צעירות שנאנסו בסיני כלואות בסהרונים בשל עומס במקלטים

14 הצעירות, בנות 19-18, נחטפו לסיני כדי לגבות בעבורן כופר. הן הוכרו בישראל כקורבנות סחר בבני אדם אך טרם שוחררו למקלט מתאים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

14 צעירות מאתיופיה שנאנסו בסיני מוחזקות מחודש אפריל האחרון במתקן סהרונים בנגב. זאת משום שמקלט "מעגן" במרכז הארץ, הנותן מחסה לנשים שעברו התעללות, נמצא בתפוסה מלאה. הנשים נחטפו לסיני מגבול סודאן ואתיופיה, לשם באו כדי לחפש עבודה, בכוונה לגבות דמי כופר בעבור שחרורן. כשהתברר למבריחים הבדואים שהחזיקו בהן כי משפחותיהן לא ישלמו את דמי הכופר, הן הובלו על ידי חוטפיהן לישראל, אז נכלאו במתקן.

הצעירות, בנות 19-18, העידו בפני בית הדין לביקורת משמורת על ההתעללות המינית שעברו בסיני. בעקבות כך פנה האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים למשטרה, שקבעה כי יש להכיר בהן כקורבנות עבדות לצורך שירותי מין. עם ההכרה בנשים כקורבנות סחר הוחלט כי יש להעבירן למקלט מתאים. אולם מקלט "מעגן" מכיל 35 מקומות בלבד ולא יכול לפי שעה לקלוט נשים נוספות. האגף לסיוע משפטי פנה למשרד הרווחה, האחראי על מקלטי הסיוע, בדרישה למציאת פתרון חלופי לנשים.

הצעירות שנאנסו הן חלק מקבוצה של 40 נשים שהגיעו לעיירה מטמה בגבול אתיופיה וסודאן כדי למצוא עבודה. מקומיים המסייעים למבריחים הבדואים הציעו להן לחצות את הגבול לסודאן בהבטחה לעבודה בשכר גבוה. לפי הערכה של גורמים מקצועיים בישראל, כמה מהן נחטפו לסיני לצורכי עבודה, ולא לצורכי מין.

כמה מהקטינות שהגיעו עם הקבוצה למתקן סהרונים השתחררו לפנימיות, לאחר שבקשה בשמן הוגשה לבית הדין לביקורת משמורת. כמו כן, כמה מהצעירות הוחזרו לאתיופיה לבקשתן.

ממשרד המשפטים נמסר בשם מהאגף לסיוע משפטי: "לאור מצוקת המקום במקלט "מעגן", מקרים מורכבים במיוחד מטופלים אד הוק על ידי האגף בניסיון למצוא פתרון ייחודי בנסיבות כל מקרה לגופו כמו שחרור למקלטים שאינם מטפלים בקורבנות סחר". ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "ברגע שיתפנה מקום במקלט נקלוט נשים נוספות".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" מקרה נוסף שבו מהגרת מאתיופיה שנפלה קורבן להתעללות מינית קשה בסיני כלואה למעלה מחודש בסהרונים בגלל מצוקת המקום ב"מעגן". האשה העידה כי נאנסה לאורך כמה ימים ברציפות, וכעת היא בהריון. ועדה רפואית בבית החולים סורוקה לא אישרה לה לבצע הפלה בטענה כי היא נמצאת בשלב מתקדם בהריון. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ