משלחת דרום סודאנית תגיע לישראל לתאם את גירוש אזרחי המדינה

בתחילת השבוע הבא ימריא מטוס עם כ-200 דרום סודאנים מישראל לג'ובה. גם היום נעצרו עשרות מהגרים אפריקאים, מרביתם מדרום סודאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משלחת מטעם ממשלת דרום סודאן תגיע השבוע לישראל כדי להתחיל בתיאומים לקראת גירוש אזרחי המדינה השוהים בישראל שלא כחוק בחזרה לארצם. לדברי מקור במשרד החוץ, המשלחת תכלול פקידים מרשות ההגירה של דרום סודאן, ואנשיה ייפגשו עם גורמים ברשות ההגירה והאוכלוסין בישראל.

בתחילת השבוע הבא ימריא מטוס עם כ-200 נתיני דרום סודאן מישראל לג'ובה. מדובר בעיקר בדרום סודאנים לשעבר שהחליטו לשוב לארצם עוד לפני מבצע המעצרים שהתחיל השבוע. באמצע יולי ימריא מטוס נוסף ובו 200 נתינים דרום סודאנים שהסכימו לשוב לארצם, אך ביקשו לעשות כן אחרי סיום שנת הלימודים של ילדיהם, וקיבלו אישור לכך מרשות ההגירה.

במגעים האחרונים בין משרד החוץ לממשלת דרום סודאן סיכמו שני הצדדים לבצע את הרחקת אזרחי המדינה בתיאום ובצורה שתאפשר את קליטתם בצורה טובה ככל האפשר. ישראל התחייבה לספק הכשרות מקצועיות לדרום סודאנים שיחזרו לארצם מרצון. במקביל, מתנהלים מגעים להקצאת סיוע ישראלי למגורשים על אדמת דרום סודאן, בין היתר בצורת הכשרה מקצועית בחקלאות.

מתקן הכליאה סהרוניםצילום: אליהו הרשקוביץ

היום המשיכה הרשות במבצע המעצרים ברחבי הארץ, כשעיקר הפעילות התרכזה בתל אביב ואילת. בתום היום השלישי מתחילת המבצע נעצרו 100 מהגרים, רובם מדרום סודאן. במהלך היום הוגשו 280 בקשות לעזיבה מרצון ומתחילת המבצע הוגשו למעלה מ- 300 בקשות.

יש לציין כי הרשות יכולה אמנם לגרש רק את אזרחי חוף השנהב ודרום סודאן, שההגנה הקולקטיבי עליהם תמה, אך גם מהגרים אפריקאים רבים, שאינם ברי גרוש, סובלים מהמצב. "עצרו אותי פעמיים" אומר ארמון, מהגר מאריתריאה, שלא נשא עליו את אשרת השהייה במשך יממה. "כל פעם אני מסביר שאני לא מדרום סודאן ועובר תשאולים ארוכים או איומים ש'גם אליכם נגיע'. זו תחושה קשה כשהולכים אחריך או רודפים אחריך מבלי שביצעת פשע כלשהו".

"לאנשים הפונים לרשות או הנתפסים ברחובות נאמר כי אם לא יחתמו על רצונם לעזוב ימנע מהם לאסוף את רכושם והם יישארו במעצר, כך שספק עד כמה מדובר בעזיבה מרצון", אומר ד"ר רמי גודוביץ, פעיל חברתי ורכז קשרי קהילה בספריית לוינסקי. "ביום שני נעצרה משפחה עם חמישה ילדים בגילאי שנה וחצי עד 15, וכל המשפחה הועברה לסהרונים כיוון שהאם סירבה לחתום על מסמך עזיבה מרצון. הילדים היו אחוזי בהלה ובמצב קשה לאור המעצר".

בתוך כך, בימים האחרונים בדקה הרשות את סוגיית הילדים השוהים במסגרות חוץ ביתיות, במטרה לבחון כיצד לטפל בנושא. כפי שפורסם ב"הארץ" בפברואר, כ-15 ילדים אזרחי דרום סודאן שוהים במסגרות חוץ ביתיות לאחר שהוצאו מבתיהם בצו בית משפט בשל אלימות או אי מסוגלות של הוריהם לגדלם. כעת עולה כי הרשות תפעל על פי הנחיות שירותי הרווחה וילד שישאר בהשמה חוץ ביתית יישאר בארץ וכך גם הוריו.

ארגון הסיוע לפליטים אס"ף פנה באחרונה לרשות וביקש לדעת כיצד תפעל לגבי הילדים. הארגון העביר לרשות רשימה של ילדים השוהים מחוץ לביתם, וזו פנתה לשירותי הרווחה בבקשה לקבל המלצתם באשר לכל ילד וילד. "אנו נפעל פרטנית לגבי כל ילד על פי המלצת שירותי הרווחה וננהג בזהירות מירבית", מבהיר יוסי אדלשטיין, ראש מינהל אכיפה זרים ברשות, "אם ילד לא יוכל לחזור למשפחתו בשל סכנה כלשהי בשום מצב הוא לא יוחזר אליה, ולא נפריד הורים מילדם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ