מהגרים מדרום סודאן: מגרשים אותנו לפני שקיבלנו את המשכורות שמגיעות לנו

הלילה ימריאו המהגרים, כולם מוגדרים "עוזבים מרצון", חזרה לדרום סודאן. רבים התלוננו כי המדינה לא עמדה בהתחייבותה ושכרם לא שולם

טלילה נשר ויניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר ויניב קובוביץ

לראשונה מאז החל מבצע הגירוש של אזרחי דרום סודאן, צפוי להמריא הלילה בחצות מטוס נוסעים ועליו 120 מאזרחי המדינה החדשה, כולם מוגדרים על פי רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים "עוזבים מרצון". עם זאת, רבים מהמגורשים מתלוננים שלא קיבלו את משכורתם האחרונה והזכויות הסוציאליות שמגיעות להם. בארגון "קו לעובד" טוענים שיש בידיהם סכומי כסף גדולים השייכים למהגרים ואין להם דרך להעביר אותם אליהם.

הערב תגיע הקבוצה לנתב"ג, שם תקבל חיסונים ותועלה על מטוס נוסעים בולגרי שחכרה המדינה, בליווי נציגים רשמיים מדרום סודאן. טיסות מסוג זה, במסגרתן מוחתמים הדרום-סודאנים על נכונות לעזוב את ישראל, מתקיימות לעתים קרובות מאז הוכרזה עצמאות במדינה לפני קרוב לשנה. על המטוס הלילה ימריאו לראשונה גם דרום-סודאנים שנעצרו על ידי יחידת עוז במסגרת מבצע הגירוש שהחל לפני כשבוע.

מדובר במספר קטן בלבד של נוסעים - רובם אבות שניתנה להן ההזדמנות לקבל מענק בתמורה לעזיבה עם משפחתם, כשיותר מ-300 מהגרים אחרים שנעצרו כלואים עדיין בבתי המעצר ברחבי הארץ.

אירוע פרידה מאזרחי דרום סודאן המגורשים, אתמול בדרום תל אביב צילום: דניאל בר און

רשות ההגירה אמנם הודיעה ביום חמישי על הארכה של כמה ימים בפרק הזמן שבו יכולים אזרחי דרום סודאן להחליט על עזיבה מרצון - הסגרה וחתימה על עזיבה בתמורה למענק כספי, אולם מדובר באחת הטיסות האחרונות של המבצע, במסגרתו מעניקה המדינה מענק על סך 1,300 דולר לבגיר ו-500 דולר לקטין, בתמורה ליציאה מישראל. למעט האבות שנתפסו השבוע וניתנה להם האפשרות לחתום על עזיבה עם משפחתם בתמורה למענק - מאז החל מבצע הגירוש אזרחי דרום-סודאן שייתפסו על ידי יחידת עוז יגורשו ללא כל מענק.

מרבית הפליטים מדרום סודאן שהועברו למתקן הכליאה בסהרונים על ידי יחידת עוז נלקחו מבלי ששולמו להם משכורותיהם והתנאים הסוציאליים על ידי מעסיקיהם. מדובר בשכר של ימים או שבועות, ולעיתים אף יותר מכך. עבור כל פליט מדרום סודאן שחוזר לביתו, מדובר בסכומים גבוהים שאמורים להקל על קליטתו חזרה בארץ מוצאו. חלק מהפליטים עבדו במשך כמה שנים באותו מקום וזכאים לתנאים סוציאליים ולפיצויים על פי חוק. גם פיצויים אלה לא הוסדרו והפליטים שנלקחו מהרחוב, מבתיהם או ממקום עבודתם, לא הספיקו לסכם את תנאי הפרישה מול המעסיקים.

מאז הגיעו הפליטים למתקן הכליאה בסהרונים הפנו מרביתם תלונות להנהלת המתקן, לפיהן הם אינם מוכנים לעזוב ללא השכר שהובטח להם.

אנשי ארגון "קו לעובד" קיבלו בימים האחרונים פניות רבות מאותם פליטים שביקשו את עזרתם בגביית השכר שמגיע להם כחוק. בקו לעובד ניסו לגייס מתנדבים שיאתרו את המעסיקים ויגבו את שכרם של הפליטים. בסהרונים טוענים כי לא נראה שהפליטים מתכוונים לעלות על הטיסה ללא שכרם.

אנשי קו לעובד, ובראשם נועה קאופמן, רכזת תחום הפליטים בארגון, ניסו בימים האחרונים ליצור קשר עם מהגרים הנמצאים במתקן סהרונים, אולם עד לרגע זה לא אושרו פגישות עם השוהים במתקן. "האנשים האלה רק לפני כמה ימים היו בישראל עם אישורים כחוק", אומרת קאופמן, "הבטיחו להם שבוע, והמדינה עבדה עליהם. המדינה מתנהלת פה בניגוד לחוק".

בשב"ס הבהירו לאנשי הארגון כי באפשרותם להעביר את המשכורות רק על ידי פתיחת חשבון בבנק הדואר על שם המהגר. עם זאת, הליך זה אורך לפחות שישה ימים. כמו כן, הסכום המירבי אותו ניתן להעביר בכל חודש הוא 2,500 שקלים, בעוד שהמשכורות גבוהות בהרבה. "חלק מהפליטים אפילו לא יודעים שהכסף אצלנו", הבהירו בארגון. "חברות כוח האדם שהעסיקו את חלקם טוענות שהן אינן מחויבות להפריש לפליטים תנאים סוציאליים, כיוון שהם אינם אזרחי המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ