פעילים זומנו לחקירה במחוזות שונים, במשטרה מתעקשים: "זו לא הוראה מלמעלה"

היום ומחר צפויים להיחקר פעילי מחאה בולטים, למרות שבמשטרה ניסו להבהיר כי המדיניות בנוגע לקיום הפגנות ומחאות "נשארה כשהיתה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במשטרת ישראל הבהירו אתמול (שלישי) כי ההחלטה לזמן את ראשי המחאה החברתית לחקירת משטרה, כפי שפורסם ב"הארץ", לא היתה הוראה "שהגיעה מגבוה". זאת, למרות שהזימונים נשלחו לפעילים בולטים מטעם כמה מחוזות במשטרה, ובהם תל אביב, מרכז וחוף.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' התייחס הבוקר לנושא בראיון לגלי צה"ל ואמר כי זימון הפעילים לא מקובל עליו, והוסיף כי ביקש מסגן המפכ"ל לעצור את התופעה. למרות זאת, במשטרה ממשיכים לזמן פעילי מחאה לחקירות. הבוקר זומנה לחקירה במשטרת ירושלים ויקי וענונו, מהדמויות הבולטות במאבק למען הדיור הציבורי בבירה. היא זומנה לחקירה בתחנת מרחב מוריה. לדבריה, השוטר שצלצל אליה לא פירט מדוע היא מזומנת ואמר כי הכל יתברר לה לכשתגיע לתחנה. ואולם מוקדם יותר השבוע היא זומנה טלפונית על ידי שוטר אחר, שם הובהר לה כי הרקע לכך הוא פעילותה החברתית.

בעקבות הזימון פנה ח"כ אילן גילאון (מרצ) לשר אהרונוביץ, גולל ספניו את הדברים, והאחרון אמר כי ידרוש לבטל את חקירתה במשטרה. "התנהלות המשטרה מזכירה משטרים אפלים", אמר ח"כ גילאון. "לא ייתכן שבילוש ומעקב אחר פעילים חברתיים יהפכו לדפוס קבוע של המשטרה. אני שמח שהשר אהרונוביץ עומד במילה שלו והתחייב לעצור את החקירה".

פעילי צדק חברתי בהפגנה בתחלת החודשצילום: תומר אפלבאום

לפני יומיים פורסם כי המשטרה זימנה בימים האחרונים לחקירה פעילים בולטים במחאה החברתית, ככל הנראה בניסיון לברר את תוכניותיהם לקיץ הקרוב. שוטרים הביאו את הצווים לבתיהם של הפעילים. על הצווים לא נכתב מהי מטרת החקירה, אך משיחה שערך אחד הפעילים, תמיר חג'ג', עם השוטרים, עולה כי הם מבקשים לברר אילו פעולות מחאה הוא מתכנן ליזום בתקופה הקרובה.

חקירת הפעילים עוררה הדים רבים בכלי התקשורת וזעם על מה שנראה כניסיון של השלטון לסתום פיות. בתגובה מסר ראש חטיבת הדוברות הודעה לתקשורת בה נכתב כי, "בהמשך לפרסומים בנוגע לזימונים של פעילי המחאה החברתית למשטרה, אנו מבהירים כי מדיניותה של משטרת ישראל בנוגע לקיומן של מחאות והפגנות נשארה כשהיתה. המשטרה, מתוך הכרה בחשיבות חופש הביטוי והדעה במדינה דמוקרטית, תאפשר ותפעל לקיומה המסודר של כל מחאה והפגנה חוקית ולגיטימית שאושר כחוק, בדיוק כפי שהיה בקיץ האחרון". במשטרה ביקשו להדגיש כי לא ניתנה כל הנחייה אחרת מכל גורם שהוא למשטרה.

בימים האחרונים הגיע מידע לאגף המודיעין של המשטרה במטה הארצי לפיו בסוף השבוע הקרוב צפוייה להתקיים הפגנה גדולה של פעילים חברתיים. גורמי המודיעין במטה הארצי העבירו לרכזי המודיעין בשטח את המידע והורו להם לנסות ולבדוק במה מדובר מול הגורמים הרלוונטיים במחזותיהם. אחרי ההפגנות בקיץ האחרון אגרה המשטרה רשימה של פעילים בולטים וחלר מהם זומנו לחקירה.

במשטרה טענו אתמול כי כוונת החקירות היתה לנסות ולתאם את ההפגנות עם אותם פעילים ואפילו להגיש עזרה במידה והפעילים יבקשו אותה. עם זאת, עד היום השוטרים נהגו לסגור ולפזר הפגנות שלא קיבלו אישור ולא נעשו בתאום מלא, ולא דאגו לתיאום מוקדם מולם. המארגנים של ההפגנות שנקראו לחקירה בחלקם כבר ספגו אלימות מצד השוטרים שהיום רוצים "להושיט להם יד" וחלקם אפילו נעצרו והובאו להארכות מעצר בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ