ניסיון לפגוע במחאה? |

פעילים במחאה החברתית זומנו לחקירה על התוכניות לקיץ הקרוב

שוטרים התייצבו בבתי פעילים ומסרו להם את צווי הזימון באופן אישי. במשטרה אישרו את הדברים: רוצים להיערך בצורה טובה יותר לקראת הקיץ

אילן ליאור
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה זימנה בימים האחרונים לחקירה פעילים בולטים במחאה החברתית, ככל הנראה בניסיון לברר את תוכניותיהם לקיץ הקרוב. שוטרים הביאו את הצווים לבתיהם של הפעילים. על הצווים לא נכתב מה מטרת החקירה, אך משיחה שערך אחד הפעילים, תמיר חג'ג', עם השוטרים, עולה כי הם מבקשים לברר אילו פעולות מחאה הוא מתכנן ליזום בתקופה הקרובה.

חג'ג' סיפר כי בתו, בת 17, טילפנה אליו אתמול מבוהלת, ואמרה לו כי שוטרים עומדים בפתח הבית ומחפשים אותו. הוא ביקש ממנה למסור להם את מספר הטלפון שלו. "הם התקשרו אלי, ואמרו לי שאני מוזמן לחקירה. כששאלתי אותם מה הסיבה, הם אמרו לי שהם רוצים לדעת מה התוכניות שלי לקיץ", אמר. חג'ג' הבהיר כי בשנה החולפת עמד בקשר רציף עם המשטרה ועדכן אותה בכל אירוע או הפגנה שאירגן. לכן, לדבריו, כלל לא ברור לו מה פשר הזימון הנוכחי. "לדעתי זה קורה רק בגלל שאני ממנהיגי המחאה החברתית, וקיבלתי אישור להקים אוהל גדול בכיכר רבין ב-1 ביולי. כולם מבינים שזאת תהיה יריית הפתיחה לקיץ וזה כנראה הפחיד אותם'", אמר חג'ג'.

זימון לגיטימי או ניסיון לפגוע בחופש ההפגנה? דברו על זה בפייסבוק

פינוי בניין נטוש ברחוב דב הוז בתל אביב, עליו השתלטו פעילי המחאה החברתיתצילום: טלי מאייר

חג'ג' הדגיש כי תמיד שיתף פעולה עם המשטרה ויעשה כן גם הפעם. עם זאת, יש לו ביקורת על עצם הזימון לחקירה ועל האופן שבו הוגש הצו. "המשטרה יודעת את הטלפון שלי. הבנות שלי נכנסו ללחץ מהדבר הזה. אני בהלם שהמשטרה בחרה לבוא הביתה ולחפש אותי. יש דרך הרבה יותר קלה למצוא אותי. זה מריח לא טוב", אמר.

זימון דומה קיבלה שלשום בערב גם מנכ"ל הקשת הדמוקרטית המזרחית, יעל בן-יפת, ששימשה עד לאחרונה גם חברת מועצת העיר תל-אביב מטעם סיעת האופוזיציה, עיר-לכולנו. גם על הזימון שלה לא הופיעו פרטים בדבר מהות החקירה. "זה אבסורד, זה ממש מתחיל להזכיר כאן יותר ויותר משטרים אפלים. המטרה היא להפחיד. לא נתפס בכלל שמזמינים אנשים עוד לפני שהתבצעה, כביכול, איזושהי עבירה לכאורה", אמרה בן יפת ל"הארץ". היא הוסיפה כי היא עדיין אינה יודעת אם תתייצב לחקירה, כיוון שלפי התייעצויות שקיימה, הזימון אינו חוקי.

גם מהמשטרה נמסר כי משטרת ישראל זימנה לחקירה באחרונה מספר פעילים חברתיים לחקירה בתחנות המשטרה ברחבי הארץ. אלו שזומנו לחקירה, הם אותם פעילים המזוהים כמארגני הפגנות המחאה. פעילים מכל הארץ זומנו בחלקם למרחב יפתח במחוז תל אביב ומרחבים אחרים בעיר, אבל גם במרחב שרון זומנו פעילים למשטרת כפר סבא וגם לחיפה זומנו פעילים חברתיים.

בחלק מהמקרים נשלחו לפעילים מכתבים שעליהם להתייצב בתחנת המשטרה לחקירה ואילו במקרים אחרים נשלחו שוטרים לבתי הפעילים כדי לזמן אותם לחקירה. במשטרה סירבו להתייחס באופן פרטני לכל אחד מהפעילים שזומנו ואלו שעוד יזומנו, אולם מסרו כי הצעד נועד להכין את משטרת ישראל לקראת חודשי הקיץ. "כל מה שאנחנו רוצים להשיג בזימון של אותם פעילים זה להכין את עצמנו ואותם בצורה טובה יותר לקראת חודשי הקיץ, אם יש כוונה לחזור ולהפגין", אמרו במשטרת ישראל.

עורך הדין דן יקיר היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח אמר אתמול כי זימון פעילי המחאה לחקירה פסול. "המשטרה מוסמכת להזמין לחקירה חשודים בביצוע עבירה כלשהי. מהמידע שהגיע אלינו עולה, כי אין מדובר בחקירה משטרתית, אלא בשיחות הבהרה או איסוף מידע על פעולות המחאה החברתית שמתוכננות בקיץ. למשטרה אין סמכות לזמן פעילי מחאה, כדי לשמוע על התוכניות שלהם לממש את זכות היסוד שלהם להפגין. אחד התפקידים החשובים של המשטרה הוא להגן על המפגינים ולסייע להם לממש את הזכות להפגין. במקום זאת, המשטרה עורכת שיחות, שהתוצאה שלהן היא הרתעה של האנשים מלהפגין ויצירת רושם כוזב, כאילו הם חשודים, או עלולים לבצע עבירה כל שהיא", אמר יקיר.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הגיב לדברים ואמר כי "זימון פעילים חברתיים לחקירות משטרה מזכיר משטרים אפלים. החשד כי מדובר ברדיפה מתחזק לנוכח העובדה כי הפעילים זומנו על-ידי שוטרים שהתייצבו בבתיהם לא על מעשים שעשו, אלא לקראת פעילות בעתיד. המטרה ברורה: להלך עליהם אימים כדי להניא אותם מפעילות. זה מעשה פסול בתכלית ואנטי-דמוקרטי במהותו, וכל מטרתו להפחיד ולדכא את המחאה שצמחה בקיץ", אמר הורוביץ. הורוביץ גם קרא למפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, "לבטל את הזימונים המבישים שיצאו תחת ידיהם של פקודיו".

ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' קראה למפכ"ל המשטרה להפסיק לאלתר את זימונם לחקירה של פעילי המחאה החברתית. "חקירתם בדבר כוונותיהם העתידיות, ומבלי שעברו כלל על החוק, היא חציית גבול מסוכנת", אמרה יחימוביץ' והוסיפה כי "נשמת אפה של הדמוקרטיה היא החופש להביע דעה ולמחות נגד השלטון. מדאיגה התופעה המסתמנת ולפיה משטרת ישראל רואה בפעילי המחאה יעד מודיעיני של האויב. מדובר באזרחים טובים ואכפתיים, אשר תורמים לחברה, נאבקים על דמותה המוסרית של המדינה, ותורמים לשמה הטוב של ישראל בעולם כדמוקרטיה היחידה באזור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ