ארגוני הסיוע: "חוששים לביטחונם של המגורשים לדרום סודאן"

בית המשפט המחוזי דחה הבוקר את עתירת הארגונים, וקבע כי ניתן לגרש מהגרים מדרום סודאן לארצם. חאלד, השוהה בישראל מ-2007: "לא נתחבא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע הבוקר (חמישי) כי ניתן לגרש את אזרחי דרום סודאן בחזרה לארצם. השופטים דחו את עתירת הארגונים החברתיים נגד החלטתו של שר הפנים אלי ישי להפסיק את מדיניות ההגנה הקולקטיבית על אזרחי דרום סודאן השוהים בארץ, ובכך אפשרו את החלת המדיניות החדשה.

להערכת ארגוני הסיוע, בישראל יש כ-700 מהגרים מדרום סודאן. המדינה מעריכה שמדובר ביותר מאלף. במארס נדחה גירושם ברגע האחרון על ידי בית המשפט. שר הפנים ישי אמר כי הוא "מברך על החלטת בית המשפט, שתאפשר לגרש את תושבי המדינה, ומקווה שזהו רק הצעד הראשון בשורת צעדים שיאפשרו לנו לגרש גם את נתיני אריתראה וצפון סודאן".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"אני לא יודע מה לעשות" אמר חאלד, אזרח דרום סודאן השוהה בישראל משנת 2007 עם שני ילדיו, "אדבר עם בית הספר ועם אנשים וננסה לראות מה אפשר לעשות. אני לא חושב שנתחבא בבית כי זה לא מעשי, יש לי שני ילדים קטנים, אני לא רוצה לעשות להם דברים כאלה".

במוקד סיוע לעובדים זרים, שהיה בין העותרים, מתחו ביקורת חריפה על ההחלטה. "לצערנו הרב ועל פי חוות דעת המומחים, חזרתם של הדרום סודנים לדרום סודאן כעת אינה יכולה להבטיח את שלומם וביטחונם, ועלולה להעמיד את חייהם של המוחזרים בסכנה או לדון אותם לתנאי חיים קשים מאוד. התנאים אינם מאפשרים חזרה בטוחה לדרום סודאן ולא ניתן לצפות שהמוחזרים יזכו לסיפוק צרכיהם הבסיסיים כמו מזון, מחסה וביטחון", נכתב בהודעת המוקד.

בעקבות החלטת בית המשפט, יתר הארגונים שהיו שותפים לעתירה אמרו כי הם "חוששים לשלומם של המגורשים, במיוחד הילדים". בארגונים, ובהם מוקד אס"ף, רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח והמרכז לקידום פליטים אפריקאים, אמרו כי הם "דורשים שהמדינה תעמוד בהתחייבותה אשר עוגנה בפסק הדין לאפשר לחברי הקהילה להגיש בקשות מקלט פרטניות וכי תבדוק בקשות אלו באופן הוגן וראוי. היום, לא נותר לנו אלא לקוות כי המצב בדרום סודאן ישתפר ויתייצב בחודשים הקרובים כך שההחלטה על הגירוש לא תעלה במחיר כבד של חיי אדם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ