מנת להביא לסגירתה, עד שלא יתקיים סחר אכזרי ומיותר בקופים בישראל על ידי חוות מזור, שנועד אך ורק להעשיר את כיסם של בעלי החווה".

8 מתוך 8 |
חוות הקופים במזור
1 מתוך 8 |
חוות הקופים במזור
2 מתוך 8 |
חוות הקופים במזור

החווה הגישה את הבקשה למשלוח לפני חצי שנה, אולם המתנגדים הביאו לכך שרשות שמורות הטבע עיכבה את מתן ההיתר. בחודש מארס הורה בית המשפט המחוזי בפתח תקווה לרשות לאשר את המשלוח, וכמה ימים לאחר מכן עתרה תנו לחיות לחיות לבג"ץ. השופטים הקפיאו את המשלוח עד לבירור יסודי של הסוגיה, ולמרות טענות החווה לפיהן ההשתהות עלולה להוביל לביטול העסקה. "תנו לחיות לחיות" טענה כי המשלוח, שיכלול גם כ-65 קופות מבוגרות, שרובן נלכדו בטבע, הוא מיותר. זאת משום שהחווה לא הוכיחה שמדובר בניסויים לתרופות מצילות חיים, אשר רק אליהם ניתן לייצא חיות בהתאם להחלטת השר להגנת הסביבה.

לטענות אלה הצטרף בחודש שעבר גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בעמדה שהעביר לבית המשפט. העמותה גם התריעה כי במעבדה שאליהן מיועדות הקופות, SNBL שבטקסס, נחשפו בעבר מקרי התעללות קשים בבעלי חיים. עוד טענו כי המסע הארוך לארה"ב מייסר את החיות.

בחווה השיבו כי לצורך הניסוי, שבמרכזו פיתוח תרופה לדלקת פרקים ניוונית, יש לעשות שימוש בקופות מבוגרות שנלכדו בטבע. החווה טוענת כי לא ניתן למצוא בעולם קופי מקוק ארוך זנב בני 20-15 שנולדו בשבי ונחוצים לניסוי. בימים האחרונים הגישה החווה לבית המשפט מסמכים במעטפה סגורה, הכוללים לדברי מנהליה גם פרוטוקול אתי של הניסוי המתוכנן. את הטענות נגד המעבדה ובדבר המסע הארוך דחתה החווה על הסף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ