בית המשפט התיר גירוש אזרחי דרום סודאן לארצם

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה על תחילת האכיפה נגד תושבי אזרחי דרום סודאן ומעסיקיהם. ישי: צעד ראשון להרחקת כל המסתננים מישראל

גילי כהן
דנה ויילר-פולק
עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
דנה ויילר-פולק
עוז רוזנברג

משרד הביטחון הודיע הערב (חמישי) כי יחל בשבוע הבא בהקמת מתקנים במתחם קציעות, שיאפשרו לכלוא למעלה מ-20 אלף מהגרים אפריקאים. השבוע ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשרד הביטחון .

הבוקר קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי ניתן לגרש את אזרחי דרום סודאן בחזרה לארצם. השופטים דחו את עתירת הארגונים החברתיים נגד החלטתו של שר הפנים אלי ישי להפסיק את מדיניות ההגנה הקולקטיבית על אזרחי דרום סודאן השוהים בארץ, ובכך אפשרו את החלת המדיניות החדשה.

אחר הצהריים הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה על תחילת האכיפה נגד תושבי אזרחי דרום סודאן ומעסיקיהם. על פי ההודעה, תתאפשר עזיבה מרצון במהלך השבוע הקרוב.

בסוף ינואר הודיעה הרשות למהגרים כי משהוקמה מדינה ריבונית בדרום סודאן עליהם לצאת מישראל עד סוף מארס. יום לפני תום המועד, עתרו ארגוני הסיוע, מוקד סיוע לעובדים זרים, אס"ף, רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח והמרכז לקידום פליטים אפריקאים, לבית המשפט המחוזי ירושלים, בטענה כי מדובר בהחלטה שאינה חוקית. לדבריהם, החלטת השר נשענת על הקמת מדינה בדרום סודאן ביולי האחרון, אך המצב במדינה זו אינו יציב ומסוכן. העותרים טענו כי ההחלטה התקבלה מבלי שאיש ערך בדיקה ספציפית של המדינה לגיבוש תמונת מצב עדכנית.

עם הגשת העתירה, לגירוש אזרחי המדינה. בסוף מאי הגיש משרד הפנים התייחסותו לטענות הארגונים, בה צוין כי נעשה מחקר מקיף שתוצאתו הינה , לפיה אין מניעה לגרוש אזרחי המדינה למדינתם. עוד ציינו כי חוות הדעת, שהתבססה על ביקורי שגריר ישראל דן שחם, אומצה על ידי ראש המטה לביטחון לאומי.

חגיגות לכבוד הקמת דרום סודאן צילום: דניאל בר און

בחוות הדעת ציין משרד החוץ כי ממשלת דרום סודאן מתייחסת ברצינות לבעיות ביטחון הפנים ונעשים מאמצים להבטיח את שלום וביטחון הציבור. עוד צוין כי בשנתיים האחרונות חזרו מאות אלפים מאזרחי המדינה לארצם וכי מפגישות שערך שגריר ישראל דאז, דן שחם, עולה שאזרחי המדינה חופשיים לבחור מקום מגורים ושמבקשי הגנה ששבו מישראל בשנתיים האחרונות לא דיווחו על בעיות ביטחון מיוחדות, ואף שבו למדינה במצב כלכלי משופר ביחס לאוכלוסיה המקומית. עוד צוין בחוות הדעת כי ממשלת דרום סודאן הביעה נכונות לשתף פעולה עם ישראל, ולסייע לה בהליך הרחקת והחזרת אזרחי המדינה בצורה נאותה.

לפני שבועיים פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, תומך בגירוש אזרחי דרום סודאן למדינתם, לאחר שיימצא בבדיקה פרטנית שאינם זכאים למקלט. ההחלטה מתבססת, בין היתר, על חוות הדעת של משרד החוץ.

בסוף מארס הגישו חמישה ארגוני זכויות אדם עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה כי יטיל צו האוסר על גירושם של המהגרים. החלטת משרד הפנים להישען על עקרון ההגנה הקולקטיבית אינה חוקית, טענו, זאת מאחר והמצב בדרום סודאן אינו יציב. עוד טענו כי ישראל מחויבת לעקרון "אי ההחזרה" על פי הדין הבינלאומי. במקביל ביקשו כי בית המשפט יוציא צו ביניים להקפאת החלטת משרד הפנים, ובקשתם התקבלה.

המדינה , בטענה כי נתוני ארגוני הסיוע בדבר מצב מסוכן בדרום סודן, אינו נכון. עו"ד מורן בראון, מפרקליטות מחוז ירושלים, דחה את חוות הדעת של הארגונים ואמר כי נתונים שבידיו מצביעים אחרת. "מדובר במדינה שיש בה 10 מיליון אזרחים", אמר. "יש בעיה במדיניות ואיננו מתעלמים מכך, אבל אין שם דיווחים על כך שכל האזרחים נתונים, בכל שנייה, בכל עת, במצב שבו קיימת סכנה לחייהם. יש מאות דיווחים של אנשים שחזרו למדינה ומדווחים כי הם מנהלים חיים סבירים, בהרים או במקומות אחרים, כולל קבלת שירותי בריאות וכיוצא בזה". לדבריו הלחימה באזור מתרכזת בקו הגבול שבין סודאן ודרום סודאן, ו"ספק רב אם תגלוש באופן משמעותי לאזורים נרחבים יותר".

השופט מרזל קיבל את טענת המדינה, וציין בהכרעתו כי משרד הפנים התחייב שעם הסרת ההגנה הקולקטיבית יתאפשר לכל אזרח המדינה להגיש בקשת מקלט פרטנית. משכך, לא ראה בית המשפט טעם בהמשך הגנה קולקטיבית. באשר לסכנה הנתונה למהגרים עם חזרתם למולדתם, נכתב כי "הגם שהמשיב (משרד הפנים) וגורמי מקצוע מסכימים שהמצב בחלק מאזורי דרום סודאן הוא בעייתי, אלים ואף מסוכן לרבות קושי החזרת נתינים אליהם, הרי שלא עלה בידי העותרים לבסס את הטענה שמצב בעייתי זה והסיכון האמור מתקיימים בכל רחבי מדינת דרום סודאן ומסכנים כל אזרח ככזה".

שר הפנים, אלי ישי הביע סיפוק מהחלטת בית המשפט ואמר "זהו צעד ראשון להרחקת כל המסתננים מישראל. אני מברך על ההחלטה שתאפשר לגורמי האכיפה לגרש את תושבי המדינה ומקווה שזהו רק צעד ראשון בשורת צעדים שיאפשרו לנו לגרש את נתיני אריתריאה וצפון סודאן". ישי הוסיף כי "עד להרחקת כל המסתננים, אני דבק בעמדתי לבנות עיר אוהלים ומתקני כליאה נוספים לאכלוס כל המסתננים, כדי שלא יתפזרו בערי ישראל ויתמקמו בהן. לא מדובר על מלחמה נגד המסתננים, מדובר על מלחמה לשימור החלום הציוני יהודי בארץ ישראל".

לפי ארגוני זכויות האדם מספרם המשוער של אזרחי דרום סודאן בישראל עומד על כ-700 בני אדם, ואילו על פי נתוני משרד הפנים מדובר בכאלף איש.

בהכנת הידיעה השתתף יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ