החרדים נגד בג"ץ |

הרב עמאר ינסה לסכל את ההכרה ברבנים רפורמים וקונסרבטיבים

על אף הסכמת היועמ"ש, שקיבלה תוקף של פסק דין בידי העליון, הרב הראשי יפעל לסכל את הכוונה להכיר ברבנים ולממן את שכרם מהקופה הציבורית

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

על אף הסכמת היועץ המשפטי לממשלה, שקיבלה תוקף של פסק דין בידי בית המשפט העליון, הרב הראשי לישראל שלמה עמאר ינסה לסכל את הכוונה התקדימית להכיר בישראל ברבנים וברבות רפורמים וקונסרבטיבים, ולממן את שכרם מהקופה הציבורית. הוא מתכוון לכנס בשבוע הבא את מועצת הרבנות הראשית לישראל, בניסיון לגייס את הרבנים האורתודוקסים בישראל נגד הכוונה. בינתיים, גם ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני אינה ממהרת לאשר את מימון המהלך, והשר לשירותי דת יעקב מרגי האשים כי שניים משופטי ההרכב הדן בעתירת התנועה הרפורמית להכיר ברבניה, מונעים מאינטרסים אישיים.

הרב עמאר אמר הערב (ראשון) בראיון לתחנת הרדיו המזוהה עם ש"ס, קול ברמה, כי הרפורמים והקונסרבטיבים "עוקרים את כל יסודות התורה", וכי יש צורך "להסביר את הנזק הגדול שהם מביאים". לדבריו, הוא כתב מכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, שהסכים באופן חסר תקדים להכיר ברבנים שאינם אורתודוקסים. לדברי הרב, על ויינשטיין היה להתייעץ עם הרבנות הראשית בישראל לפני שנתן את הסכמתו. "דבר כזה אנחנו רואים בזה כעין זריעת גרעין כדי להוציא פירות שהם לא פירות טובים ולא פירות כשרים והם יש בהם סכנות גדולות לעם ישראל מכל הכיוונים. ידוע שהסכנה הכי גדולה בדורנו זה ההתבוללות שאוכלת בנו בכל פה, והם נותנים יד בקלות ובפזיזות לתופעה הנוראה הזאת מלבד מה שהם עוקרים, ממש עוקרים, את יסודות התורה".

הרב עמאר והנשיא פרסצילום: יוסף אבי יאיר אנגל

יוזמת הרב עמאר נועדה לבצר את ההתנגדות החרדית להכרה ברבנים לא אורתודוקסים, כפי שזו באה לידי ביטוי בוועדת הכספים בשבוע שעבר. לדברי גורמים ברבנות, המהלך של הרב עמאר הוא ציבורי בעיקרו ואין לו השלכות מעשיות מיידיות, אך "הציפייה היא כי הממשלה תקשיח בעקבות הכנס את עמדתה ביחס ליוזמת היועץ המשפטי לממשלה, ותסכל אותה".

בכוונת הרב הראשי להזמין לכנס גם רבנים שאינם חברי מועצת הרבנות הראשית, בניסיון להציב חזית אורתודוקסית רחבה נגד המהלך. בלשכת הרב עמאר מדברים על "תסיסה" בקרב רבנים אורתודוקסים בעקבות ההכרה ברבנים רפורמים וקונסרבטיבים.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, אמר כי כוונת הרב הראשי "מוכיחה עד כמה איבדה הרבנות הראשית את תפקידה הממלכתי ועד כמה היא מנותקת מהמיית הלב של הציבור הישראלי הרחב שמאס במונופול האורתודוקסי. יואיל נא הרב עמאר להתפטר מתפקידו הממלכתי ואזי יוכל לנהל קרבות ציבוריים ופוליטיים ככל אזרח במדינת ישראל. עד אז מן הראוי שיפנים את עקרונות הדמוקרטיה ויימנע מניצול מעמדו הממלכתי על מנת להסית כנגד ציבור של עשרות ומאות אלפים, המזדהה עם גישתה ודרכה של היהדות הרפורמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ