פסח זסקין, שומר ארגנטינאי

פסח זסקין, ממייסדי מצר, 1928-2012

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

פסח זסקין, יליד בואנוס איירס, גדל בעיר קוריינטס שבצפון מזרח ארגנטינה, היה שחקן שחמט מצטיין ולמד הנדסה כימית באוניברסיטה שבסנטה פה, שם נמשך לרעיון הציוני ולתנועת "השומר הצעיר". ב-1953 עלה לארץ והיה ממייסדי קיבוץ מצר, שכמוהו היו כל חבריו בוגרי השומר הצעיר בארגנטינה. בשל מות אביו הוא חזר ב-1958 לארגנטינה, ושהייתו התארכה לשליחות, שכללה הכשרה חקלאית ועבודה בעיתון "נואבה סיון". ב-1961 חזר למצר ועבד ברפת, וב-1969 יצא בשליחות התנועה לצ'ילה, שם הקים את "חזית השמאל הציוני", שלדברי חברו לשליחות, יאיר רובין, נשאה את דגל השלום בגאון. שליחותו הבאה, לארגנטינה, בשנים 1977-1979 היתה סוערת במיוחד, משום שחניכיו, שנטו אל השמאל, נרדפו על ידי משטר הקולונלים הרצחני. לדברי חברו עזרא רבין, פסח הותיר בשתי הארצות "גרעין קשה של אוהדי משפחת השומר הצעיר".

ב-1992 הוא הוציא לאור את ספרו "הצב צב נושא מכתב", המגולל חילופי מכתבים בינו לבין אחייניו בארגנטינה. אילנה הלמן, חברת מצר, אומרת כי מאחר שלא הקים משפחה בארץ (בחניכיו וברעיו לתנועה ראה את משפחתו המורחבת), היה הקשר עם המשפחה מעבר לים יקר ללבו. הספר, שממנו אפשר ללמוד על תולדות הקיבוץ בפרט והמדינה בכלל במשך ארבעה עשורים, הוא מרתק, נוגע ללב ומשעשע.

באחרונה רווה נחת מהשלמה של סרט שיזם, "הסיפור שלנו", שיוקרן בפסטיבל הסרטים היהודיים בבואנוס איירס בנובמבר השנה, ומגולל את קורותיהם של מייסדי מצר. לעומת זאת, לדברי חברו יואל שני, הוא היה מתוסכל, כפי שרק ארגנטינאי גאה יכול להיות, מכך שתנועת השומר הצעיר בצ'ילה זכתה לספר משלה בעוד שספר דומה על התנועה בארגנטינה, שעליו חלם, לא ראה אור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ