אזרח דרום סודאן שנעצר: "בבית מחכה לנו רק מוות"

אדיסון וואני סיפר כי פקחי יחידת עוז אילצו אותו לחתום על התחייבות לעזוב את ישראל בעוד 6 ימים. אלי ישי נגד ארגוני הסיוע: מקווה שהערמת הקשיים מצדם תסתיים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

"אני מעדיף להישאר במקום בטוח גם אם אין לי עבודה, בבית יש לנו רק מוות", כך אומר אזרח דרום סודאן שנעצר הבוקר (שני) בידי פקחי יחידת עוז בדרום תל אביב. הוא סיפר כי הפקחים אילצו אותו לחתום על מסמך שבו הוא מאשר כי יעזוב את ישראל בעוד שישה ימים, ולא, איימו עליו, יילקח מיד למאסר. כוונתו להגיש בקשת מקלט בישראל נדחתה על הסף. "הם אמרו שזה כבר לא משנה", ציין.

הבוקר פשטו פקחי יחידת עוז על אזורי מגורים של מהגרים מאפריקה באילת ובתל אביב, ועצרו עשרות אזרחי דרום סודאן, לקראת גירושם מהארץ. "הפקחים עקבו אחרי בדרכי לעבודה", סיפר אדיסון וואני, אזרח דרום סודאן, ששוהה בישראל 4 שנים. "לפני הכניסה לתחנה המרכזית, הם עצרו אותי ושאלו מהיכן אני. כשאמרתי 'דרום סודאן', הם לקחו אותי לרכב שלהם, שם ראיתי עוד הרבה אנשים שאני מכיר מדרום סודאן".

וואני סיפר כי הם נלקחו למשרדי יחידת עוז, שם, לדבריו, שוחררו כל אלה שנעצרו אך לא היו מדרום סודאן. "הכניסו אותי למעין ראיון, והסבירו לי כי אני חייב לחתום על מסמך, לפיו אעזוב את ישראל ב-17 בחודש". לדבריו, הפקחים איימו עליו כי אם לא יחתום על המסמך, הוא יילקח מיידית למאסר. הוא סיפר כי בעת המעצר שהו שלושת ילדיו, בני 13, 11 ו-9, בבית הספר, והוא חשש כי יישארו לבדם אם יילקח מיידית למאסר. "הם ביקשו שמחר אגיע למשרדים ואביא תמונות של כל בני משפחתי", הוסיף.

מעצר אזרחי דרום סודאן בדרום תל אביב, הבוקרצילום: אורן זיו

וואני אמר שביקש מהפקחים להגיש בו בעת בקשת מקלט, ואולם בקשתו נדחתה. "הפקחים הסבירו לי ששופט בית משפט קבע שאנחנו צריכים לעזוב, ומכיוון שאנחנו לא נגיע אליהם, הם יגיעו לכל אחד לביתו", סיפר. בשבוע שעבר דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את עתירת הארגונים החברתיים נגד החלטת שר הפנים, אלי ישי, להפסיק את מדיניות ההגנה הקולקטיבית על אזרחי דרום סודאן, ובכך אפשר למעשה את גירושם בחזרה לארצם.

ישי עצמו תקף בצהריים את ארגוני זכויות האדם בדברים שפרסם, בהם בירך על תחילת הליך הגירוש. "אני מקווה שהערמת הקשיים על ידי המתיימרים להיקרא ארגוני זכויות אדם תסתיים", אמר ישי. "אין מדובר במבצע נגד המסתננים, כי אם במבצע לשימור זהותה של המדינה היהודית-ציונית", הוא הוסיף, "מספרם המועט של המטוסים שיצאו עד כה הוא כסנונית ראשונה לבשר את נחישותנו הלא-מתפשרת מעצירת ניסיון הפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה".

אלי ישיצילום: אוליבייה פיטוסי

בכנסת התקיים הבוקר דיון בוועדת הפנים באשר לבעיית העובדים הזרים, בו דנו חברי הוועדה בין היתר בתופעת האלימות נגד הזרים בתל אביב, ובתוכנית להתמודדות עם מבקשי המקלט, הפליטים ומהגרי העבודה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ