הטייקונים החדשים |

צאצאי הבאבא סאלי בראש רשימת הרבנים העשירים

הם ידועים כבעלי מופתים, אבל אפשר שהמופת העיקרי שלהם הוא צבירת שטרות. דירוג חדש של מי שעשו הון מקמעות וברכות, בדרכם לצמרת רשימת עשירי ישראל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

צאצאי הרב ישראל אבוחצירא, הבבא סאלי, שעלה ממרוקו והקים חצר בנתיבות שפעלה עד פטירתו ב-1984, ידועים כצדיקים, כבעלי יד ורגל בחוכמת הקבלה וכבעלי מופתים. ייתכן שהמופת העיקרי שבני השושלת המפוארת מתמחים בו הוא יצירת שטרות ומטבעות יש מאין. שניים מהאדמו"רים לבית אבוחצירא מובילים, במקומות 1 ו-2, את רשימת הרבנים העשירים ביותר שערך המגזין "פורבס" ומתפרסמת השבוע כחלק מתחקיר נרחב על כלכלת הבאבות בישראל. שניים נוספים מבני השושלת השתכנו במקומות ה-8 וה-12, ואילו במקום השביעי נמצא הרב יאשיהו פינטו, שדמה של שושלת אבוחצירא זורם גם בעורקיו. יריביה של משפחת אבוחצירא מככבים אף הם ברשימה - הרנטגן (מקום 6), ואחותו, הרבנית ברוריה זבולוני (מקום 13), הידועה כבוררת בסכסוכים. זבולוני היא האשה היחידה ברשימה.

בעולם שבו אין מבחנים לצדיקות, למדנות או יראת שמיים - יש דבר אחד שניתן לספור, והוא כספם הפרטי של הרבנים. בעצם, לא את כל הכסף ניתן לספור: המגזין קובע אמנם כי החצרות העשירות בישראל מגלגלות כמיליארד שקלים בשנה, אולם ההערכה הזאת באה יחד עם קביעה שנותנת לה תוקף מוגבל. לפי אותן הערכות, ישנם ערוצים אפורים ועלומים שדרכם זורם כסף נוסף, המצטבר לסכום הגבוה בהרבה ממיליארד שקלים בשנה.

התחקיר על נכסיהם של הרבנים נערך לאורך חודשים רבים, וכלל עשרות שיחות וראיונות עם אנשי חצרות שונים, מומחים לעולם החרדי, אנשי משטרה, שמאים, תורמים, באי חצרות הרבנים ועוד שורה של גורמים מקורבים ואנשי העולם החרדי. כמו כן, ב"פורבס" גבו עדויות מבכירי רשות המסים בעבר ובהווה, ומצטט את ראש הרשות לשעבר יהודה נסרדישי, שאמר כי ברשות מודעים להעלמות המסים הקיימות בחצרות הרבנים, וכי "יש רבנים שמחזיקים בסכומי כסף גדולים בהרבה ממה שהציבור חושב". עוד נכתב בתחקיר, כי המחאה של הקיץ שעבר, שקיצצה בהכנסות החברות המובילות במשק, הורגשה גם בתרומות של הטייקונים אל החצרות.

פנחס אבוחצירא, בראש הרשימהצילום: יוסף אבי יאיר אנגל

עולם הבאבות והאדמו"רים הוא כמובן רק ענף אחד של הרבנות האורתודוקסית. דווקא "גדולי התורה", במיוחד אשכנזים-ליטאים (ויש גם רבנים ספרדים ואדמו"רים חסידיים), מתאפיינים ואף גאים בסגנון חיים צנוע וסגפני. הרב יוסף שלום אלישיב, הרב חיים קנייבסקי, הרב אהרן לייב שטיינמן - כולם חיים כל חייהם בסגפנות מופלגת, על אף שיש לכל אחד מהם תלמידים ומקורבים בעלי ממון. גם הרב עובדיה יוסף, הפוסק הספרדי החשוב ביותר, חי ברמת חיים צנועה בהרבה מזו של הבאבות, ובוודאי צנועה לעומת כוחו בעולם הפוליטיקה והעסקים.

לכן לא מפתיע שביקורת נוקבת מגיעה בעקבות פרסום הרשימה דווקא מהמחנה הליטאי. עו"ד דב הלברטל, תלמידו הקרוב של הרב אלישיב, אמר כי הרשימה מבטאת "חילול השם שאין כדוגמתו. מה יאמרו, שהיהדות היא תעשייה של כסף ופוליטיקה. יש היום חלל גדול בזהות היהודית, יש בלבול. לאדם קשה לקיים מצוות וללמוד תורה. זה דבר קשה, אז מחפשים דרך קלה שהיא המיסטיקה. אתה רק צריך להישמע ולהיכנע לבבא, ולשלם".

אבל קודם לביקורת, חזרה לרשימה של פורבס: ספק אם הבבא סאלי היה משער כי אחד מניניו, הרב פנחס אבוחצירא, צעיר בן 36, הוא שיוביל במקום הראשון את רשימת עשירי הרבנים, וספק אם היה משער את היקף עושרו. הוא רב אלמוני יחסית מבאר שבע, אב לחמישה, שהפך בן רגע לטייקון עם הירצחו של אביו, הרב אלעזר אבוחצירא, בקיץ שעבר. הון חצרו מוערך במגזין ב-1.3 מיליארד שקלים.

האדמו"ר מבעלז הרב יששכר דב רוקח
האדמו"ר מבעלז, הרב רוקח. במקום הרביעיצילום: תומר אפלבאום

הסכום האגדי של ה"בבא אלעזר" מגיע, בין היתר, מאלפי מאמינים שתרמו לו בעין יפה, ובהם אנשי עסקים. לפי "פורבס", בתורמים לו גם השר אלי ישי. ישנם גם אחרים ששומרים אמונים לשושלת של הרב אלעזר אבוחצירא וממשיכים לתרום לבנו. מרבית הכסף מגיע באופן התנדבותי, אבל לבבא המנוח אלעזר היה גם דפוס פעולה שנחשף ב"הארץ" בסדרת כתבות ב-1997 ששפכו אור על יחסיו הבעייתיים עם מי שפנו אליו מתוך מצוקה. בכתבות נטען כי הרב ועוזריו שידלו את באי הבית - אלפים רבים מכל רחבי העולם - לתרום לו סכומי כסף גדולים. המאמינים תרמו ביד נדיבה, לא אחת מחשש כי יוטלו עליהם קללות, חרמות ונידויים.

סגנו של הרב העשיר ביותר הוא דודו, הרב דוד חי אבוחצירא (אחד מאחיו של בבא אלעזר), ואף הוא לא צריך להטריד עצמו בענייני פרנסה. רבי דוד (שאגב פוליטיקאים פוקדים את ביתו דרך קבע; אתמול בא לביקור שר החינוך גדעון סער), נמצא במקום השני עם סכום צנוע בהרבה מזה של אחיינו: 750 מיליון שקלים.

הבא בתור הוא רבי יעקב אריה אלתר, האדמו"ר מגור, גם כאן בפער גדול מהרב שלפניו: 350 מיליון שקלים, ואחריו מגיע אדמו"ר חסידי נוסף - רבי יששכר דב רוקח מבעלז, שברשותו 180 מיליון שקלים. מקורו של חלק ניכר מהונו של הרבי מבעלז במתחם "בית המקדש" - מרכז מוסדות עצום בירושלים הכולל ישיבות, אולם שמחות וכן את ביתו הפרטי של האדמו"ר.

האדמו"ר מגור, שכמעט אינו בא במגע עם גורמים מחוץ לחסידות שלו, עשה את הונו האישי, כולל קרקעות בשווי עשרות מיליוני שקלים, מ"כסף ביתי": את חלקו קיבל בירושה, בעיקר מאביו (כמו המגרשים על שמו בארסוף), וחלקו האחר מגיע מאלפי חסידיו באופן סדור וממוסד. ל"הארץ" ידוע כי הרבי מתפרנס בכבוד מחסידיו, עד האחרון שבהם. בגור רשומות כ-13 אלף משפחות, בישראל לבדה, ומצופה מכל אחת מהן להפריש מדי חודש "כוללס" (כוללות) - סכום משתנה הנע בין עשרות למאות שקלים. סכום זה, שקיים גם בחסידויות אחרות ונקרא לרוב "מעמדות", נועד לרווחתו של הרבי, ונחשב כ"התקשרות" באמצעי גשמי עם האדמו"ר.

חצר הרב ניר בן ארצי, שהחל את הקריירה כחקלאי בגוש קטיף והתגלה כ"בעל מופתים", מוערכת ב-100 מיליון שקלים. הרבנים במקומות הראשונים לא מקופחים גם ברשימות עשירי ישראל הכלליות, המתפרסמות מעת לעת. גם ב"פורבס ישראל" מרגיעים ומבטיחים כי חמישה מהרבנים יככבו בדירוג שיתפרסם בקרוב.

העין מורגלת בתמונתו של טייקון כלכלי המסתופף בצלו של רב זה או אחר, אולם פורבס מנסה לבדוק את שוויה בכסף של תופעה חדשה יחסית, שבה הרב הוא גם הטייקון ולעתים, במקרה של הבאבות (ולא במקרה של האדמו"רים החסידיים) גם הסלבריטאי. הרשימה גם לא מקפחת את הרבנים שצמחו, גם רוחנית וגם כלכלית, על מצע רך של טייקונים. הרב יעקב איפרגן, הרנטגן, והרב יאשיהו פינטו, מייעצים מעת לעת לרשימה ארוכה של טייקונים, ובהם נוחי דנקנר, אילן בן דב, יצחק תשובה, שרי אריסון ואחרים.

המזומנים זורמים לחצרות בצינורות רבים, כמו הילולות שאליהן מגיעים רבבות ונמכרים בהן ספרי תורה וברכות. דרכים אחרות כוללות הוראות קבע לאחד המוסדות של הרב, קבלת קהל, שגם בה נהוג לתרום ולעתים גם לגבות כסף ביד נדיבה, ייעוץ כלכלי, מכירת קמעות וברכות, השתתפות באירועים כדי לערוך חופה או לצורך סנדקות, או רק כמוזמנים.

לפי "פורבס", "נוסף על האמצעים המסורתיים להכנסות, ישנם רבנים שהלכו כמה צעדים קדימה בתחום העסקים ונכנסו כשותפים או בעלים של חברות מסחריות. שוק ההון הפך ללהיט השקעות של רבנים מובילים בישראל, וכך גם שוק הנדל"ן בישראל ובעולם. דוד אבוחצירא, למשל, נחשב למומחה בתחום הכלכלי, ויש לו השקעות רבות בארץ ובעולם בתחום הנדל"ן ובבורסה. גם הרב יאשיהו פינטו, שבין קשריו הבולטים בשוק ההון נמצאים ג'קי בן זקן ולב לבייב, מחזיק בנכסים רבים בישראל, ומתגורר בווילה מפוארת בשווי 10 מיליון שקל באשדוד".

כתב המגזין, שמעון איפרגן, כותב עוד כי "הפיכתם של הרבנים לסלבריטאים הביאה להם רווחה כלכלית אדירה. חלק מהרבנים החדשים הפכו ליועצים של טייקונים בארץ ובעולם, שבלעדיהם שום עסקה או תוכנית לא יוצאת אל הפועל. התמורה: חמצן כלכלי והזרמה של מיליוני שקלים לחצרות".

תלמידו הקרוב של הרב אלישיב, עו"ד הלברטל, אינו צופה כי מצעד העשירים יטיל קלון על הרבנים, וסבור כי כלום לא יאט את התעשרותם. "אני חושש שנהפוך להיות דת שיצביעו עליה שהיא הדת הממוסחרת ביותר בעולם", אומר הלברטל, "התופעה הזאת קיימת היום בעיקר ביהדות, חייבים לעשות משהו כדי לעצור את המשחית הזה".

הרב פינטו, שנכלל גם הוא ברשימה, יחד עם ח"כ בנימין בן אליעזר ואיש העסקים אילן בן דב צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ