מורה נפרד מתלמידיו מדרום סודאן: "לא נתנו להם לסיים שנה"

בערד ובתל אביב הועלו עשרות מהגרים על אוטובוסים של רשות ההגירה לנתב"ג, בדרכם לשוב לדרום סודן. נתניהו: "נשמור על כבוד המסתננים"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

עשרות דרום סודאנים הגיעו בשעות הבוקר והצהריים (ראשון) לתחנות המרכזיות בתל אביב ובערד כדי לעלות לאוטובוסים של רשות ההגירה שייקחו אותם לנמל התעופה בן גוריון, שם הם יעלו לטיסה שתחזיר אותם למדינה.

ביחד איתם הגיעו לתחנה בערד לתושבים רבים שבאו להיפרד מהם, חלקם עם דמעות בעיניים. גם תלמידי בית הספר הדמוקרטי בערד הגיעו למקום כדי להיפרד. סיימון, שנמצא בערד כבר ארבע שנים, אמר: "אנחנו רוצים להישאר פה אבל הממשלה שלכם מכריחה אותנו. אין לנו ברירה אלא לעזוב את הארץ שאנחנו אוהבים. אנחנו עוד נחזור לפה. זה נורא כואב לנו שאנחנו צריכים לעזוב. אנחנו מקווים שבעתיד הקרוב נחזור לפה", אמר. אייזיק מדרום סודאן לא מבין למה מגרשים אותו. "בנימין נתניהו ואלי ישי לא מבינים מה הם עושים. אנחנו אוהבים את ישראל ואוהבים את ערד, מתייחסים אלינו פה יפה. הישראלים נמצאים בכל מקום בעולם. באוסטרליה, בארה"ב ובאנגליה".

איתן שקד, תושב ערד ומורה בבית הספר הדמוקרטי בעיר, הגיע להיפרד מתלמידיו. "זה רגע לא קל עבורנו. חמישה מהילדים שטסים היום לסודן לומדים בבית הספר בו אני מורה. לא נתנו לילדים האלו לסיים את השנה, הם לא זכו להיות במסיבת הסיום. הם הולכים לחיות במציאות קשה. אני תוהה אם מדינת ישראל היתה יכולה לעשות את זה אחרת. אני דור שני לשואה. אין פה הקבלה בין הדברים ואני לא מנסה להשוות, אבל ישנן תחושות דומות, שולחים אנשים לארץ שמלקקת פצעים".

המהגרים מדרום סודן בתחנה המרכזית בערד, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

דניאל, שנמצא כבר שש שנים בערד. הגיעו גם הוא לתחנה. שלושת ילדיו נולדו בישראל ובשבוע הבא הוא יעלה על טיסה שתגרש אותם. "אני רוצה לחזור לדרום סודאן, לבית שלי, למדינה שלי. אנשים קיבלו אותנו יפה, אבל יש לנו בעיה, אנחנו לא עובדים כבר ארבעה חודשים. אין לי אוכל לילדים, אין לי כסף לשכר דירה. המדינה הוציאה חוק שנחנו צריכים לחזור. במצב הזה אין לי בעיה כי אין לי כסף להביא אוכל לילדים שלי. הייתי רוצה להישאר פה, אבל לא בלי עבודה", אמר.

לתחנה המרכזית בתל אביב הגיעו בצהריים עשרות אזרחי דרום סודאן כשהם לבושים בחגיגיות ומחזיקים בידיהם דגלים של דרום סודאן. "אני הולך פגוע, אבל מאוד מתרגש אחרי 15 שנה", סיפר אנדרו, שהגיע לישראל לפני חמש שנים. "יש לי שם מדינה עם אנשים שלא ראיתי זמן רב. בפעם הבאה אבוא לישראל עם כבוד: עם דרכון ולא כמסתנן. אנחנו הקורבנות הראשונים, אבל אם זה מרגיע את גל הגזענות, אז שיהיה לכולם טוב". "מחר אראה את אמא שלי, אני רציתי לחזור בלי קשר למעצרים". אמר ג'סטין בירה שנמצא כאן מזה שש שנים.

סם, צעיר דרום סודאני, סיפר כי הגיע לישראל לפני שמונה חודשים, אחרי ששהה כחמש שנים במצרים. "הרבה זמן לא ראיתי את המדינה שלי. אני מתגעגע למשפחה שלי", אמר. גם פיטר גאי צ'ורייר, ששוהה בישראל חמש שנים, סיפר כי הוא שמח לחזור לארצו. "נהניתי מביטחון פה בישראל. עכשיו הממשלה החליטה שאני צריך לעזוב את המדינה. אם זה היה תלוי בי לא הייתי נשאר בישראל לנצח, אבל לפחות עוד שנה-שנתיים", הוסיף. 

מחוץ לאוטובוס ניסו אנשי ארגוני הסיוע לסייע למרסה, אזרחית דרום סודאן שבאה לתחנה המרכזית עם שני ילדיה הקטנים, אך ללא בעלה. היא סיפרה כי הוא נעצר לפני כמה ימים, כנראה משום שסירב לחתום על טופסי החזרה מרצון, וכי היא התקשתה ליצור עמו קשר. לבסוף עלתה על האוטובוס, אך הביעה חשש מפני הצפוי לה בדרום סודאן. 

המהגרים מדרום סודן בתחנה המרכזית בערד, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

לתחנה באו גם אזרחי דרום סודאן שצפויים לטוס חזרה לארצם בשבוע הבא. אחד מהם, ויקטור ג'וב אוראיש, בן 36, הגיע לישראל לפני שלוש שנים. "הרגשתי חופשי בישראל, אבל אני לא מפחד לחזור לדרום סודאן", אמר, "למה אתם אומרים לחברים שלכם ללכת? אני לא הייתי אומר לחבר שלי ללכת".

אדיסון פאול, בן 37, מתגורר זה ארבע שנים בדרום תל אביב עם רעייתו ושלושת ילדיו. "אני לא מרגיש טוב. לממשלה שלנו יש קשרים טובים עם ישראל. ממשלת ישראל עושה לנו משהו רע. היא מכריחה אותנו לחזור. יש לי שלושה ילדים בבית הספר כאן. אין לי כלום בדרום סודאן. אין לי אפילו איפה להישאר. ישראל היא מקום קדוש בשבילי, לא חשבתי שיום אחד יעשו לי משהו כזה", אמר.

ג'יסמה אליה, בת 29, באה לתחנה עם בתה בת ה-7 על מנת ללוות חברה שעלתה על האוטובוס. היא סיפרה כי גם משפחתה צפויה לשוב בקרוב לדרום סודאן. "אני אחזור, זו המדינה שלי", אמרה, אך מתחה ביקורת חריפה על מבצע הגירוש. "זה רע מאוד. מתייחסים לאנשים כמו לחיות, כאילו אנחנו לא בני אדם. הכריחו אותי לחתום שאני מוכנה לחזור. אם לא הייתי חותמת הייתי נכנסת לכלא".

תרזה, אף היא מדרום סודאן, סיפרה כי שוחחה עם חברתה באילת שהסכימה לעזוב מרצון, אך נעצרה למרות זאת. "המשפחה בכלא עכשיו. לא נותנים להם ללכת", אמרה, "אמרנו תודה רבה לארץ. חמש שנים אנחנו פה. אם זורקים אותי – בסדר, אין בעיה – אבל לא להיות קשה ככה". 

אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית בארגון הסיוע לפליטים, אמרה כי צריך לסייג את קריאות השמחה ששומעים מאחדים מהפליטים. "בשיחות אישיות שניהלנו בסוף השבוע האחרון, עשרות מהם הביעו בפנינו את הפחד הגדול שלהם מרגע הנחיתה. הם לקחו איתם אוהלים ואמצעי הישרדות כי הם יודעים שאף אחד לא יקבל אותם שם. הם יודעים שיש סיכוי רב שהם יהפכו שוב לפליטים. הגירוש הזה הוא כתם גדול של בושה על החברה הישראלית. צריך לזכור שבסוף השבוע האחרון בלבד נכנסו יותר פליטים דרך הגבול מאשר אלה שאלי ישי יגרש בחודש הקרוב. ראוי שימצאו פתרונות אמיתיים ולא ייזרקו סתם פתרונות לאוויר כמו גירוש ומחנות ריכוז".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום למבצע הגירוש. בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי ישראל תבלום את כניסת המהגרים מאפריקה ותחיש את הוצאתם של אלה שכבר נמצאים בישראל. נתניהו ציין כי הלילה ייצא מטוס ראשון לדרום סודאן ובשבוע הבא מטוס נוסף. "נחזיר את מסתנני העבודה הבלתי חוקיים לארצות מוצאם בצורה מסודרת ותוך שמירה על כבודם", אמר נתניהו. ראש הממשלה ציין כי תוך כמה חודשים תושלם הקמת הגדר בדרום.

נתניהו הוסיף ואמר כי הוא "משבח את יחידת עוז על העבודה החשובה שהם עושים בתנאים לא פשוטים, אני מבקש מהם להמשיך לנהוג באנושיות ואבקש זאת גם בצעדים וההתבטאויות של אנשי הציבור. יש לנו מסורת יהודית להתייחס בצורה אנושית אל הגר. נעשה זאת בצורה מאופקת ומשמעותית, בצורה מסודרת תוך שמירה על כבודם".

הלילה צפוי להמריא מטוס נוסעים ועליו 120 מאזרחי המדינה החדשה, כולם מוגדרים על פי רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים "עוזבים מרצון". עם זאת, רבים מהמגורשים מתלוננים שלא קיבלו את משכורתם האחרונה והזכויות הסוציאליות שמגיעות להם. בארגון "קו לעובד" טוענים שיש בידיהם סכומי כסף גדולים השייכים למהגרים ואין להם דרך להעביר אותם אליהם.

לאחר הגעתם לנמל התעופה, יקבלו הדרום סודאנים חיסונים ויועלו על מטוס נוסעים בולגרי שחכרה המדינה, בליווי נציגים רשמיים מדרום סודאן. טיסות מסוג זה, במסגרתן מוחתמים הדרום-סודאנים על נכונות לעזוב את ישראל, מתקיימות לעתים קרובות מאז הוכרזה עצמאות במדינה לפני קרוב לשנה. על המטוס הלילה ימריאו לראשונה גם דרום-סודאנים שנעצרו על ידי יחידת עוז במסגרת מבצע הגירוש שהחל לפני כשבוע.

מדובר במספר קטן בלבד של נוסעים - רובם אבות שניתנה להן ההזדמנות לקבל מענק בתמורה לעזיבה עם משפחתם, כשיותר מ-300 מהגרים אחרים שנעצרו כלואים עדיין בבתי המעצר ברחבי הארץ.

השתתפו בהכנת הכתבה: יניר יגנה, אילן ליאור, טלילה נשר וברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ