יאיר אטינגר

הסדר חדש שנחתם בין הרב הראשי יונה מצגר לארגון רבני צהר משפר משמעותית את מעמד רבני הציונות הדתית בסמכות שתינתן להם לערוך חופות בישראל. ההסכם קובע קריטריונים חדשים שיאפשרו בין היתר לראשי ישיבות הסדר ולרבנים שאינם נושאים בתפקידים רשמיים במועצות דתיות – לערוך חופות בכל מקום. ההבנות שהביאו לחתימת ההסכם לפני ימים אחדים, והושגו בלחץ עתירה לבג"ץ, נחשפו לפני שבועיים ב"הארץ".

מדובר בהישג שני תוך פרק זמן קצר של רבני צהר, ארגון ובו מאות רבנים מהציונות הדתית. לפני כשלושה שבועות הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק לביטול אזורי הרישום לנישואין, שיאפשר גם לצהר, כארגון, לרשום זוגות לנישואין כפי שהדבר נעשה בקהילות החרדיות.

יו"ר הנהלת צהר הרב דוד סתיו הודה לרבנים הראשיים על תמיכתם בהסדר החדש, אותו כינה "ניצחון לתבונה ולהגינות". לדבריו, "ההסכם פותח דף חדש ביחס לציונות הדתית בכלל ולארגון צהר בפרט. ההסכם מוכיח כי לביקורת שהוטחה בנו על פגיעה ברבנות אין במה להיאחז. הוא היסטורי משום שהוא מצהיר בצורה ברורה כי רבני הציונות הדתית לא נופלים במאומה ממגזרים אחרים. השגנו הישג בעזרתו נוכל לקרב את עם ישראל, מכל המגזרים ומכל העדות, למסורת ישראל כפי שעשינו עד היום ונמשיך לעשות בעתיד".

עד היום, הרבנות הראשית הגבילה את הסמכות לערוך חופות גם כשהרב נשא בידו הכשרה מתאימה ועמד במבחני ההסמכה מטעמה. כך, רב שכונה או רב יישוב הוסמך לערוך חופה רק בתחומי האזור הרלוונטי, וראש ישיבה הוסמך לערוך חופות רק של תלמידיו. יוצאים מהכלל היו רבנים חרדים, שכן הקריטריונים קובעים שאדמו"ר יכול לערוך חופות לכל אחד ובכל מקום, וכך גם ראש כולל, ובלבד שהאברכים הלומדים בו הם תחת ההגדרה "תורתם אומנותם", הבלעדית לחרדים.

הקריטריונים החדשים מוחקים חלק מהאפליה. כך בוטל הסעיף המקנה סמכות לא מוגבלת לראש כולל ולאדמו"ר, ואילו לרשימת בעלי הזכות לערוך חופות נוספו ראש ישיבת הסדר, ראש מכינה קדם-צבאית, ראש אולפנה וראש ישיבה תיכונית. אלה, כמו ראש כולל, יידרשו להציג הסמכה רשמית מטעם הרבנות, תיעוד על ותק מינימלי בתפקידם, וכן המלצות של רבנים אחרים.

ההבנות החדשות בעניין הסמכות לערוך טקסי חופה, הושגו בלחץ בג"ץ, שם תלויה עתירה של סטודנטים ממכללת "שערי משפט" שדורשים כי יתאפשר לכל מי שעבר את המבחנים מטעם הרבנות כרב, ולכל מי שעומד בראש קהילה אורתודוקסית מוכרת, לערוך חופה. לאחרונה אותתה פרקליטות המדינה כי לא תוכל להגן על הקריטריונים המפלים של הרבנות הראשית, ובעקבות זאת הואצו המגעים בין ארגון צהר לרב מצגר, שביקש להימנע מהתערבות קשה יותר של בג"ץ ברבנות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ