צה"ל: רוב המתגייסים החרדים משתלבים בשוק העבודה

מש' החינוך לוועדת קידום השיוויון בנטל: שליש מהילדים היהודים בגילים 3-6 הם חרדים. יו"ר הוועדה: ישראל עלולה לגלוש למאפיינים של עולם שלישי

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

שליש מהיהודים בישראל בגילים 6-3 הם חרדים - כך עולה מנתונים שהציג משרד החינוך בפני ועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל. מהנתונים עולה כי שיעור הילדים החרדים הלומדים בכתה א' מסתכם ב-27%-25% מהמחזור, ואילו בקרב בני ה-18 שיעור החרדים הוא 15%-13%. הנתונים שהוצגו מתייחסים לבנים בלבד. לפי נתונים נוספים שהוצגו בוועדה, בכל מחזור גיוס כיום יש 7,500 בני המגזר החרדי.

נתונים נוספים, שהוצגו על ידי נציגי צה"ל בדיונים, מצביעים על כך שרובם של המתגייסים החרדים משתלבים לאחר מכן בשוק העבודה: 91% מחיילי השח"ר (המיזם חרדים בתפקידים שאינם לוחמים), וכך גם 87% מחיילי גדוד נצח יהודה.

יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר, אמר בדיון כי הנתונים מדגימים את הסכנות בנוגע לקריסת מודל צבא-העם וכן סכנה לגלישת הכלכלה הישראלית למאפיינים של עולם שלישי. לדברי ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד ראש הממשלה, פרופסור יוג'ין קנדל, המשך המגמות הקיימות של השתתפות נמוכה בשוק העבודה יביא לכך שישראל לא תוכל לממן את צרכיה הביטחוניים.

חברי הוועדה לקידום השוויון בנטל, לפני שבוע בכנסתצילום: שירן גרנות

במסגרת הדיונים שנערכו אתמול בוועדה, קרא האלוף במיל' אלעזר שטרן להפוך את שירות החרדים לוולונטרי לתקופה של עשר שנים. שטרן ודוד האגר, נציג עמותת "נצח יהודה" הפועלת לגיוס חרדים לנח"ל החרדי, טענו כי על בסיס נתונים שקיבלו מנציגים בכירים בקהילה החרדית ישנם כיום כ-10,000 חרדים שאינם לומדים בישיבות, ושלטענתם, ניתן לגייס אותם בתוך 6 שנים למסגרות קרביות בצה"ל.

נציגי קרן אברהם שהופיעו בדיון, אמנון בארי ומוחמד דראושה, אמרו כי אין זה נכון להסדיר את סוגיית השירות האזרחי בחברה הערבית כחלק מהחלופה לחוק טל, וכי יש לפתוח ערוץ הידברות שיעסוק בהתנדבות קהילתית וכן בצמצום פערים בין יהודים וערבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ