המשטרה ביטלה חלק מהזימונים לחקירות של מובילי המחאה

יומיים לאחר שקיבלו זימון, מארגני המחאה מספרים על שיחה טלפונית בה הודיעו להם על ביטול הצו. בתוך כך, פעילה שנחקרה בי-ם טוענת שמתוכנן חיפוש בביתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה החלה לבטל חלק מהזימונים לחקירות של פעילי המחאה החברתית, ככל הידוע בהוראת השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'. כמה פעילים מעידים כי קיבלו בצהריים שיחת טלפון שבה הודיעו להם כי אין צורך שיתייצבו לחקירה שאליה זומנו. השוטרים לא הסבירו מדוע בוטלה החקירה. השר אהרונוביץ' אמר מוקדם יותר כי החקירות האלה אינן מקובלות עליו, ועל כן הורה למפכ"ל לבטל אותן.

"התקשרו אלי ואמרו 'מדברים מהמשטרה'", מספרת יעל בן יפת, מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית ועד לאחרונה חברת מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת האופוזיציה "עיר לכולנו". "שאלו אותי אם קיבלתי זימון לחקירה וכשהשבתי שכן אמרו 'אין צורך שתבואי'. כששאלתי למה אמרו לי 'שיהיה לך יום טוב'. לא הסבירו כלום. זה היה ממספר חסום, אני אפילו לא יודעת מי דיבר איתי".

בן יפת מברכת על ביטול החקירה ואומרת כי ככל הידוע לה הזימון היה בלתי חוקי. "אני שמחה שהפעם השכל הישר גבר על ההתלהמות נגד המחאה והפעילים החברתיים שמסומנים לא רק על ידי המשטרה אלא גם על ידי הממשלה כעבריינים. אבל אני לא אופטימית. אלמלא הפרסום בתקשורת זה יכול היה לעבור בשקט", היא אומרת.

הפגנה למען צדק חברתי בכיכר הבימה. בתחילת החודשצילום: תומר אפלבאום

בתחילת השבוע פורסם כי פעילים בולטים במחאה החברתית קיבלו לבתיהם זימונים לחקירות, ככל הנראה במטרה לברר מהן תוכניותיהם לקיץ הקרוב. בחלק מהמקרים, שוטרים הגיעו לבתיהם של הפעילים כדי לזמן אותם. המהלך זכה לביקורת חריפה מהשמאל. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר כי "זימון פעילים חברתיים לחקירות משטרה מזכיר משטרים אפלים", ואילו ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגדירה את הצעד "חציית גבול מסוכנת".

לפני שהחלו לזרום הדיווחים על שיחות הביטול, זומנה הבוקר לחקירה במרחב מוריה ויקי וענונו, מהדמויות הבולטות במאבק למען הדיור הציבורי בירושלים. לדבריה, בזמן החקירה הובהר לה כי בכוונת המשטרה לערוך חיפוש בביתה כדי לאתר לפידים שאמורים לשמש פעילים במשמרת מחאה שצפויה להתקיים השבוע בבירה. המשטרה אכן ערכה חיפוש היום בביתה, אך לא מצאה דבר. פעילי המחאה בירושלים הכחישו כי היתה להם כוונה לקיים צעדת לפידים.

גם חגי מטר, עיתונאי ופעיל שמאל, התייצב הבוקר בתחנת מרחב יפתח לחקירתו. לדבריו, השיחה עם החוקרים, שהציגו את עצמם כרכזי מודיעין, ארכה פחות משלוש דקות. הם שאלו אותו במה הוא עוסק וכאשר השיב שהוא עיתונאי השיחה נקטעה. "המטרה שלשמה הזמנו אותך היתה כדי לתאם ציפיות לקראת מחאות שעומדות להיות בקיץ מבחינת צדק חברתי וכל הסיפור הזה", אמרו לו. "כיוון שאתה עיתונאי אנחנו לא יכולים להיות איתך בקשר כי יש בזה ניגוד אינטרסים", הוסיפו מיד.

בפוסט שהעלה לאתר MySay הוא מעיד כי אחר כך אמר לו אחד החוקרים שהמשטרה תומכת בהפגנות ומעודדת אותן. החוקר הוסיף כי חשוב למשטרה להיות בקשר עם מובילי פעולות המחאה כי טוב לכל הצדדים "לייצר כר פורה" להפגנות. "המטרה היתה לתת, לא למנוע ולא שום דבר. זה יצא מכל פרופורציה. זה לא היה כדי למנוע או לסכל, אלא רק לתאם ציפיות ועמדות", אמר למטר רכז המודיעין. מיד לאחר מכן, הוא כותב, הסתיימה החקירה הקצרה.

במשטרת ירושלים דוחים על הסף את הטענות ומוסרים בתגובה: "הגב' וענונו זומנה אל מרחב מוריה לאחר שהתברר כי היא מתכוונת להוביל תהלוכה של מאות מפגינים נושאים לפידים בוערים ללא כל תיאום או אמצעי בטיחות. תהלוכה כזאת מחויבת על פי חוק  באישורי בטיחות של כיבוי אש, סדרנים ומשגיחים".

במשטרה מדגישים עוד כי "הגב' וענונו זומנה לצורך זה בלבד ולא משום סיבה אחרת, והמשטרה תאפשר לקיים כל מחאה חברתית. במשטרה מותחים ביקורת על התנהלותם של ראשי המפגינים אשר התכוונו להצעיד בחוסר אחריות מאות אנשים בהם נשים וילדים נושאי לפידים בוערים ללא כל אמצעי בטיחות או תאום עם הגורמים הרלוונטים -דבר שעלול היה לגרום לסיכון חיי אדם ואף לפגיעה בנפש.

לדברי עו"ד לילה מרגלית, ראש תחום זכויות אדם בהליך הפלילי באגודה לזכויות האזרח, "השר לביטחון פנים הבהיר הבוקר בתקשורת כי זימון פעילי המחאה לחקירות אינו מקובל עליו. אולם נראה כי המשטרה טרם הפנימה את הפסול החמור שבהתנהלותה. במדינה דמוקרטית, המשטרה אינה חוקרת פעילים על ההפגנות המתוכננות על ידם, וודאי שאינה מבקשת לחפש בבתיהם כדי לאתר ציוד העשוי לשמש להפגנות. אם למשטרה יש חשדות קונקרטיים לפעילות פלילית המצדיקה חיפוש בביתו של אדם, שתתכבד ותבקש צו חיפוש בבית המשפט. זימון פעילה חברתית לחקירה, בניסיון לחלץ ממנה 'הסכמה' לעריכת חיפוש בביתה ללא כל עילה, הוא פסול מכל וכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ