מקווה טהרה יוקם בלב הכפר סילוואן

עמותת הימין אלע"ד תקים מרכז מבקרים בשיתוף רשות העתיקות. "שלב נוסף בתהליך השתלטות המתנחלים על השכונה", טוענים התושבים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

עמותת אלע"ד תקים מקווה טהרה שישתמש במי מעיין הגיחון בלב הכפר הפלסטיני סילוואן שבמזרח ירושלים. כך אושר אתמול (שני) בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים. זהו ככל הנראה המקווה הראשון שייקום בתוך כפר פלסטיני. הפרויקט מבוצע בשיתוף עם רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים ובמימון ממשלתי ועירוני.

תוכנית הבינוי כוללת מבנה גדול שיקלוט תיירות וחולש על פתח היציאה של מעין הגיחון, בתחתית הכפר, בתחומי הגן הלאומי עיר דוד. בנוסף, יוקמו קומה נוספת ומרפסת תצפית מעל המבנה. החלק המעניין ביותר בתוכנית הוא הקמתו של מקווה טהרה קטן לשימוש הציבור.

בעמותת אלע"ד מסבירים שלא מדובר במקווה אלא ב"בור טבילה" שנועד לפתור בעיה הקיימת היום של מבקרים, בעיקר חרדים, שטובלים במקום ללא רשות, בעירום מלא, ומפריעים לתנועת התיירים באתר. "לא פעם נוצרות סיטואציות מביכות במקום. הרעיון הוא ליצור הסדרה של בור טבילה. לא מדובר במקווה סגור אלא בבור בגודל של מטר וחצי על מטר וחצי", אומר דובר אלע"ד אודי רגונס. לשאלת חברי הוועדה, אמר יו"ר אלע"ד דוד בארי כי המקווה יהיה פתוח לציבור אך הוסיף הערה כי למקווה "צריך לבוא עירומים".

האזור בו יבנה מרכז המבקרים החדשצילום: אמיל סלמן

הגן הלאומי עיר דוד, שמצוי בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים, הוא מאתרי התיירות הפופולריים בישראל. על פי הערכות, מדי שנה מבקרים בו כ-450 אלף איש. מאז סוף שנות ה-90 הוא מנוהל בידי עמותת אלע"ד, עמותת ימין שעוסקת רבות גם ברכישת בתים וביישוב יהודים במזרח ירושלים. הניהול נעשה מתוקף הסכם בין העמותה לבין רשות הטבע והגנים.

בשמאל מותחים ביקורת נוקבת על התוכנית ועל הקמת המקווה. "ברור שהמקווה אינו מיועד לתושבים הפלסטינים", אומר הארכיאולוג יוני מזרחי, חבר עמותת "בעמק שווה", המאגדת ארכיאולוגים שמותחים ביקורת על הנעשה בסילוואן. "מעיין הכפר סילואן שימש במשך מאות בשנים מקור המים של התושבים ומאוחר יותר מקום בילוי. ב- 1995 סגרו אותו כדי לערוך במקום חפירה ארכיאולוגית ומאז אף אחד אפילו לא חושב שצריך להנגיש אותו בחזרה לתושבים", אומר מזרחי. "מה שהתחיל כחפירה ארכיאולוגית לצורכי 'מחקר' ופיתוח האתר הופך שוב לאמצעי המכשיר השתלטות ישראלית על אחד ממקורות הכפר. זה שלב נוסף בתהליך השתלטות של המתנחלים. לצערנו רשויות התכנון הישראליות רואות בחפירות הארכיאולוגיות נכסים ישראליים שיש לשמור עליהם במתחמים סגורים".

על פי המסורת היהודית, לטבילה במימי הגיחון יש סגולה יתרה. המעיין, שהיה במשך רוב שנותיה של ירושלים מקור המים החשוב ביותר של העיר, נחשב למקום שבו טבל האדם הראשון לאחר חטא גן העדן. מסורת אחרת מדברת על כך שכוהני המקדש היו יורדים לטבול בו באירועים מיוחדים, כאשר לא הסתפקו במקוואות שבהר הבית ובסביבותיו. במקרא מוזכר המעיין כמקום שבו הוטבל המלך שלמה. על פי הערכות, אפשרות לטבול במקום תיצור זרם מבקרים אדיר שיבקש לנצל את ההזדמנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ