"כל הארץ דגלים" |

רבבות במצעד הגאווה בתל אביב

בפתח המצעד ה-14 אמרה יו"ר האופוזיציה: "לעולם לא תצעדו לבד". שגריר ארה"ב: "זכויות ההומוסקסואלים הן זכויות האדם". צפו במצגת

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

רבבות בני אדם צועדים היום (שישי) במצעד הגאווה ה-14 בתל אביב. לקראת המצעד, שינעל את אירועי שבוע הגאווה, באו לישראל אלפי תיירים. הבוקר החל בגן מאיר אירוע לקהילה הגאה, הכולל הופעות ונאומים. נשאו דברים שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', חברי הכנסת זהבה גלאון וניצן הורוביץ וחברי מועצת העיר תל אביב, יניב ויצמן ויעל דיין.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ': "ביום המשמח הזה צריך לזכור שעשינו רק חלק מהדרך הארוכה שמצפה לנו. אמרתם צדק חברתי ואמרתם זכויות לקהילה - חד הם. זה אותו מאבק. לעולם לא תצעדו לבד".

קודמתה בתפקיד, ציפי לבני, אמרה: "כפי שאני מאמינה ששנאה כלפי חברי הקהילה הגאה לא היתה בעיה שלכם אלא של כולנו, כך אני חושבת שבצד המאבק לשיוויון וסובלנות ופתיחות כלפי הקהילה הגאה כולנו צריכים להלחם על פניה של ישראל מול הגל העכור של אלימות המילולית והפיזית ששוטף אותנו נגד האחר והשונה. בואו נאבק ביחד נגד תופעות מכוערות של שנאה הצתת דירות ואלימות כלפי הזרים היושבים בתוכינו. בואו נהיה גאים במדינת ישראל".

חברת הכנסת זהבה גלאון, יו"ר מרצ, אמרה כי יש "רבנים, פוליטיקאים ואישי ציבור חשוכים שממשיכים להסית נגד הקהילה הגאה. אלי ישי ממשיך להפלות את הקהילה הגאה. אני אומרת לממשלה, קחו דוגמה מאובמה, ובפעם הבאה שמועלה חוק לנישואים אזרחיים, הכולל בני זוג מאותו מין, אל תתנגדו, תתמכו".

שפירו בא למצעד בחולצה שעליה דגל הגאווה, ופנה למשתתפים בעברית. "היום הוא יום לחגוג ולשמוח", אמר. "זכויות האדם הן זכויות ההומוסקסואלים וזכויות ההומוסקסואלים הן זכויות האדם". שפירו אמר כי גם הקהילה הגאה בארה"ב חוגגת החודש ומציינת את ההישגים שנחלה באחרונה. "ממשל אובמה מטפל במסירות בהסרת החסמים לשוויון", אמר שפירו.

לחצו להגדלה

המצעד יצא מגן מאיר, דרך הרחובות טשרניחובסקי, בוגרשוב, בן יהודה, ארלוזורוב והירקון אל חוף גורדון, שם תתקיים מסיבה גדולה. כבכל שנה מובילות את המצעד משאיות ועליהן רקדניות ורקדנים וישתתפו בו פעילים בארגונים שונים של הקהילה הגאה, כמו גם חברי התאים הגאים של מרצ, העבודה והליכוד.

המצעד השנה מתקיים תחת הכותרת "כל הארץ דגלים דגלים". אדיר שטיינר, מתאם אירועי הגאווה בעיריית תל אביב-יפו, אמר כי למסר הזה חשיבות רבה. "אנחנו אמנם חוגגים בגדול בתל אביב, אבל לכולנו מקורות בכל רחבי הארץ. חלק גדול מאתנו לא נולדו ולא גדלו בתל אביב. העובדה שאנחנו מניפים את הדגל פה, זה לא מנתק אותנו מסוג של אחריות שיש לנו כלפי חברי הקהילה שחיים במקומות אחרים בישראל, שבהם אולי לא כל כך קל להיות גאה", הסביר.

סקר שערכה השנה חברת התעופה אמריקן איירליינס והתפרסם באתר Gay Cities הכתיר את תל אביב לעיר התיירות הגאה הטובה בעולם. שטיינר ציין כי הסקר הזה מעיד, בין השאר, על קבלת הפנים החמה לתיירים הגאים בתל אביב: "כל העסקים לאורך מסלול המצעד הוציאו דגלים. יש הבנה של הפוטנציאל הכלכלי בתיירות גאה. ולא רק זה, אתה רואה גם איזה סוג של קבלת פנים מאוד מאירת עיניים לתיירים הגאים. פתאום לומדים כאן מה זה עסק ‘גיי פרנדלי'".

7 מתוך 7 |
1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |

עם זאת, לדבריו, המצב של הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים בישראל רחוק מלהיות מושלם. "הארגונים שלנו עדיין נאבקים באפליה, ועושים תהליך של חינוך. הם עדיין מתמודדים עם בני נוער שמגיעים אליהם ומספרים על השפלות, על מכות ועל התעללות - גם בתל אביב. יש פער בין ההישגים או התדמית שלנו לבין המציאות. יש עדיין מציאות של הומופוביה בחברה הישראלית והיא לא נעלמה לחלוטין. התפקיד שלנו זה לצמצם את הפער הזה", אמר שטיינר.

המצעד גורם לשיבושי תנועה במרכז תל אביב. משבע בבוקר עד ארבע אחר הצהריים נסגרים לסירוגין לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים: טשרניחובסקי, בקטע שבין בוגרשוב לזלמן שניאור; בוגרשוב, בין המלך ג'ורג' לבן יהודה; בן יהודה לכל אורכו; ארלוזורוב, בין אבן גבירול לרחוב הירקון ורחוב הירקון בין ארלוזורוב לבן גוריון. כמו כן נחסמים לתנועה הרחובות המובילים אל מסלול המצעד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ