יאיר אטינגר

הוועדה לקידום השילוב והשוויון בנטל (קש"ב) שוקלת את הצעתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אייל גבאי, להחליף את חוק טל, שתוקפו יפקע בעוד פחות מחודשיים, בהסדר שיגביל את גובה התמיכה הממשלתית בישיבות ובכוללים. ההצעה תפגע באופן חמור גם בהטבות הממשלתיות שמקבלות עשרות אלפי משפחות חרדיות.

גבאי, שהופיע שלשום בפני הוועדה, הציע לה להתמקד בהשתתפות החרדים בשוק העבודה, ולא בשירות הצבאי - עניין שהגדיר "מלחמה של אתמול". בהצעתו, מרבית החרדים יוכלו ליהנות מהטבה כלכלית מהמדינה, כולל הנחות בארנונה ובגני ילדים, רק בכפוף למיצוי כושר ההשתכרות, כלומר ניסיון אמיתי להתפרנס. רק בתנאים כאלה, הוא סבור, תקטן משמעותית אוכלוסיית האברכים שאינם משרתים ועובדים.

מקורות בוועדה העידו כי דברי גבאי הצליחו לעורר סקרנות רבה אצל חבריה, ואלמנטים מתוכניתו עשויים למצוא את דרכם למסקנות. גבאי נחשב בקי בנפתולי חוק טל, ועד 2010 עמד בראש ועדה שניסתה להתמודד עם יישומו.

הופעתו של גבאי היתה בדלתיים סגורות, אולם הוא עצמו גולל את עיקריה כאשר השתתף יום קודם לכן בפורום פתוח לציבור של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

הוא אמר כי הרבה יותר משאלת "נטל הדם", המתייחסת לחלקם של החרדים בשירות צבאי, "השאלה היא יותר חלוקת הנטל הכלכלי. מי שלא רואה את זה היום, פשוט מביא את המדינה עוד 20 שנה למצב שבו היא לא תוכל לשאת את עצמה".

בשבועיים שבהם פועלת הוועדה בראשות ח"כ יוחנן פלסנר, הופיעו בפניה כ-30 דוברים - בעלי תפקידים, מומחים ונציגי עמותות. גבאי, שאינו נושא כיום בתפקיד רשמי, הציג רעיון קיצוני, שלו יתקבל יגרום לשבירת כלים עם הציבור החרדי.

לצד תמריצים "חיוביים" לעידוד חרדים להתגייס לצבא או לשירות לאומי, כבר כעת בוחנת הוועדה סנקציות מסוגים שונים שיוטלו על מי שלא יתגייס, בשעה שאינו עומד בקריטריונים שייקבעו למתן פטור משירות. הוועדה בוחנת בעיקר סנקציות אישיות על מועמדים לשירות ביטחון, או סנקציות מוסדיות על ישיבות שלא יעמדו בתנאים שייקבעו. גבאי מציע להחיל את המגבלות ואולי גם את הסנקציות באופן קהילתי, על הציבור החרדי כולו. הוא מציע לציבור לבחור בעצמו את מי שיעמוד במכסות ויוכל ליהנות מהטבות משמעותיות.

גבאי, חובש כיפה, הדגיש כי הוא מכיר בערך לימוד התורה, ועם זאת הצעתו היא לשנות מן היסוד את שיטת מימון הישיבות בידי המדינה. בהסדר החדש של "תורתו אומנותו", הציע, ישותפו רק ישיבות שיוכרו על ידי המדינה ויעמדו בקריטריונים שייקבעו, כמו מספר מינימלי של תלמידים, מינהל תקין ועוד. כל מוסד כזה יוכל לקלוט תלמידים בגיל גיוס לפרק "מכינה" שיימשך שנה וחצי עד שנתיים כדחיית שירות, כפי שהדבר נעשה כיום. לאחר פרק זה כל ישיבה תידרש לקבוע מי הם תלמידיה המובחרים, ה"מתמידים", לפי מכסה קבועה מראש ואחידה לכל מוסדות התורה מכל הזרמים החרדיים. בחורים ואברכים אלה יזכו לדחיית שירות מלאה וגם למלגות נדיבות "פר ראש" מטעם המדינה. גבאי הציע לחברי הוועדה להעמיד מכסה של 20% לכל ישיבה.

לגבי כל היתר, גבאי מציע לחלק באופן קולקטיבי עוגה תקציבית קבועה לישיבות, ולהפסיק לתקצבן באופן אישי כדי לא לעודד את האברכים להישאר בישיבה. באופן הזה, אמר, הישיבות ייאלצו לערוך "סלקציה" בין התלמידים. במכון הישראלי לדמוקרטיה אמר גבאי, כי הגדרת סכום קבוע בתקציב המדינה היא "הדרך היחידה הפתוחה כדי לקבוע איך וכמה אנשים נשאיר בישיבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות