דרום סודאני ביקש להישאר בישראל כי הוא חולה איידס - ונכלא ללא טיפול רפואי

מצבו קשה, וללא הטיפול המתאים יש חשש לחייו. רשות ההגירה טוענת כי לא קיבלה עדכון על מחלתו, למרות שהמסמכים מראים ההיפך

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים עצרה וכלאה אזרח דרום סודאן, נשא איידס במצב רפואי קשה, ביום בו הגיע להגיש בקשה לעיכוב הרחקה מהארץ בגלל מצבו הרפואי כשבידיו חוות ולפיה גירוש עלול לסכן את חייו. המהגר לא קיבל ביומיים מאז נכלא בכלא גבעון את הטיפול הרפואי ההכרחי לו.

לדברי אור אלדר, רכזת פניות במחלקת מהגרים וחסרי מעמד בעמותת רופאים לזכויות אדם, "ניגשתי איתו שלשום לפקידת הלשכה של משרד הפנים בתל אביב, כדי להגיש בקשה למניעת הרחקה מטעמים רפואיים. הבקשה כללה מכתב שנכתב על ידינו ומסמכים רפואיים". לדברי אלדר, הפקידה דרשה כי הוא ישוב ביום חמישי ללשכה, כשבידיו מסמכים רפואיים מקוריים במקום צילומי המסמכים עמם הגיעו, לצד חוזה שכירות בדירתו בתל אביב. יש לציין כי אף אחת משתי הדרישות שנטען כי הוצגו, אינן מופיעות ב"נוהל הטיפול בבקשה לעיכוב הרחקה או מעמד זמני מטעמים רפואיים" של רשות ההגירה.

שעות ספורות לאחר מכן נעצר מבקש המקלט על ידי פקחי יחידת עוז של רשות ההגירה במרכז של הקהילה הדרום סודאנית בתל אביב. "בגלל אימת הגירוש, ובניסיון לדאוג לבדיקות ולתרופות שלו, ליוויתי אותו לקבלת התרופות שלו", מספר עודד קורטי, מנהל פנימייה המתנדב בארגון א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים). "אחרי שהוא קיבל אותן הלכתי איתו למרכז הקהילתי של יוצאי דרום סודאן בנווה שאנן. שאלתי אותו איך הוא לא מפחד שיעצרו אותו והוא ענה לי שהוא לא רוצה ויכול להתחבא, ושאלה החיים שלו. ישבתי איתו קצת והוא עוד רצה להישאר קצת לפני שילך הביתה. בלילה קיבלתי טלפון מחבר שלו שסיפר לי שעצרו אותו ומאז לא הצלחתי לשמוע ממנו דבר".

בתגובת רשות ההגירה ל"הארץ" לעניין מעצרו וכליאתו, נטען כי אין בידיה מסמכים רפואיים. אולם פקס שנשלח מהרשות למשרדי רל"א דווקא מאשר את קבלת החומר הרפואי וויתור הסודיות הרפואית שנשלח בדרישה הבהולה לשחרורו בטענה כי סכנה נשקפת לחייו.
בחוות הדעת הרפואית שהגיש פרופ' צבי בנטואיץ מהיחידה לאימונולוגיה קלינית בבית החולים איכילוב, מנהל המרכז למחלות טרופיות ואיידס באוניברסיטת בן-גוריון ומתנדב כיו"ר רופאים לזכויות אדם, חייו של המהגר תלויים בטיפול הרפואי. "זה יהיה נורא אם לאחר ההצלחה המדהימה שהיתה לטיפול שקיבל (ניתוח להסרת גידול בעמוד השדרה וטיפול של שנתיים לשיקום מערכת החיסון - ט"נ) הוא ימות עכשיו מחוסר טיפול", כתב בעבר פרופ' בנטואיץ בניסיון שצלח להשגת תרומה של טיפול תרופתי. גם האישור לקבלת הטיפול בחינם ניתן בטענה כי מצבו הבריאותי "מסוכן וחמור".

לדברי שחר שוהם, מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ברל"א, "לא ייתכן שאדם שפועל בדיוק לפי נהלי משרד הפנים נעצר ונכלא, ועוד יותר חמור כשזה מישהו שצריך טיפול רפואי דחוף. חייבים לאפשר לחולים קשים, שנשקפת להם סכנה באם יגורשו למדינת המוצא שלהם, להגיש בקשות לפי זכויותיהם".

מרשות ההגירה נמסר בתגובה: "האדון נעצר במהלך פעילות שבוצעה במועדון בתל אביב. באף שלב של המעצר הנ"ל לא העלה את סוגיית מחלתו ולא הציג אף מסמך רלוונטי. הנושא הובא לידיעתנו רק אמש, ובאם אכן יועברו לידינו מסמכים רפואיים רלוונטיים הם יבחנו בהתאם. אם אכן נשלח מכתב גם הוא יבחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ