מתקן הכליאה החדש "עיר עמים": אלפי מהגרים יגורו במכולות בנגב

ביקור באתר הענק המוקם באזור קציעות, מגלה כיצד מתכוננת המדינה להחזיק במהגרים עד גירושם. מועצת רמת נגב: אין סיבה שהבעיה הזו תיפול עלינו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שלט העץ שצבעיו האדומים-צהובים דהו מקדם את פני הבאים בשערי העיר החדשה הנבנית כעת באזור קציעות, בלב סופות החול שבגבול ישראל-מצרים. בשבועות האחרונים עלו עשרות כלים כבדים על הקרקע במקום. הם יישרו את השטח וסללו כבישי אספלט בדרך להקמת "עיר עמים" - מתקן הכליאה למהגרים בדרום הארץ. "אנחנו בונים לסודאנים מקלט מדיני", תיאר עובד על טרקטור את המתרחש בשטח, "עושים פה כמו שכונה".

בניסיון להתמודד עם החום הכבד בשעת הצהריים מנסים העובדים לתפוס כל פיסת צל באזור הצחיח. לפי תוכנית משרד הביטחון, בקרוב ייפרסו בין הררי החול גם עשרות אוהלים שיהפכו לשתי ערים של ממש. עיר אחת תהיה באחריות צה"ל, על חורבות בסיס ישן ששימש בעבר את עוצבת סיני, כמה קילומטרים מדרום לקציעות. עיר נוספת תוקם סמוך למתקן הכליאה הקבוע. מבט חטוף במקום מגלה משטחים מרוצפים בטון, המתאימים בגודלם באופן מושלם להקמת אוהלים. עשרות "הרים" קטנים כאלה פרוסים במרחק נגיעה מהגבול.

במשרד הביטחון ציינו כי הם מתכוונים לשמר את תוכנית המתאר הארצית הרלוונטית להקמת מתקן הקבע, המחייבת כי לכל מהגר יהיה מרחב של 4.5 מ"ר גם במתחמי האוהלים. לפי התכנון, בשלב הראשון ישהו ב"עיר עמים" כ-3,000 אנשים שיגורו במכולות שיוסבו למתקני מגורים. בהמשך יוקמו מקטעי מגורים נוספים, בהם ישוכנו בסך הכל כ-8,000 מהגרים. "לא יהיה מצב שבו אנשים עוברים בגבול ואין להם מקום במתקני השהייה", אמר גורם במשרד הביטחון, "מטרת התוכנית היא לפגוע במוטיבציה של אלה המתכוונים להגיע לישראל. מי שייכנס לא יעלה על טיולית ויגיע לתל אביב, אלא יועבר למתקן בדרום". עד סוף השנה מצפים באגף המבצעים הלוגיסטיים והנכסים במשרד הביטחון להשלים את בניית החלק הראשון למתקן, אולם מתכננים להכניס את ראשוני המהגרים למקום כבר בנובמבר הקרוב. הפרויקט כולו צפוי להסתיים בעוד כשנתיים עד שלוש שנים.

עבודות לבניית "עיר עמים", אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

נראה ש"עיר עמים" לא יעמוד בקצב מבצעי המעצרים של רשות ההגירה, שהחלו אתמול, ואף לא בהיקף המהגרים הנכנסים כיום לישראל בניגוד לחוק. לאור נתוני קצב הגעת המהגרים לישראל - כ-2,000 איש בממוצע בחודש, בתוך חודשים ספורים יחזור המצב לקדמותו, ומקומות השהייה בדרום לא יספיקו.

מענה אפשרי לתחלואה בשחפת

"עיר עמים" אמור לתת מענה גם לאספקת שירותי הבריאות למהגרים, ובייחוד לסייע בהתמודדות עם מחלת השחפת, ממנה סובל חלק מהם. המהגרים המגיעים כיום למתקן "סהרונים" נמצאים תחילה בבידוד, מחשש שנדבקו במחלה, ובהמשך מועברים לבדיקה בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. לאחר הבדיקה משובצים המהגרים הבריאים לאוהלי המגורים במתקן. במסגרת הפרויקט צפוי להיבנות גם מרכז רפואי חדיש, שיספק פתרונות רפואה למהגרים במשך כל תקופת השהייה במקום, אולם מדובר במהלך שיימשך כשנתיים לפחות. במשרד הביטחון ציינו כי בכל המתקנים הנבנים מוקמים גם מבני מרפאות, אך ביחס לשירותי הרפואה לשוהי ערי האוהלים הפנו לשירות בתי הסוהר. לאור מספר האנשים הגבוה שצפוי להשתכן במקום ועלויות המהלך הגבוהות, סביר כי הרפואה במקום תבוצע על ידי חברה פרטית. בשב"ס אמרו כי אין תוכנית מגובשת לנושא, וכי מתווה הפעלת מתקני הכליאה נמצא כעת בדיונים במטה השירות.

"עיר עמים במספרים" - לחצו להגדלה

"במדינת ישראל מה שזמני הופך לקבוע"

סוגיה נוספת הנוגעת ל"עיר עמים" וטרם נפתרה היא הטיפול בשפכי הביוב באזור. במשרד הביטחון העריכו כי המתקנים ישתמשו בתשתיות המוקמות באזור בימים אלה ונמצאים ב"מצב מתקדם". משמעות הדבר היא שלפחות בתחילת קליטת המהגרים במקום לא יהיו המתקנים במצב הדרוש. נראה כי בריכות האידוי, שהועלו כפתרון אפשרי לבעיה, יהיו רק פתרון ביניים כאשר במתקנים יהיו רק כמה אלפי מהגרים בודדים. כעת, עם הגדלת מספר השוהים במקום, צופים כי לא יהיה מנוס מהקמת מתקן לטיהור שפכים, אך גם תהליך זה צפוי להימשך חודשים ארוכים.

גם עניין אספקת החשמל למתקנים החדשים טרם נפתר, כאשר תושבים המתגוררים באזור העידו כי כבר כיום הם סובלים מבעיות באספקת החשמל הסדירה, מצוקה שצפויה להחריף בעת הקמת עיר נוספת בין היישובים המבודדים. שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת נגב, מתנגד באופן נחרץ לבניית ערי האוהלים וציין כי לא יעניק לפרויקט היתרי בנייה כנדרש בחוק. ריפמן מסביר כי אלה צפויים להכביד על התשתיות הרעועות בין כה וכה במקום. "להקים עיר אוהלים זה נראה רע. אתה לוקח אנשים מדרום תל אביב, שם אותם באוהלים באמצע המדבר, ועכשיו לך תדאג להם", אמר ריפמן, "אומרים לי 'זה זמני', אבל במדינת ישראל הזמני הופך לקבוע. אין שום סיבה שרמת הנגב תספוג את כל הכישלונות של חוסר הטיפול בשנים האחרונות בבעיית מהגרי העבודה". בתגובה לכך אמרו במשרד הביטחון כי המשרד "עומד בקשר רציף עם המועצה האזורית למציאת פתרונות מוסכמים ויעילים לכל הסוגיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ