123 מהגרים מדרום סודאן, בהם 46 ילדים, עלו הלילה (שני) בנמל התעופה בן גוריון לטיסה שתיקח אותם חזרה לארצם, במסגרת מבצע הגירוש שעורכת ישראל. הטיסה, שעליה מגורשים מרצון, תמריא ישירות לג'ובה הבירה.

אמש עברו הטסים הליך רישום וזיהוי בנמל התעופה. לאחר מכן קיבלו תעודות מעבר וחוסנו בידי אנשי משרד הבריאות. כל מבוגר קיבל מענק עזיבה בסך 1,300 דולר וכל ילד קיבל מענק בסך 500 דולר. שר הפנים אלי ישי בא לטרמינל ושוחח ארוכות עם המהגרים לקראת עלייתם למטוס.

"אני לא מקל ראש בכאב של המשפחות שחוזרות היום הביתה. אבל תזכרו שהם חוזרים הביתה. הם חוזרים לבית שלהם", אמר ישי, "אני מבין ללבם, אבל בין האינטרס של סודאן לאינטרס של ישראל, אני בוחר בישראל. אני מקווה ומודיע שגם אזרחי צפון סודאן ואריתריאה יחזרו לבתיהם ולמדינות שלהם, ובסופו של דבר זה יקרה. אנחנו צריכים לשמור על הבית שלנו, עם כל הרגישות והכאב".

מהגרים ממתינים לאוטובוס בתחנה המרכזית בת"א, היוםצילום: דניאל בר און

פיטר מיקדו, אחד הטסים, עמד לצדו של השר ישי ואמר כי הוא מודה למדינת ישראל על מה שקיבל ממנה לאורך השנים. הוא סיפר כי התגורר בארץ משנת 2007. "עזבתי את הבית שלי בדרום סודאן בשנת 1986 בגלל המלחמה. היום אני חוזר לשם ושמח על כך. יש גם אנשים עצובים אצלנו, אבל אנחנו נצא מכאן לדרך חדשה".

גם סיימון קון גיי, שליווה את אשתו וארבעת ילדיו לטיסה, אמר כי אין לו טענות לשר הפנים. ”זה לא אלי ישי עושה את זה. יש אנשים מישראל שלא אוהבים שאנחנו פה", הוסיף, "אני לא כועס. זו המדינה שלהם. אם אומרים לי ללכת הביתה, אני הולך למדינה שלי. לפני כן לא היתה לי מדינה, עכשיו יש לי מדינה". קון גיי סיפר כי הוא נשאר בארץ כמה שבועות לאחר עזיבת משפחתו על מנת לקבל שכר שאחד ממעסיקיו הקודמים חייב לו.

גדעון כהן, מנהל היחידה לעידוד עזיבה מרצון ברשות האוכלוסין וההגירה, סיפר כי בשבוע האחרון התקבלו יותר מ-500 פניות של אזרחי דרום סודאן השוהים בישראל ומבקשים לשוב לארצם. לדבריו, גם אוכלוסיות נוספות, ובהם אזרחים ניגרים וגנאים, פנו לרשות האוכלוסין עם בקשה דומה. הוא סיפר כי הטיסה הבאה לדרום סודאן צפויה לצאת ביום שני הבא.

כל המהגרים שהגיעו אתמול לשדה התעופה לא נעצרו במבצע האחרון. מלבד 123 שהודיעו כי בכוונתם לחזור לארץ מוצאם הגיעו לשדה התעופה באופן עצמאי עוד ארבעה שלא היו רשומים בטיסה וברשות ההגירה והאוכלוסין החליטו להעלות גם אותם.

מאז תחילת המבצע הצליחו פקחי יחידת עוז להביא למתקן סהרונים 258 מהגרים וכולם עדיין ממתינים במתקן הכליאה. ברשות ההגירה סבורים שכשליש מאותם אנשים שמוחזקים בסהרונים הם ברי החזרה כבר כעת וניתן יהיה להחזיר אותם לארץ מוצאם בימים הקרובים.

מוקד הסיוע לעובדים זרים כינה אמש את המתרחש בנתב"ג "פסטיבל יח"צני שבו ישי משקר לציבור". לדברי אנשי המוקד "מצער שכך ישראל בוחרת לסיים שנים שבהן העניקה מקלט לפליטי דרום סודאן, בפסטיבל יחצני שבו מתהלך אלי ישי כחתן ביום חגו, מבלי לספר לציבור שבשעה שיד אחת מגרשת זרים, יד שנייה - היד שלו עצמו - חותמת על 27,000 אשרות שהייה למהגרי עבודה בשנה. ומבלי לספר לציבור שאת מרבית הפליטים בישראל לא ניתן לגרש בחזרה לאריתראה ולצפון סודן, מאחר והם זכאים להגנה קבוצתית על פי אמנת האו"ם".

עוד נאמר כי: "יש דבר מה ציני בלקרוא למה שישראל עשתה בשבוע האחרון "מבצע חוזרים הביתה" , ולקרוא לטיסה שיוצאת הערב "עזיבה מרצון", בשעה שלמעשה היה זה מבצע אכיפה וציד אדם שלא הותיר למבקשי המקלט ברירה. דרום הסודאנים שהיו בעלי אשרת שהייה חוקית בישראל עד לאחרונה הפכו בעיני פקחי ההגירה בן לילה לפושעים מסוכנים שיש לרדוף. רבות מהמשפחות זכו לביקורי פקחי ההגירה לפנות בוקר והילדים נשלפו ממיטותיהם, דבר שהופך את הביטוי עזיבה מרצון לפארסה, ולא מאפשר לאנשים לעזוב את ישראל בכבוד".

עוד הוסיפו במוקד כי: "ידוע לנו שבין העוזבים רבים מאוד שעבדו כאן כחוק שנים ארוכות ולא זכו לקבל שכר מהמעסיקים או למשוך קרנות פנסיה שמגיעות להם כחוק. אנו קוראים לרשויות לגלות הומניות ולאפשר למבקשי המקלט לפחות לקבל את שכרם על מנת שיוכל לאפשר להם עתיד מעט טוב יותר במדינת דרום סודאן הסובלת מרעב ומהעדר מים זורמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ