מכללת עמק יזרעאל תממן הטבות לנשיא שמינויו בוטל

מבקר המדינה מתח ביקורת על תנאי העסקת פרופ' פלדון, שכללו דירה בת"א. המינוי בוטל, אבל הוא ימשיך ליהנות מהדירה ומ-180 אלף שקל מענק

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מכללת עמק יזרעאל הגיעה להסכם פשרה עם פרופ' יורם פלדון, שהיה אמור להתמנות לנשיא המכללה בחודש הבא, ולפיו הוא ימשיך לעבוד במכללה עד סוף 2012 ויקבל מענק והוצאות משפט בסכום כולל של כ-180,000 שקלים, לצד פיצויי פיטורים. פלדון, שהחל לעבוד כסגן נשיא המכללה בינואר 2011, מונה בנובמבר האחרון לנשיא המוסד הבא, במקומה של הנשיאה עליזה שנהר. בדצמבר חזר בו הוועד המנהל מהודעת המינוי, ובפברואר החליט פלדון לתבוע את המכללה על ביטול המינוי.

המכללה טענה כי פלדון הסתיר מהוועד המנהל את העסקתו בשכר מלא במכון הטכנולוגי של ציריך, ה-ETH, במקביל לעבודתו בעמק יזרעאל. מלבד זאת, במכללה התקבל מידע שלילי על התנהלותו של פלדון במוסד השווייצי. המידע הועבר לוועד המנהל בראשות יובל רכלבסקי בטרם מונה פלדון לנשיא המכללה, אולם מסיבה לא ברורה הוא לא נלקח בחשבון. ב- ETHלא ידעו שפלדון מועסק גם בעמק יזרעאל, ציינו כי העסקה כפולה מנוגדת לעקרונותיהם והפסיקו את העסקתו אצלם.

מכללת עמק יזרעאלצילום: דרור ארצי

פלדון טען כי מינויו בוטל משום שלא רצה להבטיח את מינויה של עליזה שנהר, שכיהנה כנשיאת המכללה מאז הקמתה לפני 15 שנה, לתפקיד הרקטורית. לדבריו, שנהר ביקשה ממנו למנותה לתפקיד ואף לקדם מהלך של שינוי תקנון המכללה שיאפשר זאת. פלדון השיב לה, לטענתו, כי ישקול זאת לאחר כניסתו לתפקיד ובהתאם לצורכי המכללה. לדבריו, מאז שהשיב כך ביקשה המכללה לחזור בה ממינויו לנשיא.

בדו"ח שפורסם בחודש שעבר מתח מבקר המדינה ביקורת חריפה על הסכם ההעסקה שחתמה המכללה עם פרופ' פלדון, המעניק לו בין היתר שכר על משרה מלאה, על אף שבשנתיים הראשונות לתפקידו הוא אמור לשהות בישראל 180 יום בלבד בכל שנה. מלבד זאת, ההסכם כולל מימון דירה שכורה בצפון תל אביב על הוצאות אחזקתה ומימון מוניות מהדירה למכללה בעמק יזרעאל.

בהסכם הפשרה שהוצג לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת, ניכר כי עמדת המבקר לא שינתה באופן משמעותי את תנאי העסקתו של פלדון. נקבע בו כי פלדון יורשה להמשיך להתגורר עד סוף השנה בדירה שנשכרה בעבורו, אולם החל מחודש יולי המכללה תממן רק כשליש מעלות שכר הדירה החודשי. עוד נקבע כי היא תממן העברת מכולת חפצים אישיים של פלדון מישראל לשווייץ, ושתי מכולות של ציוד מעבדה שיישלחו ליעד שפלדון יבחר. מלבד זאת, סוכם כי המכללה תרכוש לפלדון כרטיס טיסה לשווייץ. בנוסף נקבע כי פלדון ימשיך להיות מועסק במכללה עד סוף שנת 2012 ב"עיסוק מחקרי בתחום התמחותו (100% מהזמן), בהמשך המשפט הובהר בהסכם כי "עיסוקו של פלדון במחקר אינו מחייב נוכחות במכללה". המכללה סירבה להשיב בנוגע לעלות המוערכת של הסכם הפשרה.

פרופ' יורם פלדוןצילום: מתוך יו-טיוב

בעקבות ביטול המינוי טרם נבחר מחליף לשנהר, שתסיים את תפקידה ביולי. פרופ' פלדון טרם מסר את תגובתו להסכם הפשרה. ממכללת עמק יזרעאל נמסר בתגובה כי "השתתפות המכללה בשכר הדירה נמוכה באופן ניכר. המשך ההשתתפות הוא עד סוף שנת 2012, ואושר על ידי הממונה על השכר באוצר". לעניין מינוי נשיא חדש נמסר כי "הוקמה ועדה לאיתור ממלא מקום הנשיא, ובהמשך יחל הליך מסודר לבחירת נשיא חדש למכללה". לגבי אפשרות מינויה של שנהר לתפקיד רקטור המכללה נמסר כי "מוסדות המכללה טרם החליטו בנידון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ