אילן ליאור ועוז רוזנברג

המשטרה החלה לבטל חלק מהזימונים לחקירות של פעילי המחאה החברתית, ככל הידוע בהוראת השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'. כמה פעילים העידו שקיבלו אתמולשיחת טלפון שבה הודיעו להם כי אין צורך שיתייצבו לחקירה אליה זומנו. השוטרים לא הסבירו מדוע בוטלה החקירה. השר אהרונוביץ' אמר מוקדם יותר אתמול כי החקירות האלה אינן מקובלות עליו, ועל כן הורה למפכ"ל לבטל אותן.

"התקשרו אלי ואמרו 'מדברים מהמשטרה'", סיפרה יעל בן יפת, מנכ"ל הקשת הדמוקרטית המזרחית ועד לאחרונה חברת מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת האופוזיציה "עיר לכולנו". "שאלו אותי אם קיבלתי זימון לחקירה וכשהשבתי שכן אמרו 'אין צורך שתבואי'. כששאלתי למה ענו לי 'שיהיה לך יום טוב'. לא הסבירו כלום. זה היה ממספר חסום, אני אפילו לא יודעת מי דיבר איתי".

בן יפת בירכה על ביטול החקירה וטענה כי ככל הידוע לה הזימון היה בלתי חוקי. "אני שמחה שהשכל הישר גבר על ההתלהמות נגד המחאה והפעילים החברתיים שמסומנים כעבריינים לא רק על ידי המשטרה, אלא גם על ידי הממשלה. אבל אני לא אופטימית, אלמלא הפרסום בתקשורת זה יכול היה לעבור בשקט", אמרה.

בתחילת השבוע פורסם כי פעילים במחאה החברתית קיבלו זימונים לחקירות, ככל הנראה במטרה לברר מהן תוכניותיהם לקיץ הקרוב. המהלך זכה לביקורת חריפה מהשמאל. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר כי "זימון פעילים חברתיים לחקירות משטרה מזכיר משטרים אפלים", ואילו ראש האופוזיציה ויו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', הגדירה את הצעד "חציית גבול מסוכנת".

לפני שהחלו לזרום הדיווחים על שיחות הביטול, זומנה אתמול לחקירה במרחב מוריה ויקי וענונו, מהדמויות הבולטות במאבק למען הדיור הציבורי בירושלים. לדבריה בזמן החקירה הובהר לה כי בכוונת המשטרה לערוך חיפוש בביתה, על מנת לאתר לפידים שאמורים לשמש פעילים במשמרת מחאה שצפויה להתקיים השבוע בבירה.

לדברי עו"ד לילה מרגלית, ראש תחום זכויות אדם בהליך הפלילי באגודה לזכויות האזרח, "במדינה דמוקרטית, המשטרה אינה חוקרת פעילים על ההפגנות המתוכננות על ידם, וודאי שאינה מבקשת לחפש בבתיהם כדי לאתר ציוד העשוי לשמש להפגנות".

ויקי וענונו, פעילה בולטת בי-םצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ