דיסקונט למשכנתאות פיטר 150 עובדים, בהם נשים הרות

לקראת המיזוג עם בנק דיסקונט, התבקשו העובדים לחתום על מסמך שלפיו הם פוטרו בהסכמה. החוק אוסר לפטר נשים הרות או בחופשת לידה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים39
דנה ויילר-פולק

כ-150 עובדים ללא קביעות בבנק דיסקונט למשכנתאות, מתוכם עשר נשים הנמצאות בהיריון או בחופשת לידה, התבקשו לחתום על מסמך שלפיו בסוף החודש הם יפוטרו בהסכמה. זאת, בעקבות המיזוג הצפוי בין בנק דיסקונט לישראל לבנק דיסקונט למשכנתאות, ועל אף שהחוק אוסר על פיטוריהן של נשים הרות או בחופשת לידה.

קבוצת העובדים המיועדת לפיטורים עבדה בבנק פחות מחמש שנים. לפני כחודש פנתה הנהלת הבנק לעובדות הנמצאות בהיריון או בחופשת לידה, ולנוכח האיסור החוקי לפטר אותן הגישה להן "הצעת פרישה". על פי ההצעה, הן יחתמו על מסמך שלפיו מדובר בפיטורים בהסכמה ויקבלו "תנאי פרישה מיטיבים", שיכללו מענק של שתיים או שלוש משכורות והפרשות סוציאליות בזמן חופשת הלידה. כל זאת, בשעה שמספר המשכורות שונה בין העובדות.

החוק אוסר על פיטורי נשים בהיריון, בחופשת לידה, או כאלה שחזרו מחופשת לידה עד 60 יום מחזרתן לעבודה, אלא אם המעסיק קיבל את אישור משרד התמ"ת לפיטורים. בבנק ביקשו כנראה להימנע מקבלת האישור, ולכן בחרו ב"הצעת פרישה". "כולנו רצינו להמשיך לעבוד בבנק גם אחרי חופשת הלידה, אך הבהירו לנו שאין אפשרות כזו", סיפרה מיכל (כל השמות בידיעה בדויים), שעבדה בבנק כפקידה במשך שנתיים ונמצאת כיום בהיריון מתקדם, "פיצויים זה טוב, אבל זה לא יעזור לי למצוא עבודה אחרי חופשת הלידה. מעסיקים לא אוהבים אמהות טריות".

מלבד הפיטורים, הבנק הציע לחלק מהעובדות לשוב לעבוד בו אחרי שיתפטרו וישובו מחופשת הלידה. לפי ההצעה, הן ישובו לעבודה על בסיס "כתב מינוי לעובד ארעי (חודשי)" - מסמך שאינו מוגדר כחוזה או כהסכם עבודה. לחלק מהעובדות אף הובהר כי בעקבות המעבר לכתב המינוי לא יישמרו להן זכויותיהן מעבודתן עד למיזוג, בניגוד לחוק ולפסיקות. בנוסף על כך, בתחילת מאי נחתם הסכם קיבוצי מיוחד לקראת מיזוג הבנקים, ולפיו עובדים ועובדות המוגדרים "עובדים בניסיון" או "עובדים זמניים" יפוטרו, על אף שחלקם מועסקים בבנק יותר משנה.

אתי לנגרמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

אילנה, העובדת כפקידה בבנק זה כשנתיים, סיפרה כי הציעו לה שתי אפשרויות בעייתיות מבחינתה: לעזוב בסוף החודש ולקבל פיצויים בגובה שתי משכורות, או לשוב לעבוד בבנק עד סוף 2012, ללא הוותק שצברה עד כה, ואז לפרוש. "מעמידים אותך מול עובדה קיימת וזה קשה מאוד, בטח בהיריון מתקדם", סיפרה, "זה גובה ממני מחיר פיזי. במצבי אני אמורה להתעסק בבחירת בקבוקים ועגלה, ולא בשאלה אם תהיה לי עבודה".

חלק מהעובדות ביקשו סיוע מעמותת "איתך - מעכי - משפטניות למען צדק חברתי". העמותה פנתה בשמן למנכ"ל בנק דיסקונט ישראל, ראובן שפיגל, ולמנכ"ל דיסקונט למשכנתאות, אתי לנגרמן, בבקשה שיבחנו מחדש את הצעד. מנהלת העמותה, עו"ד קרן שמש-פרלמוטר, ציינה כי "המתרחש בבנק דיסקונט למשכנתאות ממחיש כיצד העסקה פוגענית דוחקת עובדים ועובדות לשולי שוק העבודה והחברה".

מבנק דיסקונט נמסר בתגובה כי "בניגוד גמור לטענות, איש לא כפה, או הפעיל לחץ בלתי הוגן על עובד כלשהו לחתום על מכתב התפטרות או על מסמך כלשהו, שיש בו משום ויתור על זכויותיו. התנהלות זו נכונה במיוחד בכל הנוגע לאותן עובדות שלגביהן קיימת מגבלת פיטורים בהתאם לדין. הטענה כאילו הבנק מפר את הוראות הדין, משוללת יסוד. מרבית העובדות ההרות חתמו על הסכמי סיום העסקה בתנאים מיטביים, שאינם פוגעים בזכויותיהן על פי דין".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ