משרד הביטחון הוציא צו הריסה למבנה שהוא הקים

על קרקע פלסטינית, בסמוך לשכונת נווה יעקב בירושלים, הוקמו בי"ס חרדי ומתחם תחזוקה של משרד הביטחון. המינהל האזרחי הורה להרוס אותם, אך הצו לא מומש

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

רחוב מעלות הרב פרדס בנווה יעקב הוא הרחוב הצפוני ביותר בירושלים. הוא שוכן בקצה שכונת נווה יעקב, כמה עשרות מטרים מחומת ההפרדה, שחוסמת את השכונה הפלסטינית דחיאת אל בריד מדרום. הגבול המוניציפאלי של העיר עובר מטרים ספורים מהמדרכה הצפונית של הרחוב ובשטח שבין המדרכה לבין גדר ההפרדה נוצר מעין שטח הפקר. האדמות במקום שייכות לפלסטינים שאינם יכולים לממש את בעלותם משום שהם חיים מעבר לגבול, וכך, לפני שלוש שנים, הוקם בשטח הזה בית ספר חרדי גדול ממבנים יבילים.

ליד בית הספר "מנחת חינוך", נמצא מתחם עבודה גדול שהוקם כדי לתחזק את גדר ההפרדה. המתחם כולל מספר מבנים, מכולות וחניון לדחפורים שהוקמו אף הם ללא היתרים ועל קרקע פלסטינית פרטית. למרות שהמבנים הוקמו על ידי משרד הביטחון, זרוע אחרת של המשרד - המנהל האזרחי - הוציאה לפני שנה צו הריסה למבנים אלו. גם לבית הספר הוצא צו הריסה, אך שני הצווים אינם ממומשים.

זמן קצר לאחר תחילת הבנייה של בית הספר, החלה עיריית ירושלים לבחון את חוקיות המבנה, אך משום שהוא נמצא מחוץ לגבולותיה הועבר הנושא לטיפול המנהל האזרחי. מעיריית ירושלים נמסר כי "המבנה נמצא מחוץ לגבול השיפוט העירוני ולכן אינו מטופל על ידי המחלקה לפיקוח על הבניה".

בית הספר בצפון ירושלים, שגם נגדו הוצא צו הריסהצילום: אמיל סלמן

המנהל האזרחי מסר ש"מדובר במבנה המשמש כמוסד חינוכי שנבנה באופן בלתי חוקי וללא אישור תכניות כנדרש. למחזיקים במבנה נמסר צו הפסקת עבודה וזימון לועדת המשנה לפיקוח, ומשאלה נמנעו מלהופיע, הוצא צו הריסה למקום".

איש השמאל, דרור אטקס, חשף את הבנייה הבלתי חוקית באזור באמצעות סדרת צילומי אוויר. "העובדה שמערכת הביטחון משתתפת בגזל קרקעות ובבנייה לא חוקית היא הדבר האחרון שממנו אמור להיות מופתע מי שמכיר את המציאות בשטחים", אומר אטקס. על בית הספר הוא אומר: "קו ישר מתוח בין מגרון וגבעת האולפנה לבין בית הספר של מנחת חינוך, זו הוכחה נוספת לכך שהאוכלוסייה החרדית התערתה עמוקות בהוויה הפוליטית הישראלית, המעודדת את התפיסה כי רכוש פלסטיני הוא הפקר מוחלט".

בנוגע למתחם של מנהלת הגדר נמסר ממשרד הביטחון והמנהל האזרחי: "החניון ממוקם במרכז הגזרה של תוואי גדר הביטחון. זאת על מנת לתת מענה לאחזקת הגדר. החניון נמצא במקומו זה מספר שנים, ומשהובא לידיעת משרד הביטחון כי נגד הקבלן הוצא צו הריסה, טופל הנושא מול הקבלן וזה התחייב להסדיר את הנושא מול המנהל האזרחי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ