בגלל קטטה עם תושבים |

מאה סודאנים עזבו את כפר מנדא

הכפר הפך ליישוב מקלט עבור מאות אזרחי סודאן, רובם מדרפור, שעובדים בשדות היישוב ובסביבה. הקטטה פרצה שלשום בלילה לאחר תלונה על רעש

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כמאה מהגרים סודאנים שהתגוררו בחודשים האחרונים בכפר מנדא שבגליל התחתון עזבו אתמול את היישוב בהסכמה, לאחר קטטה המונית שפרצה בינם לבין תושבים מקומיים.

כפר מנדא הפך בשנים האחרונות ליישוב מקלט עבור מאות אזרחי סודאן, רובם מחבל דרפור, שעובדים בשדות היישוב ובעבודות מזדמנות בסביבה. הקטטה פרצה שלשום בשעת לילה מאוחרת לאחר שתושבים התלוננו על רעש מדירה סמוכה שבה מתגוררים מבקשי מקלט בשכירות. תוך זמן קצר התפרץ עימות בין עשרות משתתפים מכל צד. תחנת המשטרה במשגב עצרה שלושה מהגרים לאחר שהפרידה בין הצדדים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. שלושה בני אדם נפצעו קל ונזקקו לטיפול רפואי במקום.

קצין בכיר במשטרת המחוז הצפוני סיפר כי עשרות מהסודאנים ביקשו לעזוב את הכפר ו-100 מהם הועברו באמצעות אוטובוסים למתקנים לקראת עזיבת ישראל מרצון. לדברי הקצין, ביחידת עוז לא ממהרים להגיע לכפר מנדא ובינתיים פעולת גירוש המהגרים מתמקדת באילת ובאזור המרכז, ורק בקרב מהגרים מדרום סודאן שהגנתם הזמנית בישראל פגה השבוע.

בחודשים האחרונים גברה המתיחות בין הסודאנים לתושבים המקומיים. השיח' מוחמד נימר, אימאם מסגד "אשוהדא" הממוקם בקצה המזרחי של כפר מנדא בו רבים מהצעירים הסודאנים מתפללים, אמר כי "כשהם התחילו להגיע לכאן ומצאו עבודה בירכנו על זה. בסופו של דבר מדובר בעם הסובל מרדיפה ומחפש מקלט ואנו כערבים פלסטינים ומוסלמים רואים בכך חובה מוסרית לעזור להם. אבל כל חודש מספרם כבר עולה, זה התחיל מעשרות ואנחנו כבר מדברים על מאות רבות.

"הכפר קיבל שם טוב בקרב הפליטים ואנו רואים שחבר מביא חבר. יש שמועות שהשם כפר מנדא מוכר בסודאן כמקום טוב לחיות ולהתפרנס בו, אבל מיום ליום זה הופך לבעיה ובעיה קשה בעיקר ברמה החברתית. צריך לזכור שמדובר בצעירים בודדים שמסתובבים ביישוב וחלקם לנים במקום וזה מחייב אותנו להיערך. עד לאחרונה ידענו להתמודד עם זה אולם אין ספק שמדובר בסוגייה שמחייבת היערכות מצד השלטון המרכזי", אומר השיח' נימר.

איסמעיל, מבקש מקלט מסודאן בן 26, אומר כי "באנו לכאן מרחוק לחפש עבודה. כל עבודה עבורנו פה היא מבורכת אבל אני לא יודע כמה אפשר להמשיך. קרובי משפחה שמדברים אתי ושואלים אם להגיע אני אומר להם לא ועדיף להישאר שם", הוא מוסיף כי "אני יודע שמתחילים להסתכל עלינו בחשדנות וזה מאוד מפריע לנו. אני רואה לפעמים צעירות שהולכות ברחוב וברגע שרואות אחד מאיתנו הן בורחות וזה קשה. לא באנו לכאן לחפש בעיות אלא להתפרנס ולברוח מתנאים קשים ביותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ