מועצת הרבנות הראשית לישראל: "אין מניעה שאשה תישא הספד"

ההחלטה התקבלה לאחר שבינואר הודיע השר לשירות דת על אימוץ פסק הלכה של הרב הראשי יונה מצגר ולפיו יש להיות קשובים לבקשות משפחות להספד שיינשא על ידי נשים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"אין מניעה הלכתית שאשה תישא הספד, ובמקרים חריגים בהם תיתכן פגיעה ברגשות המשפחה יובא הדבר להכרעתו של רב העיר" - זהו נוסח ההחלטה שקיבלה מועצת הרבנות הראשית לישראל, כפי שדיווח בשבוע שעבר לשרה לימור לבנת, יו"ר הוועדה הבין-משרדית למניעת הדרת נשים.

החלטת המועצה מדשדשת מאחורי השר לשירותי דת, יעקב מרגי (ש"ס), שהודיע כבר בינואר האחרון כי אימץ פסק הלכה שכתב בעניין הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר. בעקבות זאת הוציא מנכ"ל משרדו, אביגדור אוחנה, הנחיה למנהליהן של מאות חברות קדישא הפועלות בישראל להיות קשובים לבקשות של משפחות אבלות ולא למנוע מנשים המבקשות זאת להספיד את יקיריהן במעמד ההלוויה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הרב מצגר טען בפסק ההלכה שלו כי יש לאפשר לכל רב עיר לקבוע מדיניות בעניין, ויחד עם זאת בפרק ההלכתי של דבריו הוא קבע כי "אין מקור ברור לאסור נשים בהספד". גם מועצת הרבנות וגם מרגי התבססו על הרב מצגר בדבריהם, ועם זאת, מרגי ואוחנה היו ברורים יותר. במכתבו בינואר כתב אוחנה, כי מתן רישיונות לחברות קדישא יותנה בכך שלא ייאסר על אשה להספיד את יקירה אם תרצה בכך. ככל הידוע, אמירה זו עדיין לא הועמדה במבחן. יצוין כי ההצבעה במועצת הרבנות הראשית התקיימה בשבוע שעבר בהיעדרו של הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה עמאר, שעד כה נמנע מלהביע דעה ברורה ביחס לפסק ההלכה שיצא תחת ידי עמיתו האשכנזי.

הרב מצגר, ארכיוןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ