בגלל סכסוך בין חברת החשמל לתושב אבו גוש: 2,500 איש נותקו מחשמל

לטענת חברת החשמל, התושב התחבר לקו מתח גבוה באופן שסיכן את שכניו. בית משפט השלום הורה הבוקר להשיב את הזרם עד לדיון במחוזי

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כמחצית מתושבי הכפר אבו גוש מנותקים מחשמל כבר יותר מיממה בגלל סכסוך בין חברת החשמל לאחד התושבים. לטענת חברת החשמל, האיש התחבר לקו מתח גבוה שעובר סמוך לביתו בניגוד לחוק, באופן שהיה בו כדי לסכן את שכניו. הוא מצדו טוען כי כבר ב-2005 התריע על קו המתח הזה וביקש כי חברת החשמל תעתיק אותו למקום אחר, אך לא זכה לכל מענה. בית משפט השלום בירושלים הורה הבוקר (חמישי) לחברת החשמל להחזיר זמנית את הזרם עד לדיון בעניין בבית המשפט המחוזי.

לדברי התושב שבמוקד הסכסוך, רק בחודש האחרון החלו בחברת החשמל לפעול כדי לתקן את קו המתח. "באמצע העבודות הם עצרו את הכל וביקשו 75 אלף שקל. הם הודיעו שאם לא ישלמו, הם ינתקו את החשמל מבתים המחוברים לכבל". בחברת החשמל אומרים כי במשא ומתן עם מועצת הכפר הוחלט כי היא תתקן את הליקויים בעלות של 80 אלף שקלים, ומשום שהתיקון לא בוצע – נותק החשמל.

הניתוק בוצע אתמול בבוקר ללא כל התרעה. קו המתח המסוכן שנותק סיפק חשמל ל-2,500 מתושבי הכפר. "מאתמול בשעה 8 בבוקר לא התקלחתי, כי אין מים חמים", סיפר תושב הכפר, איאד אברהים אבו גוש, "אין לנו לא טלוויזיה ולא טלפון. אנחנו מושבתים. יש לנו בשר במקרר, שתייה חריפה יקרה ותרופות שהלכו. 3,000-2,000 שקל של ציוד שהתקלקל".

קו מתח גבוה. ניתוק החשמל בוצע ללא התרעהצילום: איציק בן מלכי

לדבריו, הוא מתכוון להגיש תביעה אזרחית נגד חברת החשמל על הנזק שהסבה לו, וכמוהו גם רבים אחרים, כמו למשל זוג שביטל אתמול טקס חינה משום שלא היה חשמל, או בעל מאפייה שנאלץ לזרוק כמות גדולה של בצק. היו כאלה שספגו נזק גדול יותר, ובהם שני בתי מרקחת שהשליכו כמות גדולה של תרופות שדורשות קירור.

"בהתחלה התושבים חשבו שזאת תקלה", סיפר תושב אחר, "אנשים המשיכו בשגרה כי חשבו שזה יסתדר. אבל בערב ראינו שהחשמל עדיין לא חזר". אמש, סמוך לחצות, הגישו התושבים פנייה דחופה לבית משפט השלום בירושלים, להוצאת צו זמני שיורה על חברת החשמל להשיב את זרם החשמל לאלתר. דיון חירום נקבע לשעות הבוקר היום, ובו עלה כי משרד האנרגיה שלח את צו הניתוק בסוף חודש מאי, תשעה ימים לפני שזה קרה בפועל וללא כל התרעה.

"אני לא יודעת למה לוקח שבוע להודעה לניתוק להגיע", אמרה מטעם חברת החשמל, עו"ד גלית גלובוס. השופט עודד שחם, כאמור, הורה לחברת החשמל לחבר מחדש למשך 24 שעות את תושבי אבו גוש שנותקו, זמן ההתארגנות להעברת הדיון לערכאה המתאימה לו בבית המשפט המחוזי. 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל פעלה לפי הנחיות משרד האנרגיה והמים שהורה לה לנתק קו מתח גבוה, המחבר מספר בתי אב ועסקים שונים באבו גוש.
הצו הוצא בעקבות התקרבות בנייה לרשת החשמל בצורה מסוכנת, שעלולה לגרום להתחשמלות.

"מדובר על תושב אבו גוש, שהרחיב את ביתו באמצעות בניה לגובה והתקרב מאוד לרשת מתח גבוה חשופה וזאת, בניגוד למרחק המותר על פי חוק החשמל. רשת מתח גבוה חשופה עלולה לחשמל את מי שבא בקרבתה, במקרה זה את בני ביתו של התושב. על מנת למנוע סכנת חיים בטווח המיידי, חברת החשמל דאגה לכיסוי הרשת הקרובה לבית בכיסוי מגן, ובמקביל, החלה בפעולות לאכיפת החוק".

עוד נמסר כי "חברת החשמל פנתה לראש המועצה של אבו גוש, ליו"ר הועדה המחוזית – הראל, ולתושב עצמו, בבקשה למצוא במיידי פתרון לבעיה. לצערנו טרם קיבלנו מענה.
יצוין, כי משרד האנרגיה והמים, ששלח מפקח לשטח אשר הבחין בסכנה והוציא במיידי צו המורה לחברת החשמל לנתק את הקו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ