בשל עומס במקלט לנשים: מהגרת אתיופית שנאנסה כלואה בסהרונים

א' נאנסה בסיני והיא כעת בחודש השביעי להריונה. לפני חודש בית דין הפנה אותה לביצוע הפלה, אך בית החולים סירב בטענה שהיא בחודש מתקדם מדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מהגרת מאתיופיה שעברה התעללות מינית קשה ונמצאת בחודש השביעי להריונה, מוחזקת מחודש נובמבר במתקן סהרונים בדרום ואינה משוחררת למקלט לנשים שנפלו קורבן לסחר. זאת משום שמקלט "מעגן" במרכז הארץ, הנותן מחסה לנשים שעברו התעללות, נמצא בתפוסה מלאה. לאחר שהתברר שהיא בהריון כתוצאה מאונס ביקשה לעבור הפלה, אולם הוועדה המאשרת בבית החולים סורוקה דחתה את בקשתה, משום שכבר היתה בשלב מתקדם בהריון.

א' הסתננה לישראל מגבול ישראל-מצרים בחודש נובמבר האחרון. היא זוהתה כאזרחית אתיופיה והוצא לה צו הרחקה, אלא שהיא סירבה לחזור לאתיופיה ומאז היא שוהה במשמורת במתקן סהרונים. בדיון תקופתי שנערך בבית הדין לביקורת משמורת, בחודש שעבר, סיפרה א' כי בעת שהותה בסיני עברה התעללות מינית קשה. בדיקה רפואית גילתה כי היא נמצאת בחודש החמישי להריונה.

"לא סיפרתי עד עכשיו מה קרה לי בסיני, כי התביישתי", העידה בבית הדין, "אבל אחרי שאני יודעת שאני בהריון, אני רוצה לספר את האמת. בסיני שהיתי במשך שבוע. במהלך אותו שבוע נאנסתי על ידי אחד המבריחים. הוא לקח אותי לחדרו בשעות הערב ושם הוא אנס אותי בניגוד לרצוני. פחדתי שאם אתנגד, הוא יהרוג אותי. הדבר הזה חזר על עצמו במשך שלושה ימים רצופים. אני לא רוצה ללדת. אני רוצה לעשות הפלה ומבקשת את עזרתכם. בסופו של דבר (הוא) הסכים לשחרר אותי לישראל ביחד עם קבוצת אנשים שהיתה שם".

מתקן סהרונים, בינואר השנה. א' מוחזקת שם כי היא מסרבת לחזור לאתיופיהצילום: אלי הרשקוביץ

לאחר עדות זו הורה דיין בית הדין, מרט דורפמן, להפנות את א' מיידית לביצוע הפלה. אלא שהוועדה המאשרת בבית החולים סורוקה סירבה, כאמור, לאשר את הבקשה משום שנמצאה בשלב מתקדם בהריון. נציג המשטרה הודיע כי על אף שא' הוכרה כקורבן עבדות למתן שירותי מין, בשל חוסר מקום במקלט "מעגן", הממומן ומפוקח ע"י משרד הרווחה, לא ניתן לשחררה לשם. לדבריו, יתפנה במקלט מקום רק לקראת סוף יוני.

היום נענה דורפמן לבקשתה של א' לשחררה למקלט חלופי בצפון, עד שיתפנה מקום במקלט מעגן שאליו יועדה. "סבורני כי במקרה שלפנינו, לאור התעללות מינית קשה שעברה המוחזקת, וכן לאור הריונה המתקדם, וסירוב הוועדה לאשר את ההפלה, המשך שהותה של המוחזקת במשמורת עלול לגרום נזק לבריאותה, והדבר מצדיק את שחרורה למקלט חלופי בערובה מתאימה", כתב דורפמן.

בישראל שני מקלטים לנשים שנפלו קורבן לסחר, אחד במרכז הארץ, והשני בצפון. בשנת 2010 טיפל מקלט מעגן ב-18 נשים, כשרובן שהו במקום בין שלושה לשישה חודשים.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי: "במקלט 'מעגן' לסחר בנשים ישנן 35 מיטות לנשים ובמידת הצורך גם לילדיהם. המקלט כיום נמצא בתפוסה מלאה. כדי להתמודד עם רשימת ההמתנה אנו בשלב של פתיחת שתי דירות מעבר המיועדות לבוגרות המקלט. עם פתיחת הדירות תצומצם רשימת ההמתנה למקלט".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הוועדה המאשרת היא "סוברנית להחליט כפי שהיא רואה לנכון. עם זאת פרטי המקרה ייבדקו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ