יאיר אטינגר

"'לא שייך בזה שום פשרה'!". כך, בין גרשיים ועם סימן קריאה שחור, הרעימה אתמול כותרתו של מאמר המערכת ב"יתד נאמן". המאמר בביטאון הליטאי הלך בעקבות דברי המנהיג הרוחני החדש הרב אהרן לייב שטיינמן שנשמעו השבוע בסוגיית גיוס בחורי הישיבות. הרב שטיינמן הוזכר בשמו ובתאריו לא פחות מחמש פעמים במאמר, כמו בציטוט "אין כאן שום מקום לדיון ואין על מה להתפשר. אין מה לשבת אתם בכלל!". המלים הקשות נאמרו כמובן ביחס לוועדת קש"ב המחפשת חלופה לחוק טל, אך לא מופרך לפרש אותן גם על רקע הטלטלה במחנה החרדי-ליטאי ועל רקע הנקודה, אולי ההיסטורית, שבה מגיע המאבק האידיאולוגי הפנימי במחנה לנקודת רתיחה.

שבוע לאחר ההפיכה ב"יתד" אותה רקמו נאמני הרב שטיינמן במשך תקופה ארוכה באמצעות השתלטות שקטה על הנהלת העיתון, ושיאה לפני שבוע בהדחת העורך הראשי, נתי גרוסמן - המפסידים ממאנים להרים דגל לבן. הם שכרו פרקליטים ויועץ תקשורת שאתמול טען ש"ניסיון ההשתלטות נכשל", וכי גרוסמן, שנחשב, בין השאר, עושה דברו של הרב שמואל אוירבך, אחד מ"גדולי הדור" מירושלים, חזר לעבודתו. הם מאותתים על כוונתם לנהל קרב משפטי וציבורי, אבל כבר כעת ברור מה על הפרק: המאבק על העיתון אינו אלא מאבק על המנהיגות, וכאן מסתמנים חילופי משמרות במנהיגות הליטאית עם ירידתו מהבמה של הרב החולה יוסף שלום אלישיב, נדידת מוקד הכוח מירושלים לבני ברק, ואולי גם פילוג בשולי הציבור הליטאי הדומיננטי, כאשר חלק מהמפסידים יסרבו לקבל את מנהיגותו של הרב שטיינמן.

הידיעות על פיטורי גרוסמן ביום חמישי שעבר התקבלו ברחוב החרדי בסערה. אין לך הרבה תופעות כ"יתד" המעוררות רגשות בעוצמה שכזו ברחוב, ודייק: רגשות איבה בוערת. "אנשים מחבקים אותי בבית הכנסת, ברחוב", סיפר ל"הארץ" אחד מנאמני שטיינמן שהיה לו חלק מרכזי בהפיכה. עיתונאים בעלי תודעה היסטורית קשרו לצעד כתרים כמו "האביב החרדי" ו"מהפכת הקטיפה", והשבועון הנפוץ "משפחה", שבשנים האחרונות התכתש עם "יתד" - הגיש אתמול לקוראיו שתי כתבות חגיגיות לרגל ההפיכה עם תיאורים על "השמחה האדירה בקרב בני התורה".

הרבנים שטיינמן (מימין) ואלישיב, בכנס של יהדות התורה ב-2009. נאמני הרב שטיינמן רקמו את ההפיכה במשך תקופה ארוכהצילום: אליהו הרשקוביץ / ג'יני

"יתד" כמובן אינו עיתון ככל העיתונים. מאז הוקם ב-1985, שופרם של "גדולי הדור" הליטאים נהג בהשראת מייסדו הרב המנוח, אליעזר מנחם שך, שסבר כי מאמרי מערכת לא נועדו אלא להרוג ולהשמיד כל מי שנחשד כפשרן או כסוטה מהקו הליטאי הטהרני, הבדלני, התובעני, האליטיסטי.

הסגנון נמשך בהשראת הרב אלישיב, יורשו, ורשימת נפגעי יתד נאמן הלכה והתארכה: ש"ס והרב עובדיה יוסף, הציונות הדתית ורבניה, החסידים, וגם מנהיגים כרב שטיינמן מבני ברק, בשר מבשרה של המנהיגות הליטאית שלו השפעה כבירה ברחוב החרדי, גם בחו"ל. בקרב חוגים נרחבים רווחת הטענה, כי נתי גרוסמן, על אף שהוא נאמנם של הרבנים מירושלים אוירבך וכמובן אלישיב, פעל על דעת עצמו כשדחק את רגלי הרבנים מבני ברק, ובראשם הרב שטיינמן. לטענתם הוא ביזה את אנשי הרב, שלא לדבר על כך שלא זיכה אותו מעל דפי העיתון בתואר הבכיר "מרן", שאותו הוא צפוי לקבל כעת.

נאמני הרב שטיינמן, אם יתמידו באחיזתם בעיתון, לא צפויים לערוך שום שינוי בטווח הקצר. הם ישאירו את יתד עיקש ותקיף, ודאי כלפי חוץ כמו בסוגיית גיוס בחורי ישיבות. הציפיות כי ההפיכה תחולל מפנה ביחסי הציבור החרדי עם המדינה, מופרכות בטווח הקצר משום שהמנהיג החדש אינו הרפורמיסט שרבים רצו לראות בו, ומשום שאחרי שגילה פרגמטיזם בעבר, כשהסכים לבחון יוזמות כמו הנח"ל החרדי, חוק טל ואמנת כנרת, הוא חזר בו בלחץ הקנאים.

ועדיין, מנהיגותו שונה לחלוטין מזאת של הרב אלישיב וזו של הרב שך, בכך שיחסו אל "האחר" החרדי שונה באופן עמוק. ההפיכה ביתד נאמן היא כרגע מגרש המשחקים של מאבק המנהיגות בציבור החרדי, וכאן ללא ספק בא אל סופו עידן הרב שך, שהיה המנהיג הליטאי החשוב ביותר בדור האחרון. המערכת החרדית משוכנעת כי ההשלכות של ההשתלטות יהיו דרמטיות בעידן שבו הרב שטיינמן יימנע ממחלוקות פנימיות בציבור החרדי, ומשום שהוא צפוי לגלות פרגמטיזם גם בסוגיות הבוערות שעל השולחן הפנים-חרדי. הדוגמה האקטואלית ביותר היא שאלת "החרדים החדשים", אלה שכל חטאם הוא שהם עובדים לפרנסתם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ