לאוניברסיטת אריאל אין עדיין תקציב, אך כבר יש נשיא

חודש לפני ההכרעה במאבק על מעמד המרכז האוניברסיטאי באריאל, גובר הלחץ הפוליטי למתן אור ירוק לשדרוג. "לי ברור שתהיה אוניברסיטה", אומר הנשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הכירי את מי שיהיה הנשיא הראשון של אוניברסיטת אריאל", מציג דובר המרכז האוניברסיטאי את הפרופ' יהודה דנון, שמינויו אושר בשבוע שעבר על ידי חבר הנאמנים של המוסד. דנון ממתין בחדר הישיבות, מאחוריו תצלום אווירי אדיר ממדים של המוסד, כפי שהוא צפוי להיראות בעוד כמה שנים. הוא רופא, בעברו היה קצין רפואה ראשי ומקימו ומנהלו של בית החולים לילדים שניידר ופרופסור בפקולטה לרפואה בתל אביב. "איך הגעתי לאריאל? היתה ועדה והיא מצאה אותי. כאן אגיע לפסגה האקדמית".

לפי התכנון, יהפוך דנון בספטמבר הקרוב לנשיאה של האוניברסיטה הראשונה בשטחים, ויחליף את הפרופ' דן מאירשטיין, נשיא המכללה ב-17 השנים האחרונות. "אני מקווה שהטלטלה שאת קוראת לה פוליטית תעבור בהצלחה", הוא אומר, "לי ברור שזו תהיה אוניברסיטה. זו למעשה כבר אוניברסיטה, הנושא הסמנטי יסתדר, זה לא מטריד אותי".

הכוננות בקרב תומכי המוסד האקדמי ומתנגדיו גבוהה בימים אלה. ב-15 ביולי, יפוג תוקפה של ההכרה הזמנית שניתנה למכללת אריאל על ידי המפקד הצבאי בשטחים כ"מוסד אוניברסיטאי" ותסתיים התקופה לבחינת הכרתה כאוניברסיטה. למעלה מאלף חברי סגל באוניברסיטאות בישראל השמיעו בחודשים האחרונים קול מחאה וקראו "לעצור את הניסיון לרתום את האקדמיה לשירות הכיבוש".

חודש למועד האחרון לקבלת ההחלטה, ראשי המוסד קיוו שיוכלו לישון כבר בשקט, אולם המאבק שהם מנהלים כבר יותר מ-5 שנים עדיין לא הסתיים. לכאורה, הכל אמור להיות סגור: המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) יהודה ושומרון (יו"ש), הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז, גיבשה חוות דעת אוהדת שהועברה לוועדת התכנון והתקצוב (ות"ת) של המל"ג ומסקנתה ברורה: יש מקום להכיר במוסד כאוניברסיטה.

קמפוס מכללת אריאלצילום: דודו בכר

במסמך ועדת הבדיקה בראשות יושב ראש מל"ג יו"ש, פרופ' עמוס אלטשולר, שהגיע ל"הארץ", נכתב כי המרכז עמד בכל הפרמטרים האקדמיים שאותם קבעה הוועדה ואושרו על ידי מל"ג יו"ש. "התיאור היבש של הממצאים דלהלן, מרשים ככל שיהיה - איננו מצליח לבטא את ההתפעלות של כל חברי הוועדה מההתפתחויות של המרכז האוניברסיטאי", נכתב בדו"ח הוועדה, "שכן לממצאים ‘היבשים' מצורף מראה עינינו בביקורנו במקום ואם ‘תמונה אחת שווה אלף מלים' ודאי שביקור ומראה עיניים שווה אלף תמונות". הוועדה מדווחת, בין היתר, על הכפלה של הפרסומים השפיטים, על שיתוף פעולה עם 44 אוניברסיטאות ומכונים בחו"ל, על הקמת תשעה מרכזי מחקר וקיום כנסים בינלאומיים.

לא רק הסמכות האקדמית ממליצה ומברכת. גם שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער ושר האוצר, יובל שטייניץ, פועלים לקידום הפיכת המוסד לאוניברסיטה. "כל כוונותיי לקדם את המרכז - זהו עוגן חשוב כאן באריאל, בירת השומרון", אמר סער באחד מביקוריו האחרונים באריאל. יועצת התקשורת של שטייניץ הוסיפה: "השר מאמין ותומך בכך שצריך לשדרג את מכללת אריאל לאוניברסיטה ויעשה את כל שביכולתו לגרום לכך לקרות".

אולם הדרגים המקצועיים הכפופים לסער ולשטייניץ חושבים אחרת. פקידי האוצר אף דאגו להבהיר זאת לוועדת התקצוב והתכנון. לחוות דעתם הלא רשמית של אנשי משרד האוצר, מצטרפת התנגדותו של ועד ראשי האוניברסיטאות שמסר כי "בעת הזאת אין מקום לאוניברסיטת מחקר נוספת בישראל". לצד ההתנגדות העקרונית, הנובעת מרצון לריכוז משאבי מחקר, למיעוט סגל אקדמי וליחס מידתי בינו לבין הסטודנטים, מוסיפים בכירים באוניברסיטאות כי גם אם יוחלט לפעול בניגוד לעמדת ור"ה "ברור שאוניברסיטה נוספת לא תוכל להיכנס לעוגה התקציבית, אלא תצטרך תוספת משמעותית".

עד כה לא הנחה שר האוצר את אנשי משרדו לחפש מקור תקציבי חדש לאוניברסיטה שבדרך. בוועדה לתקצוב ותכנון ובאוצר סבורים כי ההחלטה, אם תתקבל, תאיים על יציבות המערכת כולה, שכן היא תדרוש משבע אוניברסיטאות המחקר בישראל לחלק מחדש את התקציב שעליו נאבקו. כיום, המרכז האוניברסיטאי באריאל ובו קרוב ל-13 אלף סטודנטים, זוכה לתקציב ממשלתי גבוה מאוד ביחס לרוב המכללות בישראל. מלבד ההשלכות התקציביות על יתר אוניברסיטאות המחקר, ההכרה במרכז באריאל כאוניברסיטה מעלה תהיות ביחס למכללות אחרות שלא נבדקו, אולם ייתכן כי הן עומדות באותם תנאי סף.

הנשיא המיועד של אוניברסיטת אריאל, פרופ' יהודה דנוןצילום: תומר אפלבאום

"אסור שהמהלך הזה יקרה", קובע נשיא האוניברסיטה העברית, הפרופ' מנחם בן-ששון, "אני מקווה ששר החינוך כמי שעתיד מדינת ישראל חשוב לו, לא יוביל מהלך בניגוד לעמדת הגוף המקצועי שהוא עצמו מינה". לטענת בן-ששון, אם חושבים שצריך אוניברסיטה נוספת, ות"ת צריכה לבחון זאת אובייקטיבית, כפי שעשתה בעבר. "אם היא תגיע למסקנה שצריך, אפשר יהיה לדבר על איפה צריך אותה - אולי בכלל בנצרת, בדימונה, אולי להפוך את מכללת ספיר לאוניברסיטה, אך זו שאלה משנית". התשתיות והמשאבים שצריך יהיה להשקיע באוניברסיטה חדשה, הוא טוען, הם כעין וכאפס למול מה שאריאל הוכיחה עד היום. "יום לאחר שהאוניברסיטה תוגדר ככזו היא תבקש בצדק משאבים עצומים, כולנו נשלם מחיר כבד של בינוניות".

התנגדות עקרונית נוספת של בן-ששון נובעת מתחומי הלימוד שפותחו באריאל - "המבוקשים והמפרנסים", כהגדרתו. "זו לא המשמעות של אוניברסיטה. אוניברסיטה היא תפישת עולם", הוא אומר, "רק לפני כמה חודשים נחתם הסכם שכר חדש במכללות שבדיוק מאפשר להן לעסוק במחקר בהיקף מוגדר". לדבריו, "חייבים להבדיל בין אוניברסיטה למכללה, בין מוסד שמייצר מחקר נקודתי לבין מוסד מחקר".   

הנשיא המיועד דנון דוחה את הזעקה שקמה: "תמיד אין מקום. עולם כמנהגו נוהג: כל ינוקה אקדמית שבאה לשכונה, מתנגדים להתפתחות שלה, לכך שהיא תתחיל ללכת ואז לרוץ". באריאל תופשים את התנהלות מוסדות המחקר בישראל כצביעות ואומרים כי הם מנהלים אתם קשרי מחקר, לצד התנגדותם להכרזה. אוניברסיטת בר-אילן, למשל, שנשיאה יצא נגד השדרוג, שולחת לטענת אריאל 39 סטודנטים לשיתוף פעולה לימודי עמה.

"גדעון הצהיר שוב שהוא תומך", מחייך בשביעות רצון השר לשעבר יגאל כהן-אורגד, כיום נגיד המרכז ואחת הדמויות החזקות והצבעוניות בו, לאחר שקיבל עדכון טלפוני ממכר. "תספר מאיפה אתה בארץ, ומטעם איזו אוניברסיטה אתה עושה פה תואר שני", הוא מבקש מכל סטודנט שנקלע לדרכו בשיטוט במוסד. "אנחנו השיאנים בקליטת סטודנטים אתיופים", הוא מתגאה.

יממה לאחר מכן כבר יושב כהן-אורגד סביב השולחן בוועדת החינוך של הכנסת. גם יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר מ"ישראל ביתנו", מבין שהעסק עדיין אינו סגור, ומגיע מוכן לקרב. "מבחינתי זה אישור טכני שלא כרוך בסערה שכביכול מתעוררת כאן בכנסת", מצהיר מילר, יש לנו הסכמים קואליציוניים, המוסד עמד בכל הקריטריונים שנקבעו. לא יעלה על הדעת שמושכים את הסוגיה הזו". מילר מוטרד מתשובתו של מנכ"ל ות"ת, משה ויגדור, ולפיה הישיבה הגורלית נקבעה רק לתחילת יולי - שבועיים לפני המועד האחרון לקבלת ההחלטה.

בהמשך מילר גם מייעץ ליו"ר מל"ג יהודה ושומרון שטרם קיבל לידיו את המלצת ות"ת, המחויבת לקבלת ההחלטה: "הם לא יכולים לעכב אותך... אתה צריך להגדיר להם בצורה מאוד פשוטה: אם עד ככה וככה לא מקבלים, אתם מתקדמים הלאה". נציגת משרד המשפטים נחושה להבהיר למילר שהצהרותיו אינן במקומן: "ממשלת ישראל פנתה לגופים האחראים שיבחנו את הקמת האוניברסיטה, היא לא הורתה לקבל החלטות מסומנות מראש ולא הקימה אוניברסיטה. החלטות ות"ת הן המחייבות בהיבט התקצוב", היא מציינת, "סמכות התקצוב היא של ות"ת, לכן העמדה היא כזו שמל"ג יו"ש לא יכולה להחליט שמתעלמים ממנה". לדברי מילר, "אם תבואו ותגידו שהבעיה תקציבית נדאג להיאבק, אבל אני שומע דברים לא קשורים". הוא מבהיר את עמדתו גם לאלוף הפיקוד: "אם נדע שהעיכוב לא מקצועי אלא פוליטי, נתייחס גם כן פוליטית, אנחנו מצפים שאישור הצבא יהיה טכני, שלא יהיה ערבוב של סמכות שר הביטחון, תזכרו שיש לנו ניסיון בקידום חקיקה ביהודה ושומרון".

לסיכום מילר מאיים על ועדת התקצוב והתכנון: "אם תמרחו, ותעבירו את זה לטרכטנברג (יו"ר ועדת התקצוב והתכנון, ט"נ), גם אנחנו נוכל למרוח דברים. אנחנו מצפים לשיתוף פעולה מלא... מאותה ישיבה שתהיה בתחילת יולי אנחנו מצפים להחלטה ברורה שתועבר למל"ג יו"ש". "אני לא מצליח להבין", תוהה כהן-אורגד, נגיד המרכז באריאל, בדיון בכנסת, "ות"ת זו לא חלק ממדינת ישראל?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ