דאגה גוברת בקרב המהגרים: "מפחדים לצאת מהבית"

לאור הגברת האכיפה, רבים נסגרו בסוף השבוע בבתיהם וחששו לשלוח ילדים לבית הספר. "לאנשים יש כאן חיים מלאים, אי אפשר לעצור הכל", הם אומרים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

על רקע הגברת האכיפה של רשות ההגירה והאוכלוסין והסרת ההגנה מתושבי דרום סודאן, חיים רבים מהמהגרים מאפריקה בפחד מתמיד מגירוש ממשי. "הודיעו לנו על הפסקת ההגנה הקבוצתית בינואר, אך פעולות בשטח אנו רואים עכשיו וזה מתחיל לסגור עלינו", אומר ברנרד אבט שבא לישראל לפני 15 שנים. "אני חי כאן שנים ארוכות ולא האמנתי שיגיע היום שיחלו לרדוף את מעט אזרחי חוף השנהב שחיים כאן. אבל הבוקר הבנו שזה מגיע לכולם, כשעצרו אישה וילד מהקהילה. זה מצב קשה, כי לאנשים חיים מלאים כאן - משפחה, ילדים ואי אפשר להיסגר עכשיו בבית ולקוות שלא יגיעו. בכל זאת, אנשים אמרו שלא ייצאו עכשיו לאן שלא חייבים".

איסמעיל, מהגר מחבל דרפור, חושש אף הוא, על אף שההגנה הקולקטיבית על אזרחי צפון סודאן, ובהם גם אלה שבאו מדרפור, שרירה וקיימת. "עם כל מה שקורה בתקופה האחרונה, אני מבין שזה רק עניין של זמן עד שגם אנחנו נגורש מכאן. אני חושש לצאת מהבית כי מצד אחד מקללים כל מי ששחור, ומנגד עצרו אותי ברחוב וכל הזמן ניסו לגרום לי להודות שאני מדרום סודאן".

אזרחי דרום סודאן הם החוששים יותר מכולם לעתידם, בעקבות האישור כשהתקבל לגרשם מבית המשפט ביום חמישי. "שמעתי את החדשות ולא האמנתי שזה באמת יקרה. שגם בית משפט בישראל יתמוך בגרוש. יש כאן הרבה אנשים שאכפת להם, אז חשבתי שגם בית המשפט יעזור לנו" מספר קאמל, אזרח דרום סודאן השוהה בישראל מ-2008. "מאותו יום אנשים מפחדים לצאת מהבית וסוף השבוע היה לחוץ מאוד. הורים לילדים מפחדים לשלוח אותם לבית ספר ומי שיש לו עבודה חושש ללכת שמא יעצר".

כבר אתמול עצרה רשות האוכלוסין וההגירה שמונה מהגרים מדרום סודאן. שר הפנים, אלי ישי, הבהיר כי מדובר בצעד אחד מני רבים וכי יש עוד עבודה רבה להגשמת חזונו - מדינה ללא מהגרים. "הבעיה הגדולה עוד לפנינו. בבחירה בין להיקרא 'נאור וליברל' אך ללא מדינה יהודית וציונית, לבין להיקרא 'חשוך וגזען' אך אזרח גאה, אני בוחר באפשרות השנייה", אמר השר ישי. "תם עידן הסיסמאות, מתחיל עידון המעשים".

צעדת המהגרים בתל אביב, אתמולצילום: דניאל בר און

במקביל, החליטה אתמול ועדת השרים לחקיקה לתמוך בהחמרת הענישה לישראלים שייתפסו מעסיקים, מלינים או מסיעים מסתננים או פלסטינים השוהים בישראל בניגוד לחוק.  על פי הצעת החוק, אותה הגיש ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), תוחמר ענישתם של המסייעים למסתננים מעונש של עד שנתיים מאסר כיום, לחמש שנות מאסר. תיקון נוסף שהציע אקוניס הוא לאפשר הטלת קנס של חצי מיליון שקלים על ישראלים שייתפסו מסייעים למסתננים. ההצעה צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית בכנסת בשבוע הקרוב.

ח"כ אקוניס בירך על אישור הצעת החוק ואמר כי "החוק החדש מהווה צעד משמעותי ביותר בדרך לפתרון סוגיית המסתננים, שהיא הבעיה החברתית הבוערת ביותר במדינת ישראל כיום. החוק יבלום את התמריץ העיקרי למסתננים לבוא לישראל, כדי למצוא עבודה".

בתל אביב צעדו אמש מאות ישראלים ומהגרים אפריקאים מגינת לוינסקי אל משרדי נציבות האו"ם לפליטים ברחוב החשמונאים. הם מחו על גילויי הגזענות וקראו להכיר בהם כפליטים. המפגינים קראו "אנחנו פליטים, אנחנו בני אדם", ו"סודאנים הם לא סרטן". הם נושאים שלטים שנכתב עליהם, בין השאר: "פליט אינו פושע ואינו סרטן", "אדם שברח מרדיפה זכאי להגנה", "אנחנו פליטים לא אויבים" ו"אנחנו לא מסתננים אנחנו פליטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ