דגימת צואת הכלב תוביל את הפקחים אל הבעלים

בעיריית ירושלים מתכננים בניית מאגר דנ"א של כלבים שיאפשר לפקחים להגיע בקלות לבעלים שלא אסף את צרכיו של כלבו

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

עיריית ירושלים תתחיל בבניית מאגר דנ"א לכלבי העיר לצורך אכיפת החוק לאיסוף צואת כלבים מהרחוב. לפי התכנון, נתוני הכלבים יוצלבו עם דגימות הצואה שיאספו הפקחים, וכאשר תימצא התאמה יישלח לבעל הכלב קנס בסך 750 שקלים. התוכנית מבקשת לפתור את המצב היום שבו מתקשים הפקחים להטיל קנסות על בעלי הכלבים, שלרוב בורחים מהמקום.

הרעיון להצלבת הנתונים עלה בעיריית פתח תקווה כבר בשנת 2008, והוכתר בזמנו על ידי הניו-יורק טיימס כאחת ההמצאות הגדולות של השנה. ואולם הקושי המשפטי שבחיוב בעלי הכלבים למסור דגימות רוק של הכלבים לצורך הקמת המאגר, הביא לכך שבסופו של דבר לא התקדם בפתח תקווה.

ואולם בירושלים מסבירים כי חוק העזר העירוני מאפשר לווטרינר העירוני לחייב את בעלי הכלבים למסור את הדגימות למאגר ואף לקנוס בעל כלב שלא ימסור דגימה ועל כן מקווים שיצליחו להקים מאגר גדול דיו.

בעלי כלבים בצור הדסה. בירושלים רשומים 11 אלף כלביםצילום: אמיל סלמן / ג'יני

בירושלים יש היום כ-11 אלף כלבים רשומים, ולהערכת ד"ר זוהר דבורקין, הווטרינר העירוני, כ-15%-10% נוספים אינם רשומים. בעירייה הביעו אופטימיות לגבי היענות בעלי הכלבים, שכן שיעור החיסון של כלבים בעיר עומד על כ-95%. "ברגע שנגיע למאגר של 80%-70% מהכלבים, נוכל להתחיל לאסוף דגימות צואה ברחוב", אומר דבורקין. בשלב ראשון תערוך העירייה פיילוט לבחינת היכולת של המעבדה להשיג התאמה בין הכלב לבין דגימות הצואה, ורק לאחר מכן, ככל הנראה בשנה הבאה, יזמן השירות הווטרינרי העירוני את בעלי הכלבים לימים מרוכזים למסירת דגימות רוק מהכלבים.

לפי התכנון, הפקחים העירוניים יאספו דגימות של צואה שיימצאו ברחוב, ויתעדו את מיקומן בצילום. הדגימות יישלחו לבדיקת מעבדה לאיתור הכלב במאגר הדנ"א - ואם זה יימצא, יקבל בעל הכלב קנס בסך 750 שקלים. עלות כל בדיקה כ-150 שקלים. "מספיק שנתפוס אחד מכל ארבעה", אומר דבורקין. "אנחנו לא הולכים להרוויח כסף, אולי זה אפילו יעלה לנו כסף, אבל העיקר הוא שלא נדרוך על קקי של כלבים כשנצא מהבית".

"כיום הפקח יכול לתת דו"ח רק אם הוא תופס את הכלב כורע, וגם אז הרבה פעמים בעל הכלב נמלט", מוסיף דבורקין, "בשיטה החדשה אי אפשר לברוח. לא יעזור להם כלום".

בעיריית פתח תקווה, חלוצת השיטה, מסבירים כי הדרך להפעלה מלאה של השיטה אמנם עוד ארוכה ויקרה, ואולם דובר העירייה, חזי חקק, ציין כי עצם הפרסום על השיטה גרם להפחתת הזיהום ברחובות העיר, ככל הנראה, בשל חשש של בעלי הכלבים מלהיתפס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ