למרות הירתמות הח"כים, ראש ועד עובדי המזנון פוטרה

שירה כהן, שעבדה 12 שנה במזנון הכנסת פוטרה למרות קרבתה לצלחת, לאחר שהקבלן התחלף; בגלל השיטה, היא גם לא זכאית לדמי אבטלה

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

זה לא סיפור על מלחמה, ניצחון וחיים באושר ועושר כמו בסרטים. מצב התעסוקה של עובדי הקבלן רעוע כל כך שגם אחרי מאבק קשה שבו הם משיגים משהו, העצם נלקחת בחזרה והרמת הראש הופכת לטרגדיה.

הסיפור של שירה כהן מדכא כי הוא מראה שאפילו קרבה לצלחת לא עוזרת. כהן היתה ראש ועד העובדים במזנון הכנסת ומי שנאבקה על כך שיבוטלו הפיטורים מדי יציאה לפגרה - הפסקת עבודה שמוחקת כל צבירת זכויות. בלחץ חברי כנסת מכל הסיעות, הוועד ניצח ופיטורי הפגרה התקופתיים בוטלו. אלא שהטעם המתוק הפך במהרה חמוץ. הקבלן התחלף, ואחרי 12 שנה, כהן פוטרה. במארס, יום הולדתה האחרון, חברי כנסת הגישו מתנה לכהן המסורה ואפילו נאפתה בעבורה עוגה. "ראש הממשלה בא וטעם מהעוגה", היא נזכרת. "אמרו לו שהמתנה ליום ההולדת שלי הוא מכתב פיטורים". ביום ראשון יתקיים דיון בבקשתה לצו מניעה בסיוע "הקואליציה להעסקה ישירה", שנועד להשיב אותה לעבודה.

"ערב חג הפסח פיטרו את רוב העובדים", מספרת כהן. "אנשים מהליכוד וש"ס עזרו בחבילות לעובדי המזנון. בקטנה, מה שנקרה. החלטנו לנהל מאבק. עירבנו חברי כנסת, דיברנו עם היו"ר והוחלט שאצל הקבלן הבא לא יהיו יותר פיטורים בפגרה. כולם שמחו. ואז באה חברה בשם 'שולץ' שזכתה במכרז זמני של חצי שנה והחליטה לעשות מהפכה.

הפגנת עובדי הניקיון של אונברסיטת באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

  היה לי ריאיון קצר ואחרי שבועיים וחצי התקשרו להגיד שיש עובדים שלהם וזהו. אין שום סיבה סבירה שאפוטר אחרי 12 שנה, הסיבה ההגיונית היחידה היא המאבק שניהלתי. חבר הכנסת שי חרמש פנה לשולץ ואמר, 'תיפגשו איתה', תראו איך היא עובדת. התחייבו לקבל אותי לריאיון אישי, אבל שום דבר לא קרה. אפילו בחברי כנסת מזלזלים. שמים פס על כולם. יום יום אני מקבלת טלפונים מעובדים שמספרים על יחס משפיל".
  אחת הבעיות היא שבגלל שפוטרה מדי פגרה, כהן אפילו לא יכולה לקבל דמי אבטלה. "גם אין פיצויים", היא מוסיפה, "כל פעם יש קבלן אחר, ממי נקבל? אני בחובות ואין עבודה באזור קרית מלאכי. מה יעזור לי שהשגנו את ביטול הפגרה?".

  כהן לא סבורה שיש סיכוי למאבק עובדים נוסף במזנון. "בגלל מה שקרה לי, העובדים לא מעזים להקים ועד", היא אומרת. "הם מבקשים ממני עזרה מבחוץ, כי אני מכירה עיתונאים וח"כים. כולם מפחדים. בעבודה כזו, הקבלן יכול תמיד למצוא תירוץ לפטר אותך".

  דוגמה לעובדת שפוטרה היא קארין זינו, אם לחמישה ילדים עם בעל חולה לב, שעבדה בקופת המזנון שבע שנים וקיבלה משכורת חודשית של 3,000 שקלים. העילה היתה רענון העובדים. יום למחרת פוטרה גם אחותה, אלינור פורטל, שבוע לאחר שעברה ניתוח להסרת גידול. אלינור סיפרה לבוס שעדיין היא לא יודעת אם החלימה מהסרטן. לדבריה, הוא ענה לה ב"אני לא רופא".

  שירה כהןצילום: שירן גרנות

  "ברבע לשמונה באתי מוכנה לעבוד, בשמונה כבר הייתי בדרך הביתה אחרי שבע שנים באותו מקום", מספרת זינו בכאב. "אמרו לי 'את יותר מדי שנים בעבודה, נאלץ להיפרד ממך'. והוא עוד עשה את זה בחיוך. מי אתה שאתה מפטר אותי? סך הכול אתה בא לחצי שנה, ואתה עוקר אנשים. שירה הנהיגה מאבק צודק ושילמה על זה". על חברי הכנסת היא אומרת: "הם לא ממש קולטים מה קורה מתחת לאף שלהם". ואכן, בדוברות הכנסת מסרו שאין להם אחריות מוסרית לעובדות המזנון: "השאלות צריכות להיות מופנות לזכיין".
  בחברת שולץ מסרו שעל פי המכרז לא היו מחויבים להמשיך להעסיק את העובדים וכלל לא היה ידוע להם על הפעילות של שירה כהן בוועד. אורן שולץ, המנכ"ל, אמר כי "היא אומרת שפוטרה משולץ וזה בולשיט. אנחנו לא מכירים אותה. עבדה או לא עבדה בכנסת, זה לא מעניין אותנו. אמרנו לה: 'חמודה אין כרגע עבודה, ואם יהיה, נציע'. היא תובעת אותנו? אז אנחנו נתבע אותה בחזרה על לשון הרע. תגיד לי, אני חייב לקחת בן אדם לעבוד?".

  לשמע העובדה כי כהן עבדה במזנון 12 שנה הוא משיב: "אז שתלך לכנסת. אמרו לה שם שזו שיא החוצפה לכפות על קבלן לקבל עובד בגלל שעבדה 12 שנה. כל חברי הכנסת צחקו לה בפנים ושאלו 'מה את רוצה? מנסים לעזור לך אולי לקבל עבודה אחרת, וככה את מתנהגת?' אתה מנסה להיות בסדר עם בנאדם ובסוף הוא תובע אותך. מזל שלא לקחנו אותה, אם זאת ההתנהגות שלה". לגבי הטענות על היחס לעובדים הוא הגיב: "שטויות במיץ עגבניות".

  המקרה של מנקות אוניברסיטת בן גוריון דומה מאוד לסיפור ההעסקה בכנסת. לאחר שביתה תקדימית, העובדות, יחד עם "כוח לעובדים", הגיעו להסכם קיבוצי מול הקבלן. אלא שהאוניברסיטה החליפה קבלנים וההישג ההיסטורי נמחק. ולנטינה ליחוטינסקי מוועד המנקות סיפרה כי "שמחנו כשקיבלנו את ההסכם. אבל הקבלן הפסיד. אולי בגלל שהיה יקר, ואולי מסיבה אידיאולוגית". מהי הסיבה האידיאולוגית? "היתה לנו פגישה עם הנשיאה רבקה כרמי לפני שבועיים, ובכניסה היא כבר אמרה לנו 'אף מלה על העסקה ישירה'. המשך הפגישה היה באווירה חיובית מאוד".

  בניגוד למצב במזנון הכנסת, שבו הוועד נותץ והמאבק פסק, ועד המנקות התאושש מהמשבר. ליחוטינסקי מספרת על שינוי חיובי מצד הנהלת האוניברסיטה. גם ב"כוח לעובדים" מדברים על רצון טוב מצד ההנהלה. "גילו שאנחנו גם בני אדם. היה לנו ביקור של מנכ"ל האוניברסיטה", מספרת ליחוטינסקי. "הוא הבטיח פגישה עם הקבלנים וזה חיובי מאוד. אנחנו בתהליך. החזירו אותנו אחורה בשנה שעברה. עכשיו אנחנו מתקדמים. לאט לאט. יש תקווה".

  ליחוטינסקי מספרת ששוק הניקיון בבאר שבע השתנה ויש מחסור בכוח אדם בגלל שהעלייה נגמרה והמנקות מתקרבות לגיל פנסיה. "הצעירים לא רוצים להיות מנקים וזה מעלה את המחיר. יש מקומות שהסכימו לתעריף שעה יותר גבוה ותנאים יותר טובים". לדבריה, היא משתכרת 2,000-1,700 שקלים בחודש.
  אני שואל את שירה כהן אם אולי עדיף במדינה כזו לא להלחם על זכויותיך ולהוריד את הראש. אך היא לא מצטערת. "צריך להיאבק", היא מתעקשת. "המאבק היה טוב, כי גם חברי כנסת והיו"ר הבינו את עומק הבעיה. הם בכלל לא ידעו שאנחנו עובדי קבלן ומה זה אומר. נוצרה מודעות לנושא ואכפת להם מזה".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ