בישראל מצב הנשים לא יותר טוב

האם רק במקומות שאנו תופשים כ"חשוכים" נשים נתונות באיום מתמיד של אלימות מינית, למשל? האם זו לא מנת חלקן של כל אשה ונערה, גם במערב ה"נאור"?

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער

כבר לא מעט זמן אני חושבת על קנדה. כמה וכמה חברות וחברים חפים מפשע כבר הטרדתי במחשבות משונות על הקמה של עוד קהילה ישראלית-לשעבר בוונקובר. ונקובר, כי שמעתי ששם פחות קר ממקומות אחרים בקנדה. כי חוץ מהקור, מה רע בקנדה. לא רק שהיא רחוקה מאוד מגבעת האולפנה, יצהר, תפוח ושאר פירות רקובים, היא גם מקדמת בברכה מהגרים. בלי ספק מקום שיש מה ללמוד ממנו.

והנה מתברר, שקנדה היא גם המדינה שהכי כדאי לנשים לחיות בה. אם עד עכשיו המזוודה עוד לא נארזה, זה כנראה קרוב מאי-פעם. או שרק אמשיך, כרגיל, לדבר על זה. בסקר של 20 הכלכלות הגדולות בעולם שהתקיים לקראת ועידת ה‑G20 התברר, לא בפעם הראשונה, שעדיף להיוולד בריא, עשיר, לבן וזכר. למעשה, עוברית שאיתרע מזלה לשאת את הכרומוזומים XX עלולה שלא לזכות לראות אור יום, כפי שמעיד הנתון, הידוע והמחריד כל כך, על עשרות מיליוני הפלות הנעשות בהודו, בסין ובמדינות אחרות, רק בגלל המין ה"לא-נכון" של העוברית.

ההכחדה הזאת - לנוכח ממדיה אין ספק שמדובר בהשמדה שיטתית­ - היא הסמן הקיצוני של היחס התרבותי של המין האנושי כיום למחצית האוכלוסייה המרכיבה אותו. קל מאוד לומר: זה שם, אצלם, אצל הודים נבערים, אלה מתחתית הרשימה של הסקר. זה לא אצלנו, חלילה. נכון, זה לא אצלנו. כאמור, מדובר בסמן הקיצוני. אבל הסמן הזה מצוי בקצה של סקאלה. וחשוב לראות מה קורה לכל רוחבה של הסקאלה הזאת.

נשים חרגיות מ"כת הטאליבן"צילום: אוליבייה פיטוסי

האם רק במקומות שאנו תופשים כ"חשוכים" נשים נתונות באיום מתמיד של אלימות מינית, למשל? האם זו לא מנת חלקן של כל אשה ונערה, גם במערב ה"נאור"? אפילו בקנדה. גם במדינות שמודעות לצורך בשוויון, כמו גרמניה, בריטניה, אוסטרליה וצרפת הנמנות גם הן בחמישייה הפותחת של הסקר, יש עדיין פערי שכר בין גברים לנשים וגילויים רבים נוספים של אפליה מגדרית.

מנקודת מבט היסטורית, תיקון העוול העצום של אפליה שיטתית של חצי מהאוכלוסייה האנושית התחיל רק לפני רגע, והעבודה הזאת עוד רחוקה מאוד אפילו מאמצע הדרך. ישראל לא נמנתה עם המדינות שבסקר, הרי לא מדובר באחת הכלכלות הגדולות בעולם. נותר רק לשער אילו ציונים היינו מקבלים. עם קריטריונים כמו רמת האלימות, לא כדאי להמר על מקום גבוה מדי בטבלה. ואם סחר ועבדות עשויים להישמע ברגע הראשון כמו עוד אחד מהדברים האלה ששייכים למקומות אחרים, כדאי להיזכר שישראל היא שחקנית מרכזית בזירה הנתעבת של סחר בנשים לזנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ