סטודנטים ערבים בב"ש מוחים נגד אירוע למילואימניקים בלבד בטענה לאפליה

המחאה פרצה מאחר ולפני כחודש סירבה האוניברסיטה לאשר את "יום הסטודנט הערבי", בטענה כי "אגודת הסטודנטים כוללת ומייצגת את כל הסטודנטים באוניברסיטה, ללא הבדלי מוצא, גיל ומין"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון מוחים על כוונת אגודת הסטודנטים לערוך ביום שלישי הקרוב ערב המיועד למשרתי המילואים במוסד - זאת לאחר שלפני כחודש סירבה האוניברסיטה לאשר את האירוע "יום הסטודנט הערבי", בטענה כי "אגודת הסטודנטים כוללת ומייצגת את כל הסטודנטים באוניברסיטה, ללא הבדלי מוצא, גיל ומין".

מדובר בערב שיזמה אגודת הסטודנטים, הכולל "מופע הוקרה מחשמל למשרתי המילואים", בו ישתתף בין היתר הזמר אהוד בנאי. בהזמנה לאירוע נכתב כי בכניסה למופע ייבדקו תעודות המילואים, שיקנו למחזיקים כניסה בעלות של חמישה שקלים בלבד, ואילו ליתר הסטודנטים תותר הכניסה בעלות של 35 שקלים.

ואולם לדברי הודא אבו עבייד, יו"ר ג'מעתנא, פורום הסטודנטים הערבים בבן גוריון, מדובר באירוע סקטוריאלי שמדיר ממנו את יתר הסטודנטים. "זה פשוט מרתיח שלנו אסור לקיים אירוע בטענה שמנסים לשלב בין כולם, אבל להם מותר", אמר. "אני למשל עשיתי שנת התנדבות בקהילה הבדואית, למה לי לא מגיע ערב הוקרה? למה במוסד שבו כולנו לומדים יחד צריך לעשות קישור בין אקדמיה לבין צבא?", הוא הוסיף. "היחס של המוסד בנושא הזה בלתי נסבל, וזו לא הפעם הראשונה. למה צריך להפלות סטודנטים שלא משרתים במילואים?".

אוניברסיטת בן גוריון. "הטענה כי מדובר באפליה - דמגוגית"צילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר אגודת הסטודנטים, אורי קידר, אומר עם זאת כי "כגוף ציבורי יש לנו מחויבות, זכות וכבוד לתמוך במי שתומכים רבות במדינה ועקב כך נפגעים אקדמית". לדבריו, "מבחינתנו לעשות אירוע לסטודנטים שמשרתים במילואים זה דבר שאנו גאים בו, כמו שאנו תומכים בהם בצדדים האקדמיים, אנו רואים לנכון להוקיר אותם גם באירועים כאלו".

קידר הוסיף עם זאת כי "אנחנו עובדים על ארגון אירוע לסטודנטים הערבים, בשיתוף עמם ועם האוניברסיטה, ואני לא מוצא לנכון לקשור בין הדברים". באגודה ציינו עוד כי למרות שמי שאינו משרת במילואים רשאי להיכנס לאירוע במחיר הגבוה פי שבעה, עדיין מדובר בסכום שווה לכל נפש.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "משרתי המילואים אינם ‘מגזר' עדתי, אתני, דתי או אחר, אלא אזרחים ישראלים מהשורה הראשונה, ללא קשר למין, דת או מוצא, התורמים למדינה ונושאים בנטל הביטחוני. האירוע האמור הוא מופע הוקרה לאותם אזרחים המשרתים את המדינה והלומדים באוניברסיטה ועם אוכלוסיית אנשי המילואים נמנים גם סטודנטים בדואים, ערבים ודרוזים. כל ניסיון להציג את המופע ככזה שיש בו פסול או אפליה מגזרית הוא דמגוגי, ציני ותלוש מן המציאות".

באשר לדחיית בקשת הסטודנטים הערבים מסרה האוניברסיטה כי "אגודת הסטודנטים מייצגת את אוכלוסיית כלל הסטודנטים, בלא הבדל דת, מוצא ומין, לפיכך דחתה את בקשת הסטודנטים הערבים לקיים יום סטודנט ייחודי להם. יחד עם זאת, האוניברסיטה קיימה בעבר ותאפשר בעתיד קיום אירוע לסטודנטים הערבים, בהבנה שמסגרת 'יום הסטודנט' ייתכן ואיננה מתאימה לחלקם. יתרה מכך, האוניברסיטה אף הביעה נכונות לתמוך כלכלית באירוע, על פי בחירתם של הסטודנטים הערבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ