עובדת זמנית לנצח: סיפורה העצוב של קטרינה

13 שנה הפעילה קטרינה הלפרין את לשכת התיירות בטבריה מבלי לקבל קביעות. בשבוע שעבר התמוטטה ומתה מדום לב, יומיים לפני סיום עבודתה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים93
אלי אשכנזי

ביום שלישי שעבר התמוטטה קטרינה הלפרין (דללי), בת 56, במשרדי לשכת המידע לתיירות בטבריה, לשכה שהפעילה במשך כ-13 שנה. צוות מד"א קבע את מותה, לאחר ניסיונות החייאה. קטרינה מתה מדום לב במקום העבודה, שהיה עם השנים בית שני שלה, יומיים לפני שההודעה על סיום עבודתה עמדה להיכנס לתוקף.

אנשי תיירות כינו את הלפרין "הפנים של טבריה". למרות התפקיד המשמעותי שמילאה בענף בעיר, למרות המקצועיות שלה והשבחים שקיבלה מאנשי מקצוע ותיירים, היא לא נקלטה כעובדת עירייה והועסקה כל השנים באמצעות חברת כוח אדם, או כפרילנסרית. בקשות שלה להיות עובדת מן המניין בעירייה לא העלו דבר.

באמצע חודש מאי התבשרה הלפרין, מחברת כוח האדם שדרכה הועסקה, על הפסקת עבודתה ב-31 במאי. "אנו מאחלים לך הצלחה בהמשך דרכך", איחלו לה. כ-13 שנות עבודה הסתיימו בהודעה קצרה, בהתראה של שבועיים.

קטרינה הלפרין בלשכת התיירות. נודעה בענף התיירות כ"פנים של טבריה"

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

"כל סוף השבוע וחג השבועות היא לא הפסיקה לדבר על פיטוריה", סיפרה אחותה, עדנה עמוס, בזמן השבעה. "זה ממש הלחיץ אותה, כי היא נקלטה באותה חברת כוח האדם רק לפני תשעה חודשים. היא אפילו לא היתה זכאית לדמי אבטלה אחרי הפיטורים. אחרי שנים שהבטיחו לה קביעות, שתיקלט בעירייה כעובדת מהמניין, היא כבר לא האמינה בזה. הוליכו אותה שולל". לדברי בני המשפחה וחברים קרובים, הלפרין שוחחה אתם על מקורות פרנסה אחרים כמו הוראת אנגלית או עבודה עם בעלי מוגבלויות, והעלתה אפשרות עקירה לעיר אחרת. "כבר לא היתה לה תקווה בעיר הזאת", אמרה האחות עדנה.

הלפרין, לדברי המשפחה, היתה בריאה וספורטיבית, הרבתה לטייל ברגל "לקטרינה לא היתה שום בעיית בריאות ולא גורמי סיכון שיכלו להתריע על בעיית לב", אמר הד"ר אפי הלפרין, שהיה נשוי בעבר לקטרינה. לדברי אייל מלמה, דובר ההסתדרות, חוק חברות כוח אדם גרם לכך שעובדי חברות כוח אדם מעטים היום בהשוואה לעבר, אבל מעסיקים מצאו דרכים לעקוף את החוק וחברות כוח האדם מוכרות להם "שירותים" ולא "עובדים". לדבריו, "יש כל הזמן ניסיונות של מעסיקים לעקוף את החוק ולהימנע מקליטת עובדים. התופעה בולטת בעיריות, וטבריה אינה יוצאת דופן. קטרינה רצתה להיקלט כעובדת מן המניין; מי שנקלט כעובד קיבוצי, תנאיו משתפרים, אבל העיריות מנסות להימנע מכך ולחסוך עלויות. כשמדברים על ‘עובדים עניים' מתכוונים למקרים כאלה".

הלפרין החלה לעבוד בלשכת המידע של טבריה ב-1999 ובנתה את התפקיד. עם השנים היתה אשת הקשר של העיר לאלפי תיירים, כתבי תיירות, מדריכי תיירים וראשי קבוצות. "ללשכת המידע קראתי ‘סנטה קטרינה'", אמר השבוע בועז נורקין, בעבר מנהל מד"א בצפון וממדריכי הטיולים הוותיקים בעיר. "היא היתה אשת מקצוע מהמעלה הראשונה, לוקאל-פטריוטית שאהבה את טבריה בכל לבה. דיברה וכתבה אנגלית שוטפת, חיברה מסלולי טיולים, ליוותה מדריכים וכתבי תיירות. אלפי תיירים עברו תחת ידיה מדי שנה". לדברי נורקין, ולפי עדויות אחרות, הלפרין היא שטבעה את הסיסמה "טבריה - עיר סיפור" שמשמשת סלוגן של העיר ומופיעה בפרסומי העירייה הרשמיים.

משכורתה של הלפרין, כעובדת חברת כוח אדם, היתה כ-5,500 שקלים. "היא לא ביקשה שכר גבוה, רק יציבות וקביעות", אמרה אחותה. אחרי עשר שנות עבודה, כשההבטחות לקלוט אותה כעובדת עירייה התבדו, עזבה הלפרין לנס ציונה והתפרנסה מעבודות מזדמנות. כעבור שנה התבקשה לשוב ולנהל את לשכת המידע, שכן המחליפה לא הצליחה להיכנס לנעליה. ביוני 2009 שבה לטבריה, לא נקלטה כשכירה בעירייה ונמצא לה הסדר העסקה חדש, כפרילנסרית. מדי חודש נאלצה להוציא חשבונית להתאחדות בתי המלון, ששימשה צינור להעברת השכר מהעירייה. "זה היה בלתי נסבל", נזכרת אחותה. "היו ימים שנאלצה לרוץ ולרדוף אחרי הכסף".

"בשלב מסוים היא לא יכלה יותר ושוב עזבה", מספרת גיסתה, חדווה דללי. למשך כחודש, באוגוסט 2011, עבדה הלפרין כמדריכה על ספינות תיירים שמשייטות על הכנרת. אז נקראה לשוב ללשכת המידע, כעובדת דרך חברת כוח אדם, במימון העירייה, לדברי משפחתה תוך הבטחה שתיקלט כעובדת העירייה. ההבטחה לא התממשה ובשלב מסוים אף הבינה הלפרין שהעירייה פרסמה מכרז להפעלת לשכת המידע על ידי מפעיל חיצוני. שבועיים לפני תום תשעה חודשים שבסופם, על פי החוק, יש לקלוט את עובד חברת כוח האדם כעובד מן המניין, קיבלה הלפרין את ההודעה כי עבודתה מסתיימת.

מעיריית טבריה נמסר בתגובה כי "במשך שנים הועסקה קטרינה באמצעות התאחדות בתי המלון בעיר ובמימון עיריית טבריה. לפני כשנה התבשרה על ידי ההתאחדות שהעסקתה מופסקת. עיריית טבריה ראתה חשיבות רבה באיוש המשרה, וגם מתוך הוקרה לפועלה הרב לקידום העיר, החליטה להעסיקה דרך חברת כוח אדם ובדקה דרכים לקליטתה כעובדת מן המניין.

"בחודשים האחרונים נכנסה העירייה לתוכנית הבראה ולא ניתן היה לקלוט אותה כעובדת עירייה, זאת בהוראת משרד הפנים שאסר על קליטת עובדים חדשים. ראש העירייה זוהר עובד וסגניתו פעלו להשאירה בעבודה, במתווים אחרים".

מהתאחדות המלונות טבריה נמסר כי "קטרינה הלפרין הפעילה לשכת מידע עירונית, שירות שכל עירייה בארץ מעניקה לתיירים ולכן העירייה מימנה את העסקתה. לאחרונה החליטה העירייה להפסיק את מימון העסקתה של המנוחה, החלטה שהובילה להפסקת עבודתה״.

ממשרד התיירות נמסר כי "לשכת המידע בטבריה הינה באחריות העירייה. משרד התיירות אינו מחייב הפעלת לשכת מידע לתיירות בטבריה. אולם יחד עם זאת, פנינו לעירייה על מנת שתציב נציג באופן מיידי".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ