בבית הכנסת בצפת משחזרים את ציור כיפת הסלע שהושחת

מדובר באחד משלל ציורים על תקרת המבנה, חלקם בני מאה שנים ויותר. לפני חמישה חודשים נמחק על ידי אלמונים, על אף שרבנים הסכימו לקיומו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בבית הכנסת אבוהב שבעיר העתיקה בצפת החלו היום (רביעי) לשחזר את ציור כיפת הסלע, שנמחק על ידי אלמונים לפני כחמישה חודשים. עד היום לא נעצרו חשודים בהשחתת הציור ולא ברור האם המשחיתים פעלו ביוזמתם או שנשלחו על ידי מישהו.

את מלאכת השחזור מבצע רסטורטור שעומד על פיגום מיוחד שנבנה לצורך כך. שחזור הציור ימשך ארבעה ימים ועלות העבודה עומדת על אלפי שקלים.

ציור כיפת הסלע נמצא בחלק הדרומי של תקרת בית הכנסת, הפונה לכיוון ירושלים, והוא בעצם אחד משלל פרטים המשולבים בציור הצבעוני. על התקרה מאוירים גם סמלי 12 השבטים, כתרים, עצים, כלי נגינה של בית המקדש ועוד. הציורים בבית הכנסת צוירו במהלך המאה ה-19 וחלקם בראשית המאה ה-20.

תהליך הרסטורציה בבית הכנסת אבוהב

לדברי מתפללי בית הכנסת אבוהב, הם ראו תמיד בציור כיפת הסלע דימוי חזותי המציין את מיקומו של הר הבית, וכל מטרתו של אותו ציור נועדה להבהיר לעולם כולו כי זה מקום בית המקדש, משפט שנכתב גם בהבלטה מתחת לציור. גבאי בית הכנסת, מאיר חי כרסנטי, אמר כי הוא מקווה כי שהמעשה החמור לא יחזור על עצמו, שכן מדובר בציור שגדולי הרבנים הסכימו לקיומו בבית הכנסת, ולא היתה כל סיבה למחוק אותו.

תגיות:

תגובות