כשהימין הקיצוני מחזיר את הביטחון לשכונות דרום ת"א

יותר אנשי תקשורת מתושבי השכונות, הצעה להדגים תרגילים על סודאנים והפרדה בין נשים וגברים – כך נראה קורס הגנה עצמית בברכת הימין הקיצוני

ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי

שכונות דרום תל אביב מלאו בשבוע האחרון בעלונים ובכרזות שבישרו: "מחזירים את הביטחון לשכונה". הכרזות שנתלו על לוחות המודעות, עצים ובפתח מכולות ומרכזים קהילתיים התריעו: "אונס, חטיפות תיקים, תקיפות ילדים, התפרצות ואין משטרה ואין שלטון". התושבים הוזמנו ל"קורס הגנה עצמית בשכונת התקווה בהדרכה מקצועית ובברכת ח"כ מיכאל בן ארי וברוך מרזל".

בשעה 17:00, מועד ההתכנסות בגינת התקווה שבשכונת התקווה, כבר היה ניכר שהמקום עמוס ביותר כלי תקשורת, צלמים ופעילי ימין קיצוני מאשר תושבים שבאו ללמוד שיעור בהגנה עצמית. אי אפשר היה לחמוק מהמחשבה שפעילי הימין הקיצוני שוב מנצלים בציניות את מצוקת התושבים להאדרת פועלם, החדרת משנתם וביסוס מעמדם בשכונות.

איתמר בן גביר, ברוך מרזל וח"כ מיכאל בן ארי נראו זחוחים. כל נציגי התקשורת היו במקום. העובדה שמעט תושבים טרחו להגיע, לא הטרידה אותם. האירוע סומן כהצלחה. במשך כחצי שעה הם העניקו ראיונות. "אנחנו שומעים סיפורי זוועה ואנחנו באים לכאן על מנת לסייע לאוכלוסייה", הסביר בן גביר, "המסר שלנו הוא שהתושבים יכולים להגן על עצמם".

"אנחנו כאן לתת לאנשים כלים להתגוננות", אמר בן ארי, "יש בשכונות הדרום מציאות בלתי אפשרית. יש פשיעה שהולכת וגוברת והמשטרה לא מתמודדת איתה. אנחנו מדברים על חטיפת תיקים, פריצות, הטרדות, חטיפת שרשראות".

קורס הגנה עצמית בדרום ת"א. בעיקר פעילי ימין ואנשי תקשורתצילום: הדר כהן

לשאלה מדוע הם לא פעלו בעבר למען הביטחון האישי של אוכלוסיית דרום תל אביב הסובלת במשך שנים מפשיעת סוחרי סמים ותעשיית זנות, השיב בן ארי בכעס: "אני גדלתי פה בגן התקווה ובשכונה הזאת. זה לא דומה לשום דבר שהיה כאן. אל תדברי איתי על מכורים וסוחרי סמים. אל תעוותי את המציאות. לצערי הרב יש אנשי שמאל ומתיפייפים שאומרים לא להוציא אותם מפה. אפשר להחזיר את הסודאנים הביתה. זאת לא מדינת פליטים אלא מדינה יהודית. אנשים איבדו את הביטחון האישי שלהם ואנחנו פה בשביל להחזיר להם את הביטחון".

פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל הסביר גם הוא. "אני שומר על האחים שלנו. אנחנו נלמד את התושבים להיות חזקים ולא לפחד ללכת בשכונה שלהם". מרזל סיפר בהתרגשות: "פנו אלינו בעוד מקומות בארץ וגם שם נקיים קורסים להגנה עצמית. זאת הדרכה ראשונה שנעשה ביחד ואחר כך נתפצל לקבוצות של נשים וגברים".

מתגוננים מפני "תוקף גדול ואגרסיבי" 

נדב יאיר, בן 58, המתגורר באיתמר שבשומרון, יליד הוואי שעלה לישראל ב-82' והתגייר,
הוא אחד מחמשת המאמנים בקרב מגע שגויסו למשימה. "הכוונה לתת סדרה של חמישה שיעורים הנמשכים כשעה", הוא אומר. "הטכניקה שאני משתמש בה היא תורת לחימה המבוססת על קרב מגע ואייקדו, כשהמטרה היא להזכיר לתושבי המקום שאנחנו עם של לוחמים ושכל הגוף שלנו הוא כלי נשק".

בשעה חמש וחצי הקורס מתחיל. כולם עומדים במעגל ברחבת הדשא וכל מאמן מסביר מעט על כלי הנשק החדש. "לא נוכל להקיף את כל הידע ברגע", מבהיר אחד המאמנים. "אבל ניתן מידע בסיסי שילמד איך למנוע תקיפה ולא להיות קורבן". המאמן כפיר יצחקי הסביר: "קרב מגע זה להשתמש בכל מה שיש כדי להגן על עצמך. אם מישהו בא להכות אותך, אני יכול לקחת בקבוק ולשבור על הראש, מישהו בא לאנוס בחורה ומשכיב אותה על הרצפה – היא יכולה לזרוק לו חול בעיניים. קרב מגע הוא שיטה מהירה ובאמצעותה אפשר לתת מענה מיידי לבעיה שנוצרה כאן ובעוד מקומות בארץ".

יצחקי מבקש אדם מהקהל שישמש כמדגים לתוקף. "אם מגיע אליי תוקף גדול ואגרסיבי", הוא מצייר סיטואציה ומקפיד בלשונו מלהשתמש במילה שתצבע את התוקף בשחור. "איך אני יכול להשתחרר מהמצב? אני מחפש נקודות תורפה. אני יכול למשוך אותו מהשיער לרצפה", הוא מדגים. "אני יכול להכניס אצבעות לעיניים שלו ולהוציא לו אותן", תושבי השכונה נלהבים מההדגמה ומוחאים כפיים בהתלהבות. מרזל, בן ארי וגביר משקיפים מהצד ומתמוגגים. "תכוונו אגרוף לאף", ממשיך יצחקי להציע, "מכה לגרוגרת – הבן אדם נשנק ואפשר גם בעיטה לאשכים". "אתה צריך להביא מדגים סודאני", מציע מישהו מתושבי השכונה ואנשים שלצדו צוחקים.

אף, עיניים ואשכים. המדריכים מדגימים, הקהל עוקבצילום: הדר כהן

יצחקי מבקש להדגים את תורת קרב המגע על אשה. משתררת שתיקה של מבוכה. "תחפשו אשה בלבוש צנוע", מבקשים פעילי הימין שסובבים את מרזל ובן ארי. לבסוף מתפשרים על נערה צעירה. יצחקי מראה לה איך לתקוף עם הבוהן בלבד. "אני לא מחפש כוח", הוא מדגיש, "אפשר גם בוהן כדי לעצור תוקף". מאמן נוסף מלמד את הקהל כיצד להתמודד עם תוקף המשתמש בסכין. כולם מריעים כשהוא מכניע ומשכיב את "התוקף" - המדגים מהקהל.

הקבוצה מתבקשת להתפצל לגברים ונשים והמורים מלמדים את הקהל המצומצם בהפרדה. חדווה מזרחי, בת 37, אמא לשלושה, תושבת שכונת התקווה משתתפת במעגל הנשים שיצחקי מדריך. "יש לנו פחד בשכונה", היא מסבירה. "זה לא משהו שהיינו רגילים לחוות. יכולת ללכת באמצע הלילה לקנות לאפה ולחזור הביתה בלי פחד. היום לא. אני חושבת שהשיעור היום יכול להיות יעיל. אני מקווה שיהיה לשיעור הזה המשך ושזה לא חד פעמי ורק למצלמות". ניכר שפעילי הימין הקיצוני כבשו את שכונות דרום תל אביב. מזרחי מסבירה שלא מפריע לה שמי שמוביל את היוזמה הם פעילי ימין קיצוני. "לא אכפת לי", היא אומרת, "אין לי בעיה עם זה. כל מי שייתן לי הגנה ופתרון - טוב לי".

המטרות: "אף, עיניים ואשכים"

"למה יש פה יותר צלמים מתושבים?", תוהה תושבת השכונה. "אני רוצה ללמוד בשקט", היא אומרת. במרכז המעגל הנשי המונה כ-10 נשים בכל הגילאים עומדת נאוה אלימלך. היא בת 70, דינאמית ונלהבת לפעולה. "את התיק אני שמה ככה", היא מדגימה למדריך עוד לפני שביקש, "ואני כל הזמן מסתכלת בדריכות לצדדים". יצחקי צוחק ומבקש שתתן לו מכה לאשכים. אלימלך מצחקקת ומתמהמהת. לבסוף היא שולחת יד זריזה ומפתיעה את יצחקי בתקיפה "בסגנון אישי" עד שהוא נסוג אחורה בחיוך. אחרי ההדגמה היא מגלה: "אני לא גרה כאן אלא ברחוב דיזנגוף. אני אישית בכלל לא מפחדת. באתי הנה לא מתוך פחד אישי אלא כי אני לא אוהבת שהמדינה שלי מלאה בזרים. זאת המדינה שלנו".

"אף, עיניים ואשכים", חוזר יצחקי שוב ושוב על המקומות שיש לתקוף. איילה בוזגלו, בת 16, המתגוררת בשכונת עזרא וחברתה יוליה יוונצקו, מתנסות בבעיטות באוויר בתוקף דמיוני ומדברות על הפחד שהן חשות. "טוב שעושים קורס הגנה עצמית", הן אומרות, "אנחנו צריכים לעשות משהו עם הפחד. זה מפחיד, כל הזמן מטרידים אותנו".

מדריך מסביר לתושבת השכונה כיצד להשתמש בגוף ככלי נשקצילום: הדר כהן

בסמוך למתקני המשחקים צועקים ילדים צעירים בני השכונה "העם דורש סודאנים לגרש". מוריס, מהגר אפריקאי, בן 12 ששיחק עם חבריו בגינה עד להתקהלות, מתבונן מוטרד בהמולה. הוא מתחיל לדבר בחופשיות אבל כשמתקרב אליו נער מקומי בשם יובל ואומר לו "אתה מכוער", הוא משתתק וממאן להמשיך בשיחה.

"אתה לא רוצה חברים מהגרים-אפריקאים?", נשאל יובל. "לא", הוא עונה נחרצות, "סודאנים זה ערבים ונוצרים". הוא ממשיך להתגרות מילולית במוריס. כשמוריס מסתכל עליו במבט תקיף, יובל מרים אבן ומתקרב אליו במבט מאיים. כמה צלמים מפרידים. כעבור דקות מוריס מתרחק מהגינה, יובל נסחף למעגל ההדרכה ומתבונן בצימאון במבוגרים המלמדים "איך מחזירים את הביטחון לשכונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ