נשיאת מכללת יזרעאל אולצה לפרוש, והמכללה יצרה לה תפקיד חדש

לעליזה שנהר הוצע תפקיד רקטור, שקיים באוניברסיטאות אך לא במכללות, ללא מכרז. הנושא עמד במוקד סערת ביטול מינוי פרופ' פלדון לנשיא

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

לאחר דו"ח חריף של מבקר המדינה וסערה סביב ביטול מינויו של נשיא המכללה החדש – פרשה חדשה במכללת עמק יזרעאל סביב מינויה של נשיאת המכללה ב-15 השנים האחרונות לתפקיד רקטור המכללה.

פרופ' עליזה שנהר היתה אמורה לסיים את תפקידה ביולי הקרוב בעקבות הוראת המועצה להשכלה גבוהה, שקבעה כי נשיא מוסד אקדמי לא יוכל למלא את תפקידו יותר מ-12 שנים. כעת מתברר, כי במכללה הציעו לשנהר לכהן כרקטור, תפקיד שלא קיים כלל במכללות ונהוג רק באוניברסיטאות, וזאת ללא כל מכרז. יתר על כן, פרופ' יורם פלדון, שהיה אמור להתמנות לנשיא האוניברסיטה במקומה של שנהר ומינויו בוטל, טען במשפט בעניינו כי סירובו להתחייב למנות אותה לרקטור הוא שעלה לו בתפקידו.

המינוי החדש נחשף ביום רביעי האחרון במכתב לחברי חבר הנאמנים של המכללה על ידי יו"ר חבר הנאמנים, אביגדור קלנר, בו עדכן במכתב על סיום פרשת ביטול מינויו של פלדון, והוסיף כי "הוועד המנהל הקים ועדה שהחליטה לאמץ את החלטת חבר הנאמנים להוסיף לשדרה הניהולית של המכללה תפקיד של רקטור ולהטיל על היועץ המשפטי להכין הצעה לתיקון התקנון".

הוא הוסיף כי פנה לשנהר והציע לה את התפקיד לתקופה של שלוש שנים, ומכך עולה כי הדבר נעשה ללא מכרז. "פרופ' שנהר נענתה לבקשתי ובכוונתי להביא את הנושא לאישור חבר הנאמנים". הוועד המנהל אישר את המינוי לפני שבועיים. גורם בכיר במועצה להשכלה גבוהה ציין עם זאת כי "הובהר לנציגי המוסד כי לא נהוג שמי שכיהן כנשיא ישמש לאחר מכן רקטור, בשל הצורך להבטיח רענון ושינוי בהרכב העומדים בראש המוסד והנהלתו".

תפקיד הרקטור מקובל רק באוניברסיטאות בישראל, ואילו במכללות האקדמיות – כגון תל חי, ספיר ועמק הירדן, שנתמכות על ידי המדינה - לא קיים תפקיד שכזה. במרכז האוניברסיטאי אריאל מינו רק לאחרונה רקטור, תפקיד שלא היה קיים כאשר המוסד הוגדר כמכללה, והתפקיד קיים גם במכללת אורנים, ואולם מכללה זו היא שלוחה של אוניברסיטת חיפה. 

מכללת עמק יזרעאלצילום: דרור ארצי

דו"ח מבקר המדינה על המכללה כלל פרק נרחב על תנאי ההעסקה במכללה, בהם של פלדון עצמו, ונגע גם להתנהלותה של שנהר כנשיאה. בין היתר מתח ביקורת על כרטיסי אשראי שהונפקו לה ולמנכ"ל המכללה, שהוצאותיהם נזקפו לחשבון המכללה, אולם מעולם לא נקבע מהם הסכומים המותרים להוצאה ויתרה מזאת, השניים לא צירפו אסמכתאות לחלק מההוצאות שביצעו. המבקר ציין מקרה נוסף שבו המכללה שינתה את התקנון שלה בניגוד להנחיות מל"ג – וזאת על מנת לאפשר את הארכת כהונתו של יו"ר חבר הנאמנים קלנר בשנתיים נוספות, ובסך הכול עשר שנים.

בשבוע שעבר אף פורסם ב"הארץ" כי בעקבות ביטול מינויו של פלדון, תשלם לו המכללה סכום של כ-200 אלף שקל במסגרת הסדר פשרה. בניגוד לדבריו של פלדון, כי מינויו בוטל לאחר שסירב למנות את שנהר לרקטור, אמרו במכללה כי פלדון הסתיר מהם כי במקביל לעבודתו במכללה, המשיך את העסקתו במכון הטכנולוגי בציריך, וזאת על אף שציין בפניהם כי פרש.

שנהר מסרה בתגובה לדברים כי היא "מסיימת את תפקידי כנשיאה, כפי שקבעה המל"ג, אבל אני יכולה למלא כל תפקיד אחר במכללה או במוסד אחר. סירבתי לפחות לארבע הצעות שהיו לי במוסדות אחרים, דווקא בגלל המצב המשברי שנוצר בעקבות האירוע עם פרופ' פלדון. זה מצב משברי והתגברנו עליו. ארגונים עוברים משברים, אבל בשביל היציבות של המערכת, אני נשארת במכללה ללא התחייבות לטווח ארוך. מוניתי לתפקיד מ"מ הרקטור. כאשר יגיע נשיא חדש, אני אוכל לראות אם אני מעוניינת להיות מספר 2 והוא יוכל להחליט אם הוא מעוניין. יש לא מעט מכללות בהן קיים תפקיד הרקטור, באריאל, המכללה למינהל ומכללת אורנים. למכללת עמק יזרעאל התפקיד הזה קיים ונחוץ להתפתחות המכללה. לתפקיד לא נדרש מכרז כי לא מוניתי לרקטור קבוע, אני ממלאת מקום. לגבי אישור המל"ג, כל מוסד אקדמי רשאי למנות רקטור מבלי לקבל את אישור המל"ג. אנחנו מודיעים למל"ג ולא זקוקים לאישורו".

לגבי הטענות של פרופ' פלדון לסיבה לביטול מינויו אמרה שנהר: "לא כך זה היה. הסיבות הן אחרות והן כפי שפירטנו בכתב ההגנה".

מהמכללה האקדמית נמסר: "במוסדות אקדמיים בישראל קיימים תפקידי רקטור ונגיד בנוסף לתפקיד הנשיא. כך באוניברסיטאות כולן ובחלק מהמכללות. המכללה מבקשת, בתנופת הפיתוח שלה ובחזונה, להמשיך ולהתפתח ולמנות רקטור. אכן, יו"ר חבר הנאמנים הציע לפרופ' שנהר את התפקיד ופרופ' שנהר השיבה שהיא, בנסיבות מסוימות, מוכנה לשקול את הנושא בחיוב, שכן יש לה פניות לתפקידים נוספים. על אף הפנייה אל פרופ' שנהר העניין עדיין נבדק במוסדות המכללה ואין כל החלטה לפי שעה בנדון".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר כי "בעקבות דו"ח המבקר הוחלט על הקמת צוות משותף למל"ג ולוות"ת, בראשות מנכ"ל המל"ג משה ויגדור, שימליץ על דרכי פעולה לתיקון הליקויים, שהתגלו בדו"ח המבקר במכללת עמק יזרעאל וימליץ על דרכים למניעת הישנותם במוסדות אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ