סוגרים את חופי ת"א |

המצילים דורשים הטבת תנאים, הרוחצים ללא השגחה

חלק מחופיה של תל אביב יהיו סגורים היום לרחצה בעוד שבאחרים תצומצם הפעילות. עיריית ת"א: "העניין נוגע למשרד האוצר ולהסתדרות, לא נשפר תנאים עד 2014"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

כמה מחופיה הבולטים של תל אביב יהיו סגורים היום ולא יינתנו בהם שירותי הצלה, בשל סכסוך בין המצילים לעירייה ובחופים נוספים יצומצמו שעות הפעילות. העירייה תציב בחופים שלטים המזהירים מפני הרחצה, תשמיע הודעות בכריזה ותשלח פקחים לסייר לאורך קו המים.

המצילים, שנקלטו משנת 1999, דורשים לשפר את תנאי העסקתם וטוענים כי אינם מקבלים גמול הולם על עבודתם, על אף היקפה החריג שלה והסיכון הכרוך בה. לפני כחודש וחצי פנו לעירייה ותבעו לשפר את תנאיהם או לצמצם את שעות עבודתם. מתוך 53 מצילים בחופי תל אביב, 30 מוגדרים מצילי דור ב'. 14 עובדים מתוכם הם קבועים ו-16 זמניים-עונתיים. המצילים עובדים בחודשי הקיץ 12 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, אולם המצילים הקבועים עובדים שעות רבות יותר מהמקובל לכל אורך השנה ואילו הזמניים מפוטרים בתום עונת הרחצה.

העירייה טוענת מנגד כי לא תוכל לשפר את תנאי העסקת המצילים עד 2014. בעירייה מבהירים כי למצילים הסכם קיבוצי ארצי משנת 2007, הקובע כי עליהם לעבוד שישה ימים בשבוע, שמונה שעות וחצי ביום. לדברי העירייה, עד כה הסכימו המצילים לעבוד שעות רבות יותר וזכו לתגמול על כך. "מדובר בעניין שבין משרד האוצר להסתדרות ולא נוגע לנו כלל", הדגיש המשנה למנכ"ל העירייה, רובי זלוף.

בתגובה לדרישות המצילים הודיע להם בתחילת השבוע מנהל אגף החופים, אבי ליכט, כי העירייה תפעל מעתה על פי ההסכם הקיים ותצמצם את שעות העבודה שלהם. בימים האחרונים לא התקיים כל משא ומתן בין העירייה לבין המצילים. על פי המתכונת החדשה, כוח האדם יאפשר פתיחת שבע תחנות הצלה בלבד מתוך 13 הקיימות בעיר, אלא אם יתיר משרד הפנים לצמצם את מספר המצילים בכל תחנה. בעירייה אומרים כי אינם מצליחים לגייס מצילים נוספים כדי למלא את החסר. "אין לנו בעיה שהעירייה תפנה אלינו הבוקר ותנהל משא ומתן", אמרו המצילים, "אנחנו מוכנים להגיע להסכם חדש".

המצילים מבהירים כי הם מסכימים לעבוד שעות רבות יותר, אך רק תמורת תגמול הוגן. הם מוחים על פערי השכר בינם לבין מצילי דור א'. "אנחנו דורשים שוויון זכויות מקצועי. לא ייתכן ששני אנשים יישבו על אותו כסא, יעשו את אותה עבודה ויקבלו שכר בפערים שאין כמותם בעולם", אמרו. לדבריהם, לא ייתכן שהעירייה תשקיע משאבים בשילוט החופים ושליחת פקחים אליהם על מנת למנוע את הרחצה, במקום להשקיע את הכסף בשיפור תנאי העסקתם.

"אנו מצרים על כך שנסגרות תחנות", אומר אחד ממצילי דור ב', "זו הפקרות ופשע לסגור את החופים". מציל אחר הוסיף כי "אם אין מצילים עלולים להיות קורבנות. רוחצים נכנסים לזרמים בים ואין מי שיוציא אותם".

המצילים הוסיפו כי כל אחד מהם מסכן מעת לעת את חייו בחילוץ מתרחצים. "אלה החיים שלנו ואנחנו רואים בזה שליחות", אמר אחד מהם, "אנחנו עובדים חריגים, מול השמש ובתנאים קיצוניים, מסכנים כמעט כל יום את החיים שלנו. מגיע לנו לפחות פיצוי הוגן". מצילי דור ב' מספרים כי בסוף החודש מסתכם שכרם בכ-9,000 שקלים, כולל שעות שבת ושעות נוספות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ